47 HKP’li gözaltına alındı

47 HKP'li gözaltına alındı

İle paylaş:


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim’de kutlama yapmak isteyen HKP’liler polis engeliyle karşılaştı. 47 HKP’li gözaltına alındı.

HKP’liler  “1 Mayıs alanı Taksim’dir” diyerek, “Taksim vatandır, namustur” diyerek aylar öncesinden Taksim’e çıkacaklarını ilan etmişlerdi. Sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Meydanı’nda toplanarak Taksim’e doğru yürüyüşe geçen HKP’liler “Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla yürüdüler. Polis 47 HKP’liyi gözaltına alındı.

HKP Genel Merkezi ise yaptığı açıklamada:

“1 Mayıs’ın anavatanı Taksim yasaklanamaz! Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

Kurtuluş Partililer, Türkiye’nin gerçek devrimcileri, İşçi Sınıfı davasının yılmaz savunucuları, her yıl olduğu gibi bu yıl da çukurlara, dolgulara kaçmadan, Taksim için mücadele bayrağını yükselttiler.

“1 Mayıs alanı Taksim’dir” diyerek, “Taksim vatandır, namustur” diyerek aylar öncesinden ilan ettiler Taksim için savaşacaklarını…

Ve bugün, sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Meydanı’nda toplanarak Taksim’e doğru yürüyüşe geçti yoldaşlarımız. “Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla yürüdüler. AKP’giller’in kolluk kuvveti hınçla, öfkeyle saldırdı yoldaşlarımıza. 20 yoldaşımız gözaltına alındı.

Ancak HKP’nin Taksim mücadelesi bununla sınırlı değildi. Ardından bir grup yoldaşımız daha beliriverdi polis barikatının önünde, aynı sloganlarla, aynı cesaret ve kararlılıkla…

Yeniden saldırdılar, yeniden gözaltına aldılar yoldaşlarımızı. Toplamda 47 HKP’li gözaltına alındı.

MYK üyelerimiz, İl Başkanımız ve Yöneticilerimiz, parti avukatlarımız, genç, kadın, işçi yoldaşlarımız… 1 Mayıs’ı adına yaraşır bir biçimde, mücadele ederek, savaşarak geçirdiler ve dosta da düşmana da İşçi Sınıfı davasına gerçek anlamda sahip çıkan tek hareketin HKP olduğunu bir kez daha gösterdiler.

Sanmasınlar baskıyla mücadelemizi güçten düşüreceklerini… Sanmasınlar HKP’lilerin Taksim mücadelesinden ‘diğerleri’ gibi kaçacağını, vazgeçeceğini…

Korkmayacağız, sinmeyeceğiz, vazgeçmeyeceğiz, kazanacağız!

1 Mayıs’ın anavatanı olan Taksim’i işçi sınıfımıza kazandıracağız!

Taksim, 1 Mayıs’ın alanıdır, halka yasaklanamaz!

Gözaltındaki yoldaşlarımız derhal serbest bırakılsın!”

ifadelerine yer verildi.

 

DİSK adına Birleşik Metal İş Sendikası ile Nakliyat İş Sendikası Taksim Meydanı’ndaydı.

DİSK kortejinin pankartını taşıyanlar arasında, 22 Temmuz 1980’de öldürülen DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler de vardı. Nilgün Türkler, 1 Mayıs 1977’de ölenleri saygıyla andıklarını, Taksim’in 1 Mayıs alanı olması gerektiğini söyledi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunan DİSK üyeleri daha sonra Kazancı Yokuşu’na giderek karanfil bıraktı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*