DOLAR 9,5309
EURO 11,0629
ALTIN 546,934
BIST 1509,2
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı

51 STK’dan ortak açıklama: Flamingo ölümlerinin nedeni yanlış tarım politikaları

Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin açıklama yapan 51 STK, kayıplardan yanlış su ve tarım politikaları ile uygulamalarını sorumlu tuttu …

17.07.2021
A+
A-

Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin açıklama yapan 51 STK, kayıplardan yanlış su ve tarım politikaları ile uygulamalarını sorumlu tuttu. Aralarında Doğa Derneği, WWF Türkiye ve Doğa Araştırmaları Derneği’nin bulunduğu 51 STK’nın ortak açıklamasında; son 70 yılda ülkemizdeki sulak alanların yüzde 60’ından fazlasını geri dönüşü olmayacak şekilde kaybedildiği ve geriye kalanların da yanlış tarım politikaları sonucunda su rejimine yapılan müdahaleler ve kirlilik nedeniyle ciddi zarar görmekte olduğu vurgulanıyor.

‘Suyumuz için seferberlik zamanı!’

Söz konusu tespitlerden hareketle, 51 STK’nın açıklaması şöyle:

“Yanlış su ve tarım politikaları ve uygulamaları, denetimsizlik 3 bin ila 5 bin arasında yavru flamingonun yaşamı yitirmesine sebep oldu.

Tuz Gölü, flamingonun Akdeniz Havzası’ndaki en büyük üreme kolonisi sahası. Her yıl yaklaşık 20 bin çift Tuz Gölü’nün ortalarındaki çamur adalarında güven içerisinde kuluçkaya yatıyor, yavrularını çıkarıyor ve yaşamını sürdürüyor.

‘Yıllardır göle can suyu dahi bırakılmıyor’

Ruhsatlı ve kaçak yeraltı su kuyusu tehlikesi

‘Yavru flamingolar açlıktan öldü’

Bu ay ise yavru flamingo gruplarının büyüdüğü ve beslendiği ve uçamadıkları için terk edemekleri alanlar kurudu ve bir felaket yaşandı. Sayısı 3 bin ila 5 bin arası tahmin edilen yavru flamingo maalesef açlıktan öldü. Ebeveynleri ve gölde yaşayan binlerce su kuşu da alanı terk etti.

Yanlış tarım ve su politikaları

Son 70 yılda ülkemizdeki sulak alanların yüzde 60’ından fazlasını geri dönüşü olmayacak şekilde kaybedildi. Geriye kalanlar da yanlış tarım politikaları sonucunda su rejimine yapılan müdahaleler ve kirlilik nedeniyle ciddi zarar görüyor.

‘Artık sadece Gediz’de ve Tuz Gölü’nde üreyebiliyor’

Tuz Gölü, Seyfe Gölü, Ereğli Sazlığı, Sultan Sazlığı, Karapınar Ovası, Gediz Deltası, Acıgöl’de üreyen flamingolar, bu alanlara yapılan müdahaleler nedeniyle artık günümüzde sadece Gediz Deltası ve Tuz Gölü’nde üreyebiliyor.

‘Göller can çekişiyor’

Konya Kapalı Havzası bir zamanlar Avrupa çapında önemli bir sulak alanlar cennetiydi; havzada toplam alanı 350 bin hektarı bulan yirmiye yakın sulak alan bulunuyordu. Hotamış Sazlığı, Arap Çayırı, Yarma Bataklığı, Eşmekaya Sazlığı, Karapınar Ovası, Tersakan Gölü, Suğla Gölü, Hamidiye Gölü, Samsam Gölü ve dünyanın nazar boncuğu olarak tanımlanan Meke Gölü tamamen kurutuldu. Kulu Gölü, Bolluk Gölü ise can çekişiyor. 21 bin hektarlık Ereğli Sazlıkları’ndan geriye 150-250 hektarlık bir alan kaldı.

Yeraltı sularının aşırı kullanımı

Konya Kapalı Havzası ülkemizin en az yağış alan bölgelerinden biri. Bölge su ihtiyacının büyük bir kısmını yeraltı sularından karşılıyor. Ancak yeraltı suları da aşırı kullanım nedeniyle hızla azalıyor. DSİ verilerine göre 1980’li yıllarda yeraltı su seviyesindeki düşüş 1 m civarında iken günümüzde yıllık ortalama düşüş 2 metrenin üzerine çıkmış durumda.

‘Tuz Gölü’nü kaybedeceğiz’

Türkiye’nin son kalan sulak alanları korumada önceliğimiz olmalıdır. Aksi halde on binlerce canlısıyla birlikte Tuz Gölü’nü de diğer önemli alanlarımızı da kaybetmemiz kaçınılmaz. 60’lardan bu yana uygulanan yanlış tarım politikalarının değişmesi ve küresel iklim krizine de uyum sağlayacak şekilde uygulamaya geçmesi gerekmektedir.

‘Su Kanunu hazırlanmalı ve bir an önce hayata geçirilmelidir’

Su yaşamın en temel gereksinimidir. Kuruyan sulak alanları ilk terk edenler kuşlar oluyor. Maalesef terk edemeyenler bugün yaşandığı gibi ölüyor.

Yetkililere sesleniyoruz. Şimdi, suyumuz için seferberlik zamanı! Ekolojik işlevini yitirmiş sulak alanlarımızı yeniden sağlığına kavuşturacak ekosistem hizmetleri restorasyonu önceliklendirilmeli, insan ve doğanın su ihtiyacını bütünsel bir yaklaşımla ele alacak bir su kanunu hazırlanmalı ve bir an önce hayata geçirilmelidir.”

İmzacı STK’lar

 1. Alakır Nehri Kardeşliği
 2. Artvin Çevre Platformu (ARÇEP)
 3. Ayvalık Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi
 4. Ayvalık Tabiat Platformu
 5. Bozcaada Forum
 6. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
 7. Burhaniye Çevre Platformu ( BURÇEP)
 8. Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu
 9. ÇEKÜL Vakfı
 10. Çeşme Çevre Platformu
 11. Çevre ve Arı Koruma Derneği – ÇARIK
 12. ÇİNE YAŞAM PALTFORMU
 13. Didim Çevre Platformu (DİÇEP)
 14. Didim Derneği
 15. Dikili Kültür ve Çevre Platformu (DİKÇEP)
 16. Doğa Araştırmaları Derneği
 17. Doğa Derneği
 18. Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ( Yaşamder )
 19. Edremit ve Beldeleri Sokak Hayvanları Koruma Derneği ( EVBSHKD)
 20. Ekoloji Birliği Gençlik Meclisi
 21. Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği
 22. Haytap
 23. Hemşin Yaşam Derneği
 24. Her Yer Kazdağları
 25. Karaburun Kent Konseyi
 26. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
 27. Kazdağları İstanbul Dayanışması
 28. Kazdağları Kardeşliği
 29. Koza Dağcılık Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği
 30. Kuşadası Çevre Platformu
 31. Mersin Nükleer Karşıtı Platform
 32. Muğla Çevre Platformu
 33. Munzur Çevre Derneği (MÇD)
 34. Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
 35. NATURA Doğa ve Kültür Koruma Derneği (NATURA)
 36. ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu
 37. Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
 38. Roots & Shoots Türkiye (Kökler ve Filizler Derneği)
 39. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP )
 40. Sınırlı Sorumlu Proje Evi Üretim, Eğitim, İşletme ve Çevre Koruma Kooperatifi
 41. Simurg Kuş Yuvası Derneği
 42. Söke Çevre Platformu
 43. SUYADER
 44. Terme Çevre Platformu
 45. Turgutlu Çevre Platformu
 46. Türkiye Biyologlar Derneği
 47. Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
 48. Yeni Foça Forum
 49. Yeşil Artvin Derneği imzacı
 50. Yuva Derneği
 51. WWF Türkiye

Fotoğraflar: DHA

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.