Adalar Belediyesi, Büyükada San Pasifico Latin Katolik Kilisesi’nde Şeb-i Aruz etkinliği düzenledi.

İle paylaş:


Adalar Belediyesi, Büyükada San Pasifico Latin Katolik Kilisesi’nde Şeb-i Aruz etkinliği düzenledi.

Mevlana’nın 804. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında, Revnak Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu, semazenler eşliğinde konser verdi.

Adalar Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlik,17 Aralık günü Büyükada San Pasifico Latin Katolik Kilisesi’nde yapıldı. Törene Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasına Mevlana’nın “Gel, ne olursan ol yine gel, İster kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel” dizeleriyle, başlayan Başkan Farsakoğlu; “Yüzlerce yıl sonra bu dostluğun devam ettiğini burada görmekteyiz. O halde bırakalım kim neye inanıyorsa inansın, hangi tarafta olursa olsun, bu doğru sesi hisseden herkes hissettiğince yaklaşsın hakikate ve kendine hissesine düştüğünce alsın mesajını. Bırakınız yollarımız farklı olsun, kelimelerimiz benzemesin birbirine; sorun değil. Bütün yolların sonu aynı yere varmıyor mu? Sonunda aşkla, aşkta gerçeğin ve hikmetin sahibinde buluşmak varsa, bütün yollar ona çıkıyorsa, varsın farklı şarkılar söyleyelim. Aynılığın sıradanlığında boğulmaktansa, varsın biz ayrı yollardan geçelim. Bırakalım beslesin bizi farklılıklarımız” dedi.

Başkan Farsakoğlu’nun konuşmasının ardından, söz alan Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği (MEKDER) Başkanı Abdülhamit Çakmut, böyle bir etkinliği kilisede organize ettikleri için Adalar Belediyesi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ettiğini belirtti. Altı enstrümanla sahne alan Revnak Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu, programa ilahilerle başladı. Programın ikinci bölümünde Revnak Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu, semazenler Şerif Özden ve Seyit Ahmet Gümüş’ün sema gösterisi eşliğinde konuklara tasavvuf müziğinden örnekler sundu.

Etkinlik, Belediye Başkanı Farsakoğlu’nun Revnak Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu üyelerine ve semazenlere kırmızı karanfiller takdim etmesi ile son buldu.

Adalar Belediyesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*