DOLAR 7,9524
EURO 9,4829
ALTIN 463,644
BIST 1337,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu

Adalar Belediyesi aleyhinde yorum yaptığı iddia edilen Müfettiş halen görevde!

08.08.2020
A+
A-

Adalar Belediyesinin Müfettişi Naciye Kaya, Adalar’da yayın yapan bir gazetede, çalıştığı kurum olan Adalar Belediyesi aleyhinde yorum yaptığı ortaya çıkmış, ortalık karışmıştı.

adalar-belediyesi-aleyhinde-yorum-yaptigi-iddia-edilen-mufettis-halen-gorevde!

Hatırlanacağı üzere Adalar Belediyesi Müfettişi Naciye Kaya, Adalar’da yayın yapan bir gazeteye çalıştığı kurum olan Adalar Belediyesi aleyhinde belediyeyi kötüleyen yorumlar yaptığı dönemin savcısı Ahmet Kurt tarafından yapılan bir soruşturmada ortaya çıkmış ve Müfettiş Naciye Kaya’nın savcıya gidip ifade verdiği iddia edilmişti.

Önceki yayınlarımızda Adalar Belediyesinin CHP’li Belediye Başkanları için sıklıkla şikayetlere konu olan belediye avukatlarının açılan davalardaki çifte standardını mercek altına almıştık

Uzun zamandır eski dönem belediye başkalarından M.Farsaoğlu ve Atilla Aytaç, kendi dönemlerinde görev yapan Belediye Müfettişi Naciye Kaya, Belediye Encümeni ile belediye avukatlarını adeta tetikçi gibi kullandıklarını, Naciye Kaya’ya sözde araştırma raporları düzenlettirip İBB’deki bazı müfettişler ile istedikleri ön inceleme raporlarına soruşturma izinleri verdirdikleri, istemedikleri belediye personellerini  belediyeden uzaklaştırmak ve belediyede istedikleri gibi at koşturup dışarı bilgi sızmasının önüne geçmek için ellerinden gelen her türlü baskıyı yaptıkları, bazı personellerle ilgili olarak süren davaları temyize kadar takip ettirip ceza almaları ile uğraşırken, belediye dışında da kendilerine zıt olan veya çıkar ilişkisi ters veya çıkar ilişkisinde yanlış yapmış olan kişi, kişiler ile tüzel kişilere karşı, amansız hukuk mücadelesi yaptırarak ceza almaları için sonuna kadar uğraştırdıkları, ellerindeki kamu gücünü yanlış yolda var güçleri ile kulisler yaparak sonuna kadar kullandıkları iddia ediliyordu. Erdem Gül zamanında da aynı uygulamaların yapıldığı gelen iddialar arasında.

Ama iş kendileri ile çıkar ilişkisi içinde bulunan kişi, kişiler ve firmalara gelince, olası müfettiş incelemesi ile aralarındaki ilişkinin ortaya çıkma ihtimaline karşı illegal işlerden dolayı mecburi yapılması gerekli savcılık şikayetlerini oldukça yumuşak geçiştirdikleri, şikayetlerin yargıya intikal etmesi halinde ise kurum avukatlarını davalara sokturmayıp belediyenin davaları kaybetmesi ile sonuçlanmasına neden oldukları bilinmekte olduğunu önceki haberlerimizde belirtmiştik.

Örnek vermek gerekirse; M. Farsakoğlu zamanında başlanan LİDO inşaatı tam bir fiyasko projeydi. Büyükada’nın tam bağrında, motor iskelesinin karşısında Atatürk heykeline bakan alanın orta göbeğinde yapılan, ön görünümünün güzelliğini yok eden, adayı betona boğan ve aslında yapılması mümkün olmayan projeydi. M. Farsakoğlu, İmar müdürü Sumru Süslü’yü bu proje için özel görevlendirdi.

Önce eski binayı belediye imkanları ile davul zurna ile yıktırdı. Keşke yıktırmaz olaydı. LİDO binası, kaçak eski hali ile şu andaki kaçak yeni halinden daha az görüntü çirkinliği vardı. Sonra İmar müdürü görevini yaptı. Haftalık aylık kurul toplantılarına Farsakoğlu ile birlikte beraberce girip el birliği, göz nuruyla kurul onayını özel çıkartıp projeye başlattı. Bittikten sonra ne olduysa yıkım kararı çıktı. O arada encümen para cezası kesildi. Rakam o zamanın parası ile   977.209,01 (dokuzyüzyetmişyedibinikiyüzdokuzlirabirkuruş) TL idi.  Tabi Adalar Belediyesi’nde önce itina ile bina yaptırılır sonrada yıkım kararı alınır.

İyide kesilen encümen para cezası ne oldu? Rakam ciddi ve Adalar Belediyesinin paraya ihtiyacı var. Neden bu para tahsil edilmez? Diye sormuştuk. İnanlar, İdari Mahkemeye gitmiş, encümen para cezasına itiraz etmiş, o dönem belediye avukatı olan Seray Erdek bilerek mahkemeye katılmamış ve davaları belediye kaybetmişti. Adalar Belediyesi Müfettişi Naciye Kaya’da seyretmişti.

Hatırlanacağı üzere Adalar’da yayın yapan bir gazetede çıkan yorumlar şikayet konusu olmuş, dönemin savcısı Ahmet Kurt tarafından yapılan soruşturmada yorum yapan şahıslar arasında Adalar Belediyesinin Müfettişi Naciye Kaya’da çıkmıştı. Kaya’nın Adalar Belediyesi aleyhinde yorumlar yaptığı ortaya çıkmıştı. Düşünün çalıştığı kurum aleyhinde yorum yapan bir müfettiş halen görevde!

LİDO olayına dönersek, daha sonra yine encümen para cezası çıkartılıp gönderildiyse de ortada LİDO’nun başından sonuna muammalı bir encümen para cezası, yıkım kararı, derken dikkat çekici başka bir detayda LİDO’nun sahibi Serdar İnan, her ne hikmetse FETÖCÜ çıkması ve yurt dışına kaçmış olmasıydı!

YORUMLAR
 1. Haco dedi ki:

  Onun zaten kadrosu kapatılmamışmıydi ne diye kadrosu kapatılan bir mufettis hala görevde dururki anlamış değilim cooook ilginc

 2. Adallı dedi ki:

  Ah ah bu ülkede gördümde bu sumru gibi göremedim. Marsak oğlunun en kıymetlisiydi sahte evrakla iş yapıp fetöculardan para alıp iş yaptırdılar. Az kaldı hepsi dökülür işler bekleyin

  1. Adali dedi ki:

   Aynen kesinlikle az kaldı, adalara bir kıran girecek devlet tarafından:))