2017 İstanbul İşgücü Piyasa Araştırması tamamlandı

İŞKUR, İstanbul’da 34 bin 307 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri “imalat”, “Toptan ve Perakende Ticaret” ve “inşaat” sektörlerinde yer almaktadır.

2017 İstanbul İşgücü Piyasa Araştırması tamamlandı

2017  İSTANBUL IŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI  TAMAMLANDI

İstanbul genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %20’sinde 39 bin 545 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Istanbul genelinde açık iş oranı %1,9 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık işe sahip sektör %2,9 ile “idari ve Destek Hizmet Faaliyetleri” sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler “Organizasyon Sorumlusu”, “Makineci (Dikiş)” ve “Güvenlik Görevlisi” dir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri “Fiziki ve Bedensel Yeterlilik”, “Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe” ve “İletişim ve ifade Yeteneği” dir. işverenler talep ettikleri açık işleri en çok “Kendi Çalışanları” ve “İŞKUR” aracılığı ile aramaktadır.

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %25’inde 41 bin 41 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler “Organizasyon Sorumlusu”, “Makineci (Dikiş)”, “Temizlik Görevlisi”, “Laboratuvar Teknikeri”, “Güvenlik Görevlisi”, “Satış Danışmanı”, “Garson (Servis Elemanı)”, “Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı”, “Şoför-Yük Taşıma” ve “Kat Hizmetleri Elemanı/Kat Görevlisi” meslekleridir.

Istanbul genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 48 bin 510 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. işverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 2,3 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler “imalat”, “inşaat”, “idari ve Destek Hizmet Faaliyetleri” ve “Toptan ve Perakende Ticaret” tir. “Temizlik Görevlisi”, “inşaat işçisi” ve “Güvenlik Görevlisi” mesleklerinde istihdam artışı beklenirken “Elektrik Tesisat Ustası”, “Boyama-Yıkama Makinesi Operatörü (Kumaş)” ve “Bilgisayar Teknolojisi Teknikeri” mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.

Bu verilerin daha kapsamlı ve ayrıntılı sonuçlarının da olduğu “2017 İstanbul işgücü Piyasası Araştırma Raporu” ilerleyen dönemde yayımlanacaktır. Bu Rapor kapsamında İstanbul işgücü arzı ve talebine ilişkin temel veriler derlenecektir.

Araştırmanın; ilgili kurum ve kuruluşlara, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz