10 yıllık bebek özlemi “CD56” ile mutluluğa dönüştü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın saygın tüp bebek merkezleri ile birlikte Türkiye’de de uygulanmaya başlayan  “intralipid serum”  tedavisi, özlemle çocuk sahibi olmak isteyen özellikle de tekrarlayan düşük ve tüp bebek başarısızlığı yaşamış çiftler için umut olmaya devam ediyor.

10 yıllık bebek özlemi "CD56" ile mutluluğa dönüştü

 

ERMİŞ ÇİFTİNİN  10 YILLIK BEBEK ÖZLEMİ KATİL HÜCRELERİN SERUMLA DENGELENMEDİNDEN SONRA NEŞEYE DÖNÜŞTÜ

Dünyanın saygın tüp bebek merkezleri ile birlikte Türkiye’de de uygulanmaya başlayan  “intralipid serum”  tedavisi, özlemle çocuk sahibi olmak isteyen özellikle de tekrarlayan düşük ve tüp bebek başarısızlığı yaşamış çiftler için umut olmaya devam ediyor. “Bu tedavi yolu ile üst üste gebelik kaybı yaşamış olan anne adayları için sağlıklı tutunmanın gerçekleşmesi ve gebeliğin devam etmesi sağlanmaktadır” diyen Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “tekrarlayan başarısız tedaviler ya da düşükleri detaylı incelendiğimizde bir kısmında bağışıklık sistemi sorunları ile karşılaşılmaktayız. Üreme immünolojisi alanında yapılan çalışmalar arasında önemli yeri olan  intralipid serum tedavisi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amaçlı uygulanmaktadır. Kişiye özel tedavi programımız arasında CD56 düzeyinin %5 üzerinde saptandığı çiftlerde uygulanan bu yöntem birçok ailenin özlemini mutluluğa dönüştürmektedir “ dedi. Yöntemin uygulandığı çiftlerden biri olan Buket-Günay Ermiş çifti ise şu günlerde kucaklarına aldıkları kızları “Öykü Su” ile anne-baba olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyor.

 

 

ERMİŞ ÇİFTİ: “BEBEĞİMİZ OLMADIĞI İÇİN GÜNLERCE AĞLADIK”

 

Buket  ve Günay Ermiş çifti 2006 yılında dünya evine girerek mutluluklarını taçlandırdılar. Güzel giden evliliklerinde eksik olan tek şey bebekti. Buket Ermiş  2007 yılında normal yollarla hamile kaldı fakat yaşadığı gebelik kaybı sonucu bebeklerini hamileliğin ikinci ayında kaybettiler. Üzücü günleri geride bırakan çift yeni bir bebek için kendilerine süre tanıdılar. Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yaşayan çift yaşadıkları yerde bulunan doktorların kontrolünden geçti, araştırmaya yönelik çeşitli testler yapıldı. Yumurta rezervinde düşüklük saptanan Buket Ermiş doğal yollarla hamile kalamadığı için tüp bebek tedavisine başvurdu. 4 kez aşılama yöntemi bir kez de tüp bebek tedavisi gören Buket Hanım’ın  elde ettiği hamilelik yine düşükle sonuçlandı.

Yıllar ilerledikçe çiftin bebek özlemi daha da büyüdü. “Çok üzülüyorduk, eşimizle birbirimizle kenetlendik. Bunun bir problem olduğunu ve çözülmesi gerektiğinin farkındaydık. Çevremizden ve ailemizden de bu konuda hep destek gördük” diyen Buket Ermiş “yaptığımız araştırmalar sonucu başarılarından dolayı adını hep duyduğumuz Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ile tanıştık. İlk etapta tüp bebek denemek yerine geride bıraktığımız kayıpların nedenlerini çözebilmek için çok araştırma yaptı. Problemin temeline inmek için gösterdiği çaba biz de güven duygusu oluşturdu. Gerekli tüm test ve taramalar yapıldıktan sonra tedaviye başladık ve şu anda bebeğimiz kucağımızda” diyerek mutluğunu dile getirdi.

 

15 gün önce dünyaya gelen “Öykü Su” ile hayata yeniden başlayan Ermiş çifti, bebeğimizin kalp atışlarını duyduğumuzda mutluluktan ağladık, ilk kucağımıza aldığımızda ise tüm yaşadığımız acıları unuttuk. Anlatılamaz, tarifi imkansız bir duygu. Allah isteyen herkese bu mutluluğu yaşatmayı nasip etsin” diye ekledi.

 

INTRALIPID SERUM TEDAVİSİ SAĞLIKLI TUTUNMANIN GERÇEKLEŞMESİNE VE GEBELİĞİN DEVAM ETMESİNE YARDIMCI OLUYOR

İmmun sistem, yani bağışıklık sistemi vücudumuzu hastalıklardan koruyan savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir embriyonun rahmin iç tabakasına yerleştirildikten sonra tutunması (implantasyon) aşaması, hormonal ve immünolojik pek çok faktörün aktif rol aldığı mucizevi bir durumdur. İmplantasyon aşamasında anne vücudunun farklı genetik yapıya sahip olan embriyoyu yabancı olarak tanımaması ve kabullenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin kimi dost kimi düşman olarak değerlendirmesi sağlıklı bir bebeği kucağımıza almak için çok önemlidir.

Bağışıklık sisteminin temel taşlarından biri olan natürel killer yani “katil” hücreler vücudumuzu her tür yabancı maddelerden ve kanserden korur. Bu hücreler vücudu yabancılara karşı korumalarının yanı sıra sağlıklı bir gebeliğin elde edilebilmesi için de aktif rol oynar diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “doğurganlık problemi olan, tekrarlayan düşük veya tekrarlayan IVF başarısızlığı yaşayan kadınlarda  Katil hücrelerinin gerek sayısal gerekse fonksiyonel sorunlarına daha sık rastlanılmaktadır. Rahmin iç tabakasında yüksek katil hücre aktivitesinin varlığı gerek embriyoların tutunabilirliğini gerekse tutunan embriyonun sağlıkla devamını olumsuz etkileyebilmektedir” şeklinde ifade etti.

 

CD56 DÜZEYİNİN %5’İN ÜZERİNDE SAPTANDIĞI DURUMLARDA SERUM TEDAVİSİ UYGULANMAKTADIR

Rahim iç tabakasındaki katil hücrelerinin tespit edilmesi, rahim iç tabakasından alınan ufak bir parça (biyopsi) ile mümkündür. Alınan biyopsi ve sonrasında yapılan immünhistokimyasal değerlendirmeler ile rahmin iç zarındaki katil hücre düzeyi belirlenebilmektedir. CD56 bu testler içerisinde günümüzde kullanımı en çok kabul görmüş olanıdır. Adet döngüsünün farklı zamanlarında katil hücrelerinin düzeylerinin farklılık göstermesi nedeniyle testin adet döngüsünün 21-24. günleri arasında yapılması önerilmektedir. Test sonucunda CD56 düzeyinin %5’in üzerinde saptanması artmış katil hücre düzeyi olarak tanımlanmaktadır ve serum tedavisine başvurulmaktadır.

Damardan uygulanan intralipid serum tedavisinin yan etkilerinin daha az olması nedeniyle günümüzde en çok kullanılan yöntem olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “Intralipidin katil hücrelerinin fonksiyonunda bağışıklık sistemi dengeleyicisi olarak görev yapması ile katil hücrelerin dostu düşman gösteren tehlikeli sinyaller yayması engellenebiliyor ve sağlıklı tutunmanın gerçekleşmesine ve gebeliğin devam etmesine yardımcı olabiliyoruz” dedi.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz