4 yaşındaki Berra’nın ikizi 6 ay sonra dünyaya gelecek

4 yaşındaki Berra'nın ikizi 6 ay sonra dünyaya gelecek

İle paylaş:


Tüp bebek tedavisi kapsamında uygulanan embriyo dondurma yöntemiyle Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda çocuk sahibi olan çift var.

4 yaşındaki Berra'nın ikizi 6 ay sonra dünyaya gelecek

“ASLINDA ONLAR İKİZ”

4 YAŞINDAKİ BERRA’NIN İKİZİ 6 AY SONRA DÜNYAYA GELECEK

Tüp bebek tedavisi kapsamında uygulanan embriyo dondurma yöntemiyle Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda çocuk sahibi olan çift var. İstanbul’da yaşayan Şenay-Ender Ünalan çifti 12 yıl boyunca çocuk sahibi olmak için çeşitli tedavi yollarına başvurdu. 2 kez aşılama 1 kez de tüp bebek tedavisi gören çiftin çabaları olumsuz sonuçlandı. Son olarak Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci’nin kapısını çalan çift 4 yıl önce uygulanan başarılı tedavi sayesinde kızları Berra’yı kucağına aldı. Çift, ileriki yıllarda ikinci çocuklarını dünyaya getirme isteğiyle o dönemde oluşturulan embriyolarını dondurma kararı aldı. 4 yıl boyunca aynı kalite ile saklanan embriyolar çiftin tekrar anne-baba olma isteği üzerine geçtiğimiz aylarda Şenay Hanım’ın rahmine transfer edildi. Şu anda 8 haftalık hamile olan Şenay Ünalan; kızımın bilinçli bir abla olması ve kardeşini kıskanmaması için büyümesini bekledik. Embriyolarımız 4 yıl boyunca aynı kalitede bekledi ve onlar bizim güvencemizdi. Bu yöntem sayesinde tedavinin başına dönmeden, hazır olan embriyoların transferiyle kolaylıkla hamile kaldım” dedi.

 

EMBRİYOLARINDA GENETİK TANI YAPILMASI GEREKEN ÇİFTLER İÇİN FAYDALI BİR YÖNTEM

Geçmiş yıllarda teknik imkansızlıklar nedeni ile sadece belirli sayıda ve kalitede embriyosu olan çiftlere önerilen bir imkan iken günümüzde tedavi sonrası arta kalan tek bir embriyoya bile –eğer gelişim düzeyi ve kalitesi uygun ise- embriyo dondurma işlemi yapılabilmektedir. Bu şekilde geçmişte şans tanınmayan pek çok çifte artık bu imkan sunulmaktadır. Diğer taraftan embriyo dondurma seçeneği sadece tedavi sonrası arta kalan embriyoları olan çiftlere uygulanan bir yöntem değildir, tedavi sırasında karşılaşılan ve tedavinin durdurulması veya ertelenmesi gereken durumlarda da tercih edilen etkin bir yöntemdir.

Embriyo dondurma yönteminin faydalı olduğu bir başka yaklaşım embriyolarında genetik tanı yapılması planlanan çiftler. Yüksek genetik bozukluk riski taşıyan fakat tedavide sınırlı sayıda yumurta ve embriyo elde edilebilen çiftlerde gelişen embriyolar dondurulabilmekte, birden fazla kez yumurta geliştirme ve embriyo elde etme işlemlerinden sonra dondurularak biriktirilen embriyolar birlikte genetik inceleme aşamasına alınmakta böylece genetik test maliyeti de ciddi oranda azaltılmaktadır.

 

 

BAŞARI İÇİN EN ÖNEMLİ KOŞUL EMBRİYOLARIN ETKİN DONDURULMASI VE ÇÖZÜLMESİ

Embriyoların laboratuarda dondurulması dışarıdan bakıldığında bilim kurgu filmlerini aratmayan bir süreç. Vitrifikasyon adı verilen yöntem sayesinde özel sıvılar ve teknikler kullanılarak her bir embriyo dakikada 10.000 °C’lik bir ısı düşüşü sağlanarak donduruluyor ve kullanım zamanına kadar da -196°C’de muhafaza ediliyor. Bu kadar düşük bir sıcaklıkta maddeyi oluşturan moleküller nerede ise hareketsiz hale geliyor.  Bir anlamda dondurulan embriyolar için hayatı istediğimiz kadar durdurmuş oluyoruz diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;  “Gebelik sağlanma zamanı geldiğinde de uygun kit ve protokoller kullanılarak embriyoları çözüyoruz yani hayata kaldıkları yerden devam etme süreçlerini başlatıyoruz. Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de dondurma ve çözme işlemlerinde yüksek başarı sağlanması için işlemlerin son derece özenli şekilde ve bilimsel bilgiler eşliğinde yapılması gerektiği. Aksi halde işlem sırasında embriyo üzerinde yaratılabilecek aşırı stres ortamı bazı hücrelerin veya hatta embriyonun tamamının canlılığının yitirilmesi ile sonuçlanabilir. Böyle bir sonuç halinde rahim dinlenmiş olsa da beklenenden daha düşük bir başarı veya tedavi iptali ile sonuçlanabilir” dedi.

 

 

RAHİM DİNLENDİRME” YÖNTEMİYLE DAHA YÜKSEK GEBELİK VE DOĞUM ORANI ELDE ETMEK MÜMKÜN…

Yapılan çalışmalar, özellikle yumurta gelişimi amaçlı alınan yüksek doz hormonların rahmin embriyoyu tutma ve destekleme potansiyelini olumsuz olarak değiştirebildiğini göstermekte. Dolayısıyla elde edilmiş embriyoları aynı dönemde rahme yerleştirmek yerine tümünü dondurarak rahmin bir süre hormonlardan arınmasını sağlayıp, daha doğal bir safhasında yerleştirme yaklaşımına “rahim dinlendirme” adı verilmekte.

Rahim dinlendirme yaklaşımında embriyoların tümünün dondurulması ve belirli bir süre sonra en kaliteli embriyoların çözülerek “daha doğal” bir rahim ortamına nakledilmesi ilk transferde daha yüksek gebelik ve doğum oranları elde edilebilmesini sağlamaktadır.        Prof. Dr. Mustafa Bahçeci;  dünya genelinde elde edilen bilimsel sonuçlar, rahim dinlendirme yaklaşımı ile elde edilen gebelik ve doğumlar sonrasındaki verilerin gebelik, doğum ve doğum sonrası ölçülebilen parametreler ve olası komplikasyonlar bakımından doğal yolla elde edilen spontan gebeliklerde gözlenen oranlara çok yakın olduklarını gösteriyor diyerek “rahim dinlendirme” yaklaşımında daha “doğala yakın” ifadesi kullanmanın yanlış olmadığını dile getirdi.

Rahim dinlendirme yaklaşımı artık sadece tüp bebek tedavisinde yüksek doz hormon kullanımının olumsuz etkilerinin azaltabilmek amaçlı değil, embriyo transferi işleminin ötelenmesinin sonuca olumlu yansıyacağı, ek uygulamalar için zamana ihtiyaç duyulan her durumda ve hatta embriyo transfer günü yaşanabilen ve başarıyı ciddi anlamda etkileyebilen ileri derecedeki endişe ve korkuların azaltılabilmesi amaçlı olarak sosyal nedenlerle de etkin olarak kullanılabilen bir yaklaşım.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*