ABD ve Rusya, Suriye planında uzlaştı

ABD ve Rusya, Suriye planında uzlaştı
Share

ABD ve Rusya, Suriye planında uzlaştı

 

ABD ve Rusya, Suriye planında uzlaştı

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, Suriye’nin kimyasal silahlarını 2014 ortasına kadar imha ya da tasfiye etmesi gerektiği konusunda uzlaşmaya vardı.
Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından açıklanan altı maddelik anlaşma, Suriye’nin kimyasal silahlarının dökümünü bir hafta içinde teslim etmesini öngörüyor.
Şam yönetiminin anlaşmaya uymaması halinde yaptırım ya da kuvvet kullanımını içerebilecek bir BM kararı çıkarılabilecek.
ABD, Suriye rejiminin geçen ay kimyasal silah kullanarak yüzlerce kişiyi öldürdüğünü savunuyor.
Beşar Esad yönetimi kimyasal silah kullandığı iddialarını reddediyor ve 21 Ağustos’taki saldırıdan isyancıları sorumlu tutuyor.
‘Oyuna yer yok’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, Suriye lideri Beşar Esad’ı halkın önünde verdiği taahhütleri yerine getirmeye çağırdı, “Oyuna yer yok. Esad rejiminin kararlara harfiyen uyması gerekiyor” dedi.
Kerry ve Lavrov, Suriye’nin karara uymaması halinde Birleşmiş Milletler sözleşmesinin kuvvet kullanımına izin veren yedinci madde çerçevesinde bir karar çıkartılabileceğini söyledi.
Kerry, silah denetçilerinin Kasım’a kadar Suriye’de olması ve silahların 2014’e kadar devre dışı bırakılması gerektiğini belirtti.
Beşar Esad yönetimine karşı 2011’de başlayan ayaklanmada şimdiye kadar 100 binden fazla kişi öldü. Savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*