3. Cioff Ödülleri Sahiplerini Buldu

3. Cioff Ödülleri Sahiplerini Buldu
Share

“3.Cioff Türkiye Hizmet ve Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’ne “Geleneksel Sanatlara Hizmet Ödülü” Verildi.

3. Cioff Ödülleri Sahiplerini Buldu

UNESCO çalışma ortağı ve dünyanın en büyük kültür kuruluşu unvanına sahip olan birçok ülkeden 125 üyesi bulunan ve 350’ye yakın uluslararası festivalde yer alan “Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi (CIOFF)’nin bu yıl 3. kez düzenlediği “Türkiye Hizmet ve Başarı Ödülleri”Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.

“3.Cioff Türkiye Hizmet ve Başarı Ödülleri” takdimi için14 Temmuz 2018 Cumartesi akşamı Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene CİOFF Dünya Başkanı Philippe Beaussant, CİOFF Türkiye Yönetim Kurulu ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in yanı sıra yerli ve yabancı birçok konuk katıldı. Geleneksel sanatlar ve folklor alanında toplam sekiz kategori içinde “Geleneksel Sanatlara Hizmet” ödülü İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’ne verildi. Törende geleneksel kıyafetlerden oluşan bir defile sunumu yapan Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü büyük beğeni topladı.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Semra Kır ŞİMŞEK törendeki konuşmasında, “Türk kültürünü tanıtım amacının hayata geçirilmesini milli bir görev saydıklarını ifade ederek “Enstitü olarak öncelikle kendi kültür hafızalarını geliştirmek amacıyla araştırmalar ve incelemeler yaptıklarını bu değerleri proje haline getirdiklerini; tamamlanan projelerini resmi, özel, özerk tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ulusal ve uluslararası boyutta çeşitli faaliyetlerle sunduklarını” belirterek CIOFF Türkiye Yönetim Kuruluna, CIOFF Dünya Başkanına ve emeği geçen tüm enstitü çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Enstitü Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir kurum olup geleneksel Türk sanatlarını araştırma, tasarım, üretim ve tanıtım yoluyla gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan, sektöre kalifiye eleman yetiştiren yaygın eğitim kurumudur. Enstitünün projeleri geleneksel Türk el sanatlarımızdan keçe, çini, ebru, yazmacılık (tahta baskı), kitre bebek, hüsn-i hat, seramik, el nakışı gibi birçok sanat dalında “Türkiye’nin Ustaları” listesinde de yer alan sanatçılar ve öğretmenler tarafından icra ediliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*