logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort

Susan Brownell Anthony…


Nazan Şara Şatana
nazansarasatana@hotmail.com

Susan Brownell Anthony...

 

SUSAN BROWNELL ANTHONY

KADINLARA OY HAKKI VERILMESI IÇIN MÜCADELE EDEN BIR KADIN.


Tarihi bilenler, okuyanlar, anlayanlar kadınların tarihin her döneminde büyük işlere imza attıklarını da bilirler.

Bazı haklar elbette kolay kazanılmamıştır.

Elbette kadınların başarılı olması bazıları tarafından hoş görülmemiş, bunun içinde karşı çalışmalar yapılmış.

Ne tarihte ne de günümüzde kadınlar bastırılarak sessizliğe gömülemezler.

Kadınların seslerini duyurabilmeleri için oy haklarının olması gerektiğini bilen bir kadını sizlere tanıtmak istedim.

Susan Brownell Anthony, hayatı boyunca uğraşmış. Yılmamış. Direnmiş. Korkmamış. Mücadele etmiş. Sonunda başarmış. Bütün mesele de budur zaten. Başarmak.

 

Türk kadınlar Birliği başkanı Avukat Sema Kendirci’yi iyi tanırım ve kadınlar için kadınlarımız için bizler için verdiği mücadeleyi de iyi bilirim. Türkiye’nin her yerinde onu görebilirsiniz. Toplantılara katıldığı gibi herkesle konuşur, dertlerine şifa olmak için çalışır, çalışır.

Bu çalışmaların kolay olduğunu kimse söylenemez. Böyle çalışmalara hayatlar adanıyor.

Huzuru bulan bir tek kadın için bile, mücadeleyi veren kıymetlinin sevinci, mutluluğu büyük oluyor.

Tıpkı, Avukat Sema Kendirci gibi, tıpkı, Susan Brownell Anthony gibi.

 

Bulduğum her fırsatta eli öpülesi kadınlarımız adı altında yazılar yazıyorum. Sadece bizim kadınlarımızı kapsamıyor ve kapsamayacak. Eli öpülmeye layık her kadının yaptıklarını anlatmaya devam edeceğim.

Bu kadar yürekli olmak nasıl bir duygu acaba?

 

Size hayatını aktaracağım Susan Brownell Anthony, büyük başarılara imza atmış biri.

 

O farklı bir çocukluk yaşamış. Onun güzel duygularının temelinde ailesi yatmakta. Demokrat bir babanın kızı o. Ahlaki değerlere önem veren ailede eşitliği görerek, hissederek büyümüş. Üç yaşında okuma yazmayı öğrenmiş. İyi bir eğitim görmüş. Çalışma hayatına bir kız okulunda öğretmenlik yaparak başlamış.

Yaşamı boyunca birçok olmazın karşısında duran biri olmuş.

Haksızlığı kaldıramamış. Kadın hakları ile verdiği mücadele ile birçok olmazı olur hale getirmiş.

Sadece kadın hakları ile de ilgilenmemiş, kölelikle alakalı da çalışmalar yapmış.

 

İLK ÖRGÜTLERDEN BIR OLAN NEW YORK EYALETI İÇKIYLE SAVAŞ KADIN DERNEĞI’NIN KURUCULARI ARASINDA YER ALMIŞ.

KADIN HAKLARI ILE ILGILI KAMPANYALARA 1852 YILINDAN SONRA KATILMAYA BAŞLAMIŞ.

 

KADIN GIYIMI ÜZERINDEKI KISITLAMALARI PROTESTO ETMEK IÇIN BIR SÜRE KISA ETEK ALTINA BOL PANTOLON GIYEREK DOLAŞMIŞ.

 

SONRASINDA KÖLELIKLE ALAKALI ÇALIŞMALAR YAPMAYA BAŞLAMIŞ.

1854‘TEN SONRA KENDINI KARARLI BIR BIÇIMDE KÖLECILIK KARŞITI HAREKETE ADAMIŞ VE AMERIKA KÖLELIKLE MÜCADELE DERNEĞI’NDE GÖREV YAPMAYA BAŞLAMIŞ.

 

HAFTALIK BIR DERGI ÇIKARTMAYA BAŞLAMIŞ.

BU DERGIDE KADINLARA ERKEKLERLE EŞIT ÜCRET VERILMESI ÇAĞRISINDA BULUNMUŞ.

 

SONRASINDA NEW YORK ÇALIŞAN KADINLAR DERNEĞI’NIN KURULUŞUNDA GÖREV ALMIŞ.

 

SUSAN BROWNELL ANTHONY, ANAYASA’NIN 14 VE 15. EK MADDELERIYLE SIYAH ERKEKLERI DE KAPSAMINA ALAN MEDENI VE SIYASI HAKLARIN KADINLARA DA TANINMASINI TALEP ETMIŞ.

1872‘DE BIR GRUP KADINI ROCHESTER’DA SANDIK BAŞINA GÖTÜRMÜŞ.

 

BUNDAN IKI HAFTA SONRA TUTUKLANMIŞ AMA YARGIYI BEKLERKEN KONFERANSLAR VERMEYE BAŞLAMIŞ, BU KONFERANSLAR ÇOK BÜYÜK ILGI GÖRMÜŞ.

 

MART 1873‘TE YENIDEN KENT SEÇIMLERINDE OY KULLANMAYI DENEMIŞ. YARGILANMIŞ SEÇIM YASALARINI ÇIĞNEME SUÇUNDAN HÜKÜM GIYMIŞ.

 

BUNDAN SONRA ARALIKSIZ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMÜŞ.

ÜLKENIN HER YERINI DOLAŞMIŞ.

KONFERANSLAR VERMIŞ.

BAŞKANI OLDUĞU KADIN DERNEKLERI ARACILIĞIYLA, FEDERAL ANAYASANIN, KADINLARA OY HAKKI TANIYACAK BIÇIMDE DEĞIŞTIRILMESI IÇIN ÇALIŞMIŞ.

 

ARKADAŞLARI ILE BIRLIKTE 1881-1902; 4 CILT, KADINLARA OY HAKKININ TARIHI ADLI KITABI DERLEYEREK YAYIMLAMIŞ.

 

1888’DE ULUSLARARASI KADINLAR KONSEYI’NI, 1904‘TE ISE ULUSLARARASI KADINLARA OY HAKKI BIRLIĞI’NI KURMUŞ. 

 

LONDRA (1899) VE BERLIN‘DE (1904) YAPILAN TOPLANTILARDA, KADIN HAKLARI KONUSUNDAKI ÖNCÜ KATKILARI DOLAYSIYLA TÜM DÜNYA KADINLARININ ÖVGÜSÜNÜ TOPLAMIŞ.

 

Biz kadınlar güçlüyüz.

Tarih boyunca güçlüydük, şimdide güçlüyüz, ileride de Allah’ın izniyle hep güçlü olacağız. Bizler birbirimizin sesini duyarız ve koşarız. Bizlerin elinden tutan, yanında olan, yüreği olan, kadın erkek ayrımı yapmayan, insanı insan olarak seven, yüreklendiren, güçlendiren babalarımız, kardeşlerimiz, eşlerimiz ve oğullarımız olduktan sonra biz kadınlar her zaman güçlü olacağız.

NAZAN ŞARA ŞATANA

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Akülü araç kullanmayı hak edelim

  22 Ağustos 2017 Burgazadası, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, köşe yazarları, Manşet, Sedefadası

  Her beldede olduğu gibi Prens Adalarında da rahat ve huzurlu yaşayabilmeniz için verilen kurallara uyum sağlamamız yine bizim lehimize olacaktır. Son yıllarda hep konuşulan, hep tartışılan, yerel basında işlenen konulardan birisi de son yılların git gide artan ve insana fayda sağlamak yerine zarara uğratan akülü araçlardır. Bu araçlar, yaşlılar, hastalar, emekliler, marketlerin sipariş dağıtımı gibi işlerinde gereklidir. Diğer adalarda da sorunlar yaşandığını duyuyorum fakat ben yaşadığım Kınalıadanın sorununu dile getirmek istiyorum....
 • GÜVENDEN İKAMETE

  14 Temmuz 2017 köşe yazarları, Manşet

  Son Belediye seçimleri esnasında, hatta çok daha önceden, okuyucularımın hatırladıkları gibi, her yazımda ve her fırsatta adamızın yazlıkçılarını yazılarımla hatta şifahen de ikametlerini adaya almaları için ikaz etmiştim. O yıllarda, Prens Adalarının sağlık sorunları insanları bu konuda cidden engelliyordu. Bildiğiniz üzere, bu çok önemli konuda artık gelişmeler oldu. Gönül ister ki Adalarımızda tam teşekküllü bir hastanemiz olsun ve emek verenler ile çaba gösterenlerin önü kesilmesin. Tüm Prens Adalarının ve Kınalıadamızın sorunları artık ...
 • VATAN HAİNLERİ

  08 Temmuz 2017 köşe yazarları

  Dökülmeden tek tek; Gökteki yıldızlar. Kimse susturamayacak, Yankılanacak ezanlar.   Sura üflemeden İsrafil, Yandıkça gökteki kandil, Hainler hesap verecek, Ateş yağdıracak Ebabil.   Gölgesi var oldukça vatanın, Ahde vefası var, ulu Osmanlının. Kim ki ihanet ederse; Bağrı yansın, gözlerinden kan aksın.   Plevne'de kahraman Osman Paşa, Tuna nehri şahittir bu savaşa, Hainler tek millet olsa da; Mücadele farzdır, iman dolu her başa.   Hilafet sancağı emanetimizdir, ...
 • Deniz Seki

  06 Haziran 2017 köşe yazarları

  Sanatçı demek aydın kişi demektir. Sadece eserleriyle değil; hal, hareket ve davranışlarıyla da topluma yön veren kişidir. Şimdi bir sanatçı düşünün; Uyuşturucudan hüküm giymiş, İki buçuk sene içerde yatmış, Sonra da haliyle cezası bitince salıverilmiş. Buraya kadar olan her şey rutin birer gelişmeden ibaret, Olması gereken de bu zaten… Kimsenin kimseyi tekrardan yargılayıp ötekileştirmesine hakkı yok, gerek de yok. Kimsenin haddi de değil. Fakat buradaki durum biraz farklılık arz ediyor. Biz olaya eğitim açısından bakacağız. Oluştu...