• Yalancının mumu müfettiş raporuna kadar yanarmış!
  • ABD Başkanı Trump’ın istediği papaz Büyükada Splendid Palas’daki CIA toplantısında!
  • Adalar Belediyesine soruyoruz belgelerden “Hangisi gerçek”
  • FETÖ Belediyeler İmamı Erkan KARAARSLAN’ın Adalar Belediyesi’ndeki İşbirlikçileri!
  • Yassıada için skandal iddialar!

logo

22 Haziran 2016

İkiz Köşk, dün gece çıkan yangında tamamen yandı.

 

Büyük Anadolu Kulübü’nün ”İkiz Köşk”ü, dün gece çıkan yangında tamamen yandı. Adalar İtfaiyesi’nin yetersiz kalması nedeniyle İstanbul İtfaiye Grubu’nun da yardımıyla söndürülen yangında, 150 milyon liralık hasar meydana geldi. Yangında can kaybı olmadı..

İkiz Köşk, dün gece çıkan yangında tamamen yandı.

İkiz Köşk, dün gece çıkan yangında tamamen yandı.

Geçtiğimiz yıl restore edilmişti

İkiz Köşk yandı

İSTİHBARAT SERVİSİ

BÜYÜKADA Anadolu Kulübü’nün İkiz Köşk olarak bilinen tarihi bölümü önceki gece çıkan yangında tamamen yandı. İtfaiyenin yetersiz kaldığı 4.5 saat süren yangında 150 milyon liralık maddi hasar meydana gelirken can kaybı olmadı.

 
Cavuridis Evleri adı ile de bilinen Anadolu Kulübü’nün ünlü İkiz Köşk’ünde önceki gece saat 02.00 sıralarında yangın çıktı. Bodrum katında sekiz işçinin kaldığı köşkteki yangın bir anda büyüyüp alevler göğe yükselmeye başladı. Ada İtfaiyesi’ne bağlı ekipler yangını söndürmek için harekete geçerken, rüzgarın olmaması nedeniyle büyük bir şans eseri alevler bitişik binalara sıçradı. Ancak, itfaiyenin yetersiz kalması üzerine, İstanbul’dan Fatih İtfaiyesi’ne bağlı gruplar, çıkartma gemileri ile adaya taşındı. Geçtiğimiz yaz 90 milyona restore edilen İkiz Köşk, itfaiye gruplarının tüm çabasına karşın saat 06.30’a kadar yandı. Yetkililer, havanın rüzgarsız ve yağışlı olmasının büyük bir şans olduğunu ve adanın büyük yangın tehlikesi atlattığını söylediler. Yangının söndürülmesinden sonra, polis binada kalan Rıza Demir, Hacı Göç, Orhan Aslan, Muharrem Aslan, Akın Altıparmak, Erdoğan Yüksel, Ali Rıza Ergin ve Cafer Aslan adlı işçileri gözaltına aldı.

 
Yangın sonucu kullanılamaz hale gelen İkiz Köşk, 15 odalı ve 30 yatak kapasiteli idi. Geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında herhangi bir yangın tehlikesine karşı, elektrik kabloları özel boruların içinden geçirilmişti.

 
Yangının çıkış nedeni üzerinde çalışmalarını sürdüren itfaiye görevlileri, ilk araştırmalar sonucu baca tutuşması ihtimali üzerinde durmaya başladılar.
Yanan İkiz Köşk’ün sigortalı olduğu öğrenildi.

Milliyet Gazetesi 9 Ocak 1987

ADAGAZETESİ – Büyükada Nostalji Haber

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?