​Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kararına ilişkin Basın Bülteni

Kamuda Şeffaflık Paketi,Cezasızlığa Oy Vermeyin!,​Meclis Araştırma Komisyonu'nun Kararına ilişkin Basın Bülteni,Şeffaflık Derneği'nin AB değerlendirmesi

İle paylaş:


​Meclis Araştırma Komisyonu'nun Kararına ilişkin Basın Bülteni,Şeffaflık Derneği'nin AB değerlendirmesi

Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kararına ilişkin Basın Bülteni

07.01.2014

Haklarında yolsuzluk iddiaları devam eden dört bakanın Yüce Divan’da yargılanmaması kararı Türkiye için sürpriz değil fakat düşündürücüdür!
Oldukça önemli iddiaların ortaya atıldığı 17 Aralık tarihinden bu yana yürütülmekte olan soruşturma, önce takipsizlik kararı, şimdi de Meclis Araştırma Komisyonu’nun dört bakanı Yüce Divan’a götürmemesi kararı ile olağan dışı akışını sürdürmektedir. 17 Aralık soruşturması Türkiye’de yolsuzluğun nasıl soruşturulamayacağına ilişkin bir örnek halini almış bulunmakta ve yolsuzlukla mücadeleyle ilgili var olan soru işaretlerini artırmaktadır. Bu kararla yolsuzluk iddialarının araştırılmayacağına ilişkin toplumdaki algı güçlenmekte ve demokratik bir toplum için kamu vicdanında ciddi kaygılara neden olmaktadır.

Yolsuzluk suçlarında gerçek aklanmanın seçim sandığıyla değil ancak bağımsız yargı soruşturulmasıyla gerçekleşeceği unutulmamalıdır. Milletin iradesinin gerçekleştiği Millet Meclisinde yolsuzluk iddialarının araştırılmamasına yönelik karar, bu soruşturmaların bugüne kadar geçirdiği süreç gözönüne alınınca sürpriz değildir ama ülkemizin geleceği açısından kaygı vericidir. Birçok sorunun temelinde bulunan yolsuzlukların çözümü sadece bu konuların üzerine kararlılıkla gidilerek gerçeğin araştırılmasına ilişkin bir çabayla mümkündür.

Saygılarımızla
Uluslararası Şeffaflık Derneği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*