DOLAR 8,8861
EURO 10,3895
ALTIN 495,588
BIST 1383,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Çok Bulutlu

Adalar Belediyesi eski yazı işleri müdürüne kötü haber!

12.07.2020
A+
A-

Kimliksiz ve diplomasız olarak Adalar Belediyesi’nde memuriyete başladığı iddia edilen ve müdürlüğe kadar yükselen Adalar Belediyesi eski Yazı İşleri Müdürü Fulya Erkan için yargılandığı İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hapis kararı çıkmıştı.

adalar-belediyesi-eski-yazi-isler-mudurune-kotu-haber!

Bilindiği üzere Adalar Belediyesi’nde Fulya Erkan isimli memurun yaşı tutmadan, ortaokul diploması olmadan belediyeye alınmış olması ve yıllar sonra bununda şikayete konu olması neticesinde olay yargıya yansımış İst. And. 10. Ağır Ceza Mahkemesinde davası görülmüş, Erkan, 2 YIL 6 AY HAPİS VE 83.320,00 TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMIŞTI.

Konu İdare Mahkemesine taşınmış, İdare Mahkemeye taraf olarak katılan Adalar Belediyesinin itirazlarına, Fulya Erkan’ın İst. And. 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 22/12/2015 tarihindeki verilen kararı eklenmemiş, Bölge İdare Mahkemesi de istinaf dilekçesini kabul ederek Erkan’ın memurluğunda herhangi bir kanunsuzluk olmadığına hükmetmiş, Fulya Erkan ceza almasına rağmen bunca yıldır belediyede çalıştırılmaya devam ettirilmişti.

İdare Mahkeme Başkanı babanızın oğlu olsa, Erkan’ın İst. And. 10. Ağır Ceza Mahkemesinin 22/12/2015 tarihindeki verilen karar varken, 26/07/2017 tarihinde Adalar Belediyesindeki idari işlemin iptali için açılan davaya, 14/03/2019 tarihinde Fulya Erkan’ın lehine karar vermez, veremez.

Mahkeme yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi

Adalar Belediyesi’nde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışmakta iken aday memur olarak ilk atamasının yapıldığı 03.09.1987 tarihi itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen yaş ve öğrenim şartlarını taşımadığı anlaşılan Fulya Erkan’ın, söz konusu tarihteki atama onayı geri alınarak memuriyetine son verilmesine dair davalı idare işleminin iptali istemiyle açılan davanın reddine hükmeden İstanbul 3. İdare Mahkemesinin ilgili sayılı kararının kaldırılarak, dava konusu işlemin iptaline hükmeden mahkemenin kararının Danıştay 12. Dairesinin kararıyla bozulması üzerine, mahkeme yeni esas kaydı alan dosyada Erkan tarafından öncelikle yürütmenin durdurulması istenmesine rağmen İstinaf dilekçesinde ileri sürülen hususlar  yürütmenin durdurulmasını gerektirecek nitelikte görülmediğinden mahkeme yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Görevden alındı

Şimdi Adalar Belediye Başkanının şunu yapması gerekmektedir. Ortada bir kamu zararı vardır.  Rakam faizler hariç 83.320,00 TL’dir. Borçlanma yetkisi alıp faizle para arayan belediye başkanı öncelikler Kamu Zararı olduğu Mahkeme Kararı ile kesinleşen kişilerden bu paraları toplamalı ya da kararı gerekçe göstererek mallarına tedbir uygulamalıdır. Bile bile Fulya Erkan’ı çalıştıranlarda gerekli cezai işlemler uygulanmalıdır.

Mahkeme kararlarını bile bile Fulya Erkan’ı çalıştıranlar kamu zararı yapmışlardır. Belediyenin İnsan Kaynakları’nda vekaleten  müdürlük yapan personellerin tümü  kamu zararından sorumludur. Faizleriyle beraber çok büyük tutardaki alacak 6183 sayılı  amme alacaklarının tahsiline ilişkin kanun kapsamında gecikmeden alınması gereklidir. Mal varlığına tedbir konulması kamu alacaklarını zayisinin önlenmesi açısından gerekli olup halen belediyede 18 yaş altı aynı şekilde memur olan başka memurların olduğunu belediye iyi bilmektedir.

Bu kişilerin kimler olduğunu hatırlatacak olursak, müdürlük maaşı alıp şeflik kadrosunda çalışan Yeşim Şener ile Gönül Ülker’in durumları  müfettiş raporlarıyla da tescillenmiştir.

Şimdiye kadar işlerine gelen müfettiş raporlarını uygulamaya alan Adalar Belediyesi, işine gelmeyen raporları da yok saymakta olduğu bilinmektedir.  Yeşim Şener ile Gönül Ülker’in durumunu Adalar Belediyesi eski başkanı Atilla Aytaç’ta bilmekte olmasına rağmen çalıştırmış, şimdiki yönetimde olan Erdem Gül’de biliyor olmasına karşın  aynı şekilde çalıştırmaya devam etmektedir.  

Ortadaki kamu zararı misliyle artmakta Fulya Erkan’a çıkan ağır mahkumiyet kararı ve para cezası bu kişiler içinde emsal olduğu ortadayken Erdem Gül’ün kendisini ateşe attığını farkında olup olmadığını sormak isteriz. Ama diyorsa ki; Bu kadar günahlarımızla elbette gideceğimiz yer cehennem olacaksa, bir odun fazlasının kıymeti harbiyesi yoktur, bunu anlarız.

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Heyebeli adali dedi ki:

  Ya arkadaş bu nedir ya böyle, bu zamana kadar nasıl gelmisler çalışmaya devam etmişler bu memurlar, kimler sebebiyet verdiyse derhal savcılığa verilmeli, bu kadar yetimin kimsesizlerin paralarını bunlar maaş alıp yiyorlardı, Allah belasını versin bunların, kan kussunlar insallah

 2. Doğan dedi ki:

  tedviren usulsüz şekilde zabıta müdürlüğü yapana ne demeli

 3. Kenan dedi ki:

  kimin memurlugu kanunsuzsa derhal işlem yapilmali, yapılmazsa cumhuriyet savcilarini göreve çağırıyoruz, kimse bu milletin parasini bu sahtekarlara peşkeş çekemez, aklımı kaldircam, bu ne ya bu neeeee!!!!!!

 4. Sedat dedi ki:

  Bir tanesi de dindar, namuslu diye başını kapatmış ama yetimin kimsesizlerin parasını alıp maaş diye yemesini biliyor, haram zehir zıkkım olsun,

 5. Adalet dedi ki:

  Kim haksız yere memurluğu haketmeden devletin milletin parasini alıp maaş diye yiyorsa colugunun çocuğunun canina yapissin, 1987 deki suç şimdi ortaya çıktıysa artık digerlerininde hesabı görülür cunku kamu zararı var ortada

 6. Hayvansever dedi ki:

  1987 deki olay şimdi açıklığa kavuştu ve adalet yerini buldu şimdi zaman kaybetmeksizin adı gecen memurlarda sira

 7. salih dedi ki:

  yeşim şener ve gönül ülker 17 yaşında memur oldular