11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

İle paylaş:


11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü

Parkinson hastalığı yavaş ilerleyici beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır. Günümüzde hastalığın ortadan tamamen kaldırılmasına veya önlenmesine yönelik bir tedavi henüz olmadığından, amaç hastalığın belirtilerini kontrol altına almaktır.

Normal olarak insan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri (nöronlar) bulunur. Dopamin vücut hareketlerini kontrol eden diğer beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasaldır. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamine üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Bu bulgular istirahatte ellerde titreme, el yazısında küçülme, karakter değişikliği, koku alma duyusunda bozulma, uyku sırasında bağırma, kol, bacak gövdede katılık, hareket güçlüğü, yürüyüş sırasında kolların sallanmaması, ses tonunda azalma, konuşmada ve yüz ifadesinde monotonlaşma, donuklaşma, göz kırpmada azalma, vücudun dikliğini yitirip öne doğru eğilmesi de Parkinson hastalığını düşündürecek diğer bulgular arasındadır.

Her yıl 11 Nisan günü hastalığa farkındalık yaratmak, hasta, hasta yakınları ve toplumumuzu bilinçlendirmek amacıyla ‘Dünya Parkinson Hastalığı Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Birliğimize bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Poliklinikleri bünyesinde parkinson hastalığının da arasında bulunduğu hareket bozukluğu hastalıklarına, ilgili özel dal polikliniğimizde akademisyen sorumluluğunda tanı ve tedavi hizmetleri verilmektedir. İlaç tedavileri dışında seçilmiş, uygun hastalarımıza da Hastanemiz Beyin Cerrahisi Bölümü işbirliğiyle beyin pili uygulamaları da gerçekleştirilmektedir. Parkinson Hastalığı tedavisindeki amacımız destekleyici tedavi yaklaşımlarını da katarak hastanın günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamak, yaşam kalitesini yükseltmektir.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Prof. Dr. Neşe TUNCER ELMACI

İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

 Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Nöroloji Anabilim Dalı Klinik Şefi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*