ABD’nin iki bakana yaptırım kararına Adalet Bakanlığından cevap gecikmedi

ABD'nin iki bakana yaptırım kararına Dışişlerinden cevap gecikmedi

İle paylaş:


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında ABD‘nin yaptırım kararına Dışişleri Bakanlığından cevap gecikmedi.

ABD'nin iki bakana yaptırım kararına Dışişlerinden cevap gecikmediYaptırım karaı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, Amerikalı rahip Andrew Brunson‘ın tutuklanması ve hapiste tutulmasındaki rolleri nedeniyle alındığı belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ardından ABD Maliye Bakanlığı yazılı olarak alınan yaptırım kararını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada da, Beyaz Saray Sözcüsü’nün dile getirdiği gerekçe yinelendi. Açıklamada, Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın tutuklanması ve hapiste tutulması sebebiyle Türk bakanlara yaptırım uygulanacağı bildirildi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, rahip Brunson’ın tutuklanmasındaki “doğrudan rolleri” nedeniyle listeye alındığı kaydedildi. Yaptırım kararı kapsamında iki bakanın ABD’deki mal varlıkları donduruldu. Buna göre her iki bakanın Amerika’daki olası mal varlıkları ve bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında iki bakanın Türkiye’de ciddi insan hakları ihlalleri uygulanmasından sorumlu oldukları savunuldu.

Maliye Bakanlığı, “İçişleri Bakanlığı’nın başındaki isim olarak Süleyman Soylu, Adalet Bakanlığı’nın başındaki isim olarak Abdülhamit Gül, ciddi insan haklarına karışan veya çalışanlarının ciddi insan hakları ihlallerine karıştığı kurumların lideri olarak yaptırım kapsamına alınmıştır” denildi.

Açıklamada Maliye Bakanı Steven Mnuchin’in açıklamasına da yer verildi. Mnuchin’in “Rahip Brunson’ın haksız şekilde tutuklanması ve yargılanması kabul edilemez. Başkan Trump ABD’nin Türkiye’den Brunson’ı derhal serbest bırakmasını beklediğini net şekilde dile getirdi” dediği belirtildi.

ADALET BAKANLIĞI’NDAN JET YANIT: “KARŞILIĞI OLACAK”

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’ye karşı açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ettiklerini belirterek, bu “saldırgan” tutuma gecikmeksizin aynı karşılığın verileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin iki bakanını hedef alan yaptırım kararının “ne devlet ciddiyetiyle bağdaştığı ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebildiği” değerlendirmesi yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur.

ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir.”

ABD yönetimi bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın tutuklanması ve hapiste tutulmasındaki rolleri nedeniyle yaptırım listesine almıştı. Yaptırım kararı kapsamında iki bakanın ABD’deki olası mal varlıkları donduruldu ve Amerikalıların onlarla iş yapmasına yasak getirildi. İki bakanın ayrıca bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu.

Çavuşoğlu: “Karşılıksız kalmayacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD’nin iki Bakanımıza yaptırım uygulamaya kalkışması karşılıksız kalmayacaktır. ABD Yönetimi hukuk dışı taleplerini bu yöntemle elde edemeyeceğini idrak etmediği sürece sorunlarımızı çözemeyiz” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı: ‘Türkiye dışında tek kuruş param yok’

ABD’nin yaptırımlarına hedef olan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Türkiye dışında bir mal varlığının olmadığı açıklamasında bulundu.

Gül Twitter’den paylaştığı açıklamasında, “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD’de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım, ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep’te küçük bir zeytinlik alırım” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: Amerika’da bir malımız var; Fetö

İçişleri Bakanı Soylu, “Amerika’da bir malımız var; Fetö. Onu da orada bırakmayız, alacağız.” açıklamasında bulundu.  Bakan Soylu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan, ABD’nin kendisi ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül için aldığı yaptırım kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.  Soylu, paylaşımında “Amerika’da bir malımız var; Fetö. Onu da orada bırakmayız, alacağız.” ifadelerine yer verdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*