8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İle paylaş:


 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BİZ KADINLARA NASIL KUTLU OLACAK?

 

Son zamanlarda gün yok ki, bir kadın cinayetini duymayalım, okumayalım ya da dinlemeyelim.

Ne oluyor?

Diyoruz da olanlarda olmaya devam ediyor.

Gencecik fidanlar yok oluyor.

Çocuklarını yetiştirmiş anneler yok oluyor.

Eşinden ayrılmış kadınlar yok oluyor.

Ayrılmak isteyenler yok oluyor.

Her hangi bir nedenle erkeğe terk düşen kadınlar yok oluyor.

Peki, ne oluyor?

Biz ne zaman bu kadar zalim olduk?

Biz ne zaman kendimizden geçtik, eşimizi, yakınlarımızı hunharca yok etmeye başladık?

Biz ailemizi, çocuklarımızı sevmez miyiz?

Evlendiğimizde iki tarafında atası atadır demez miyiz?

O zaman nasıl kıyarız bu atalara?

Nasıl kıyarız eşlerimize, çocuklarımıza?

 

Kadınlarımız hayatın her alanında bu kadar başarılı iken, okuyor ve okutuyorken, ticarette, siyasette ve ekonomik alanlarda isimlerinden söz ettiriyorken bu saldırıların aslı nedir?

Kadınlar neden tartaklanıyor, tecavüze uğruyorlar, taciz ediliyorlar.

Bunlar bizim kadınlarınız.

Bunlar sizin kadınlarınız.

Analar, bacılar, eşler…

Kadınlar zaten çeşitli olumsuzluklarla hayatları boyunca mücadele ederken erkeklerden daha ziyade yıpranıyorlar.

 

8 Mart Dünya Kadınlar günü yâda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun mu diyeceğiz?

Biz kadınlar birbirimize bu anlamı büyük olan günü mü tebrik edip yapılanları mı anlatacağız?

Şöylemi diyeceğiz?

 

Yine çok kadın öldürüldü,

Yine çok tecavüz olayları oldu,

Yine kadınların çok ama çok hakkı yendi.

 

Hadi canım sende?

Böyle bir kutlama olabilir mi?

Elbette olmaz, bende böyle bir günü kutlamıyorum.

Kutlamıyorum çünkü bu günün anlamının içinde kadınlarımızın eşitlik, kalkınma, huzurlu yaşam, beraberlik ve başarıların olması gerekirken,

Kadınlarımızın hunharca öldürüldüğü,

Dikkate alınmadığı,

Taciz ve tecavüzlere uğradığı,

Kuma problemleri ile uğraştığı bir zamanda neyin kutlaması olacak bu?

 

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

DÜNYAEMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

 

8 Mart’ta kutlanır.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış bir uluslararası gündür.

Temelinde İNSAN HAKLARI vardır.

 

Bizde özellikle bu son zamanlarda böyle bir hak var mı? Varsa zalimane yok edilenlerin bu hakları yok muydu? Bu tür haklarda kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının olması ve bunların kutlanması gerekmektedir ki, bizim tüm ülke olarak özellikle bugünlerde böyle bir kutlamaya hakkımız olduğunu sanmıyorum.

 

Aslında 8 Mart öyle mutlu bir gün için karar alınmış kutlanılması gereken bir günde değildir.

Amerika, New York’ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışma isteğiyle grev yapıyor. Polisler saldırınca işçiler fabrikada kilitleniyor. İçeride yangın çıkıyor. Netice de, fabrika önündeki barikattan kaçamayan işçilerin hazin sonu oluyor. Tam 129 kadın işçi o gün can veriyor. Cenaze törenine 10.000 kişi katılıyor.

Birçok ülkeden gelen tepkiler, birçok kurum ve kuruluşlarla sonrasında bu gün özel olarak hatırlatılması, kadınlara ait bir gün olması için böyle özel olarak adlandırılıyor.

 

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmış.

 

Emekçi Kadınlar Günü tam Türk kadınına yakışan bir sıfat.

Türk kadını zaten ziyadesi ile emek verir. Fedakârlık yapar, eşi ve çocukları için yaşar. Ve ne yazık ki bazen böyle feci sonlarla karşılaşır.

Peygamber Efendimizin sözleri bizlerde Müslümanlarda emir değil midir?

 

Hz. Peygamber (s.a.v.) kadınların yaşamdan soyutlandıkları, itibar kaybı yaşadıkları, insan yerine konulmadıkları, hayatın içinde işlevsiz kılındıkları bir dönemde onları onurlandırırdı. Hayata ortak yaptı. En önemli konularda onlara danıştı. Onları dinledi, ciddiye aldı. Onların bayram, cuma ve cenaze namazları kılmalarına müsaade etti. Camiye, cemaate girmelerini teşvik etti. Onları hayata, yaşama ortak yaptı.

“Kadın ve erkek bir bütünün iki eşit parçasıdır”

Buyurdu. (alıntı)

Nazan Şara Şatana

 

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*