logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort

Onlarla eğlenir,onlarla gülerdik


Nazan Şara Şatana
nazansarasatana@hotmail.com

 Onlarla eğlenir, onlarla gülerdik

 

Laurel ve Hardy

 

Onlarla eğlenir, onlarla gülerdik

 

Laurel ve Hardy’nin filmlerini çokça izleyenlerdenim. Kısa filmlerdi onların filmleri. Çok beğenir ve çok eğlenirdim. Ne güzel ikiliydi onlar. Zaten gülmeyi çok seven ben onların aktardıkları ile gözlerimden yaşlar gelene kadar gülerdim.

 

Stan laurel cılız, oliver Hardy gürbüzdü. Hatta bayağı göbekliydi.

Onlar Amerika’lı ikiliydiler…

Rahmetli babamda onları çok severdi. Ben ve kardeşlerimin sinema aşkı da babamdan bizlere geçmiştir. Sinemayı çok severdi ve Amerikan filmlerini izlemeyi yeğlerdi. Kovboy filmlerini de, dramaları d, komediye de bizler onun sayesinde öğrendik ve bu güzel alışkanlığı bu yedinci sanatı da onun bilgileri ile donanarak öğrendik. Allah rahmet eylesin.

Bu ikiyile bu işin erbapları, sinema tarihinin en ünlü ve en iyi ikilisi diyorlarmış.

 

19197da birlikte çalışmaya başlamışlar.

1921’de The Lucky Dog filmini çekmişlerdir.

1920’lerde Hal Roach Studio için ayrı ayrı filmler çekmişler.

1926 yılında yeniden birlikte bir film çekmişler.

1927’den itibaren ikili olarak çalışmaya başlamışlar…

Türkiye’de bu kadar çok sevilmelerinin sebebi seslendirmeyle ilgiliymiş ki ben net hatırlıyorum. Gerçekten seslendirmeydi bizleri güldüren ve etkileyen.

Konuşmak ne kadar önemli!

İzlediğimiz filmlerdeki karakterlerin oyun güçleri, yakışıklı ya da güzel olmalarının yanı sıra onları en çok da seslerile severiz.

Aklımızda fiziklerinden ziyade sesleri kalır. Onların konuşmalarını taklit ederiz, onların esprilerine güldüğümüz kadar bizlerde onları kullanırız.

 

Ferdi Tayfur, ilk dublaj sanatçılarından biri.

 

O birçok filmde oynamış, İngilizce, Fransızca ve Almanca metinleri anında türkçeye çevirerek, filmin orijinal dialoglarını değiştirmiş, karakterleri aksanlı olarak seslendirmiş, kendine haz katkılarını da ilave ederek seslendiriği tiplemeler akıllarda kalmasını sağlamış.

Farklı vurgulamaları, farklı ses tonu Laurel ve Hardy filmlerinde sesiyle izleyenlerin beğenilerini sağlamış.

 

Laurel ve Hardy’i sevmemiz onun sayesinde…

Allah rahmet eylesin.

 

Laurel ve Hardy:

Birlikte 106 filmde rol almışlar…

40 kısa sesli filmde baş rol oynamışlar.

32 kısa sessiz filmde başrol oynamışlar.

23 filmde başrol oynamışlar.

11 filmde misafir oyuncu veya yardımcı oyuncu olarak rol almışlar…

 

Yine sanattan ve sanatçılardan söz ettik.

Sanat işte bizleri güldüren, eğlendiren, düşündüren!

 

 

Nazan Şara Şatana

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Akülü araç kullanmayı hak edelim

  22 Ağustos 2017 Burgazadası, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, köşe yazarları, Manşet, Sedefadası

  Her beldede olduğu gibi Prens Adalarında da rahat ve huzurlu yaşayabilmeniz için verilen kurallara uyum sağlamamız yine bizim lehimize olacaktır. Son yıllarda hep konuşulan, hep tartışılan, yerel basında işlenen konulardan birisi de son yılların git gide artan ve insana fayda sağlamak yerine zarara uğratan akülü araçlardır. Bu araçlar, yaşlılar, hastalar, emekliler, marketlerin sipariş dağıtımı gibi işlerinde gereklidir. Diğer adalarda da sorunlar yaşandığını duyuyorum fakat ben yaşadığım Kınalıadanın sorununu dile getirmek istiyorum....
 • GÜVENDEN İKAMETE

  14 Temmuz 2017 köşe yazarları, Manşet

  Son Belediye seçimleri esnasında, hatta çok daha önceden, okuyucularımın hatırladıkları gibi, her yazımda ve her fırsatta adamızın yazlıkçılarını yazılarımla hatta şifahen de ikametlerini adaya almaları için ikaz etmiştim. O yıllarda, Prens Adalarının sağlık sorunları insanları bu konuda cidden engelliyordu. Bildiğiniz üzere, bu çok önemli konuda artık gelişmeler oldu. Gönül ister ki Adalarımızda tam teşekküllü bir hastanemiz olsun ve emek verenler ile çaba gösterenlerin önü kesilmesin. Tüm Prens Adalarının ve Kınalıadamızın sorunları artık ...
 • VATAN HAİNLERİ

  08 Temmuz 2017 köşe yazarları

  Dökülmeden tek tek; Gökteki yıldızlar. Kimse susturamayacak, Yankılanacak ezanlar.   Sura üflemeden İsrafil, Yandıkça gökteki kandil, Hainler hesap verecek, Ateş yağdıracak Ebabil.   Gölgesi var oldukça vatanın, Ahde vefası var, ulu Osmanlının. Kim ki ihanet ederse; Bağrı yansın, gözlerinden kan aksın.   Plevne'de kahraman Osman Paşa, Tuna nehri şahittir bu savaşa, Hainler tek millet olsa da; Mücadele farzdır, iman dolu her başa.   Hilafet sancağı emanetimizdir, ...
 • Deniz Seki

  06 Haziran 2017 köşe yazarları

  Sanatçı demek aydın kişi demektir. Sadece eserleriyle değil; hal, hareket ve davranışlarıyla da topluma yön veren kişidir. Şimdi bir sanatçı düşünün; Uyuşturucudan hüküm giymiş, İki buçuk sene içerde yatmış, Sonra da haliyle cezası bitince salıverilmiş. Buraya kadar olan her şey rutin birer gelişmeden ibaret, Olması gereken de bu zaten… Kimsenin kimseyi tekrardan yargılayıp ötekileştirmesine hakkı yok, gerek de yok. Kimsenin haddi de değil. Fakat buradaki durum biraz farklılık arz ediyor. Biz olaya eğitim açısından bakacağız. Oluştu...