Ada vapuru yandan çarklı

Ada vapuru yandan çarklı

Ada vapuru yandan çarklı

  • 13.08.2014

İstanbul’a bir vapur uzaklığında, denizi tertemiz, doğası güzel… Heybeli, Burgaz, Sedef ya da Büyükada tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle şehrin koşturmacasından kaçanlara kucak açıyor

Yaz ayları Prens Adaları’nın belki de en güzel zamanı. Burgaz, Sedef, Heybeli güzel ama Büyükada’nın keyfi bir başka… Adada bisikletinize atlayıp Aya Yorgi Kilisesi’ne gidebilir, hemen yanındaki Kır Gazinosu’nda manzaraya karşı kahvenizi içebilirsiniz. Sahildeki balıkçılardan birine oturmak, masayı otla donatmak, adayı pedal çevirerek turlamak da yapabileceğiniz diğer aktiviteler. Tatlı olarak ister dondurma yiyin, ister lokma…

DENİZ BU YIL DAHA TEMİZ 
Prens Adaları’nda deniz suyu analizleri plajların önüne denk gelen 11 noktada yapılıyor. Sadece yaz aylarında 15 günde bir yapılan bu ölçümlere göre son yıllarda deniz kirliliğinde azalma görülüyor. Özellikle 2011 ve bazı plajlarda 2013 yılında görece yüksek olan koliform ve streptokok bakteri sayısı bu sene düşük çıkmaya devam ediyor. Bu ölçüm sonuçları hem harita hem de tablo olarak www.adalarturizm. org sitesinde yayınlanıyor. Prens Adaları gerek sınırlı alana sahip olması, gerekse SİT alanı olması nedeniyle yeni yapılaşmaya kapalı. Bu nedenle çarpık kentleşme Adalar’da daha az görülüyor ve nüfus da görece sabit kalıyor. 1927 – 2013 yılları arasında yapılan resmi sayımlara göre nüfus 12 bin kişi ile 20 bin kişi arasında değişiyor. 2013 yılı sonu itibarıyla bu rakam 16 bin 166. Fakat Adalar’da nüfus açısından kırılma noktaları var. Adalar aynı zamanda politik ve ekonomik göçün etkisi altında kalmış. Özellikle Varlık Vergisi (1942), 6-7 Eylül Olayları (1955) ve Kıbrıs sorunu (1970’lerin ilk yarısı) nedeniyle dışarıya göç oluyor, nüfus azalıyor. Şu anda Büyükada Aya Nikola’daki Adalar Müzesi’nde Adalar ve Göç temasını işleyen ve detaylı araştırmalara dayanan bir sergi de var: Göç Bağlantıları. Daha detaylı bilgi isteyenler bu sergiyi de gezebilir.

ADALAR HAKKINDA HER ŞEY 
İngilizce-Türkçe dil seçeneği ve çok yakında kullanıma açılacak mobil sürümü ile ziyaret edilebilen www. adalarturizm.org sitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Adalar Vakfı tarafından Adalar Turizm Geliştirme Merkezi projesi kapsamında hazırlanıp, Ağustos 2013’te yayına başlayan www.adalarturizm.org sitesi birinci yılını tamamlayarak sağladığı güncel ve çok kapsamlı içerikle, Adalar hakkında temel başvuru adreslerinden biri.

BİZANS PRENSLERİNİN ÇİLE VE SÜRGÜN BELDELERİ ADALAR
Adalar ilk şöhretini Bizans’ın sürgün ve çile beldeleri olarak kazanmış. Ulaşım zor, kaçmak imkansız… Gözden düşen din adamları, rakip olarak tehlike sinyali veren saray mensupları, prensler, imparator ve imparatoriçeler, hem de ağır işkenceler altında, gözlerine mil çekilerek adalara sürülmüş, burada ölüme terk edilmişler. Hatta rivayet o ki, ‘Prens Adaları’ adı buradan geliyor. Adaların ilk yazlıkçıları, 18. yüzyılın sonlarına doğru gelen Fransızlarmış. O zamanlar Tophane’den kalkan büyük pazar kayıklarıyla yapılan ada yolculuğu, üç saate yakın sürermiş. Manastır ve kiliseler dışındaki binaların geçmişi 1820’den eski değil. Büyükada’da bugüne gelmiş en eski binanın, kapısının her iki yanında eski ve yeni harflerle 1822 yazan köşk olduğu sanılıyor.

KINALI EN YAKIN ADA
İstanbul merkeze en yakın ada 7 deniz mili mesafedeki Kınalı, en uzak ise 13.5 deniz miliyle Tavşan Adası. Adalar’a gidecek olanlar vapurların kış ve yaz seferlerinin farklı olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmeli. Kışları üçe inen seferler yazları iki katına çıkıyor.

NELER YAPILIR? 

Vapura, motora binilir Ada’ya gidilir önce. Plaja gidip denize girilebilir. Ada hakkında bir kitap alınır şezlongda okunur. Akşam bir otelde kalınabilir. Bir restoranda yemek yenir, mesela Rum mezeleri tadılır. Fayton turu, motor turu ya da bisiklet gezisi yapılır. Bu gezi için bir harita alınır, müzeler ziyaret edilir, tarihi mekânlar, kiliseler, manastırlar gezilir, Adalar’ın eşsiz bahçeleri ve köşkleri izlenir. (SABAH)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz