ABD boş kampları bombalıyor

'Kobani her an düşebilir' Kürt gruplar ve IŞİD arasında çatışmaların yaşandığı Kobani'nin yakın bir zamanda IŞİD'in kontrolüne geçebileceği iddia edildi. Kobani’nin doğusuna giren Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) üç bölgede kontrolü sağladığı belirtiliyor. Bu bölgelere bayrak diken örgütün, Kobani'ye güneybatıdan 50 metre kadar girdiği ifade ediliyor. ABD"nin önderlik ettiği koalisyona bağlı olduğu düşünülen savaş uçakları, bu sabah kentin batısındaki IŞİD mevzilerini vurdu. Dün kentten çoğu kadın ve çocuk 2 bin kişinin tahliye edilmesinin ardından Kürtlerin sözcülerinden Mustafa Bali, bütün sivillerden, Kobani'nin terk edilmesinin istendiğini söyledi. Suriye'deki Kürt kenti Kobani hakkında bir yetkili, "Kobani her an düşebilir" açıklamasında bulundu. Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Siyasi Büro Üyesi Nuri Brimo, IŞİD'in, Kobani'nin yarısını ele geçirdiğini ileri sürdü. IŞİD'in ağır silahlarla Kobani'ye saldırdığını aktaran Brimo, Esad rejiminin de örgüte destek verdiğini savundu. Brimo, Kobani'nin düşmesi durumunda IŞİD'in bir sonraki hedefinin Cizire ve Kamışlı olacağını iddia etti.

ABD boş kampları bombalıyor

 

Kobani’de sokak sokak çatışma

 

IŞİD’in binlerce kişilik silahlı gücüyle kuşattığı Kobani’de 22. gününe giren çatışmalar dozunu daha da arttırdı. Çatışmalar kentin doğu bölgesinde yoğunlaşırken, koalisyon güçleri ilk kez gündüz saatlerinde iki noktada IŞİD’i havadan bombaladı. Wall Street Journal’e konuşan bir IŞİD yetkilisi ise ABD’nin daha çok boşaltılmış boş kampları bombaladığını söyledi.

Kobani’ye doğu ve güney cephesinden yoğun saldırılar gerçekleştiren IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar kenti doğu cephesinde yoğunlaşmış durumda. Kentten yoğun silah sesleri gelirken, koalisyon güçleri sabah saatlerinde Kobani’nin etrafındaki iki noktayı havadan bombaladı. Koalisyon güçleri 22 gündür çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü Kobani’yi kuşatan IŞİD güçlerine karşı ilk kez bir gündüz saldırısı düzenlemiş oldu.

Güney cephesinde ise IŞİD güçleri YPG güçlerini aşamadı. Çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi edinilemezken, her iki taraftan da çok sayıda can kaybı olduğu belirtiliyor.

İki gündür çatışmaların şiddetini büyük oranda artırdığı kente binlerce üyesiyle yüklenen IŞİD’in diğer bölgelerden de silahlı güçlerini Kobani’ye yönlendirdiği belirtiliyor.

 

İKİ NOKTAYA HAVA SALDIRISI

Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları bu sabah Kobani’deki IŞİD hedeflerini bombaladı.

Koalisyon güçleri, Kobani’deki iki noktaya hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, IŞİD’in zırhlı araç ve mevzilerinin hedef alındığı belirtildi. Hava saldırısı sonrası meydana gelen patlamanın sesi Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de duyuldu.

 

BOŞ KAMPLAR BOMBALANIYOR İDDİASI

Wall Street Journal’e konuşan bir IŞİD yetkilisi ise ABD’nin daha çok boşaltılmış boş kampları bombaladığını söyledi ve ekledi: “Esad güçlerinin hava saldırıları çok daha etkili oluyor.”

 

‘Kobani her an düşebilir’

Kürt gruplar ve IŞİD arasında çatışmaların yaşandığı Kobani’nin yakın bir zamanda IŞİD’in kontrolüne geçebileceği iddia edildi.

Kobani’nin doğusuna giren Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) üç bölgede kontrolü sağladığı belirtiliyor. Bu bölgelere bayrak diken örgütün, Kobani’ye güneybatıdan 50 metre kadar girdiği ifade ediliyor.

ABD”nin önderlik ettiği koalisyona bağlı olduğu düşünülen savaş uçakları, bu sabah kentin batısındaki IŞİD mevzilerini vurdu.

Dün kentten çoğu kadın ve çocuk 2 bin kişinin tahliye edilmesinin ardından Kürtlerin sözcülerinden Mustafa Bali, bütün sivillerden, Kobani’nin terk edilmesinin istendiğini söyledi. Suriye’deki Kürt kenti Kobani hakkında bir yetkili, “Kobani her an düşebilir” açıklamasında bulundu.

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Siyasi Büro Üyesi Nuri Brimo, IŞİD’in, Kobani’nin yarısını ele geçirdiğini ileri sürdü. IŞİD’in ağır silahlarla Kobani’ye saldırdığını aktaran Brimo, Esad rejiminin de örgüte destek verdiğini savundu.

Brimo, Kobani’nin düşmesi durumunda IŞİD’in bir sonraki hedefinin Cizire ve Kamışlı olacağını iddia etti.

 

(RADİKAL-NTV)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz