DOLAR 6,848
EURO 7,722
ALTIN 388,849
BIST 115314,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Adalar Belediyesi’nde çetrefilli mal beyanları!!!

08.12.2019
A+
A-

Adalar Kaymakamlığının yapılan bir şikayet ile Adalar Belediyesinden talep etmiş olduğu memurların mal bildirimleri Adalar Belediyesi’nde paniğe neden oldu!

Adalar Kaymakamlığının müfettişler tarafından istenilen Adalar Belediyesi memurlarının mal bildirimlerinin yapılabilmesi için Kaymakamlık tarafından belediyeye oluşturulan Mal Bildirimi Komisyonu, bazı memurları paniğe soktu!

Başkan yardımcısı ve  imar müdürü sarı zarfların peşinde iddiası!

Adalar Belediyesine gelen müfettişlerin isteği doğrultusunda Kaymakamlık tarafından istenilen mal beyanlarının içinde oldu sarı zarfların geri alınıp kurulan komisyonun fesh edilmesi için eski Mali Hizmetler Müdürü yeni Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir’in devreye girdiğini, Belediye memur olarak çalıştırılan Şengül Albayrak isimli memurun yine başka bir müfettiş raporu ile kadrosu müdür iken Kaymakamlıkta çalıştırılıyor olmasının kamu zararı olduğu tespiti ile geçici memur sıfatı ile çalıştığı Kaymakamlıktan alınmış ve ‘mademki müdür maaşı alıyorsun o vakit müdürlük yap bari’ denilerek Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül zamanında İnsan Kaynakları Müdürü yapıldığı ancak bu müdürlükte önündeki resmi belgelere ve belediyenin başkanından veya ilçenin ita amiri olan Kaymakamlığın talimatlarına harfiyen uyması ve ona göre işlem yapacağına birilerinin güdümünde işlemlere başladığı iddia ediliyor.

İddialar çirkin ve kabul edilmez yönde. İta amiri olan Kaymakam beyin yanında çalışmış olmasına rağmen Kaymakamlığın yani İlçenin en üst makamının kurdurduğu Mal Bildirim Komisyonun etkisiz hale getirmeye çalışmak, komisyonun elindeki zarfları müdürlüğüne istemek basit masum bir iş bilmezlik mi? Yoksa bir suçu kapatmak için suçu işleyen ile ortaklaşa hareket ile yapılan daha büyük bir organize suçun başlangıcı bir işlem mi? kamu adına bu konuyu mercek altına almak ihtiyacını hissettik.

Mal Beyanı istenecek memurların isimleri, gazetemiz için sürpriz değil.  Gazetemize birçok kez haber olan Adalar Belediyesinin çetrefilli Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ile eski İmar Müdürü Zeynep Gündoğan.

Zeynep Gündoğan’ın araya birilerini koyarak KUDEB Müdür yardımcılığı veya bir yere şef olarak kendisini atandırmak istediği gelen bilgiler dahilinde. Ancak liyakata önem veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu atamayı öğrendiği takdirde hakkında bir takım şaibeler olduğu söylenen ve İBB teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettiş Raporlarında Zeynep Gündoğan hakkında ihaleye fesat türü iddiaların bulunuyor olması karşısında işinin zor olacağı iddia ediliyor.

Adalar Belediyesi’nde müfettiş tespitlerinden sonra kaymakamlığın isteği üzerine belediye tarafından kurulan Mal Bildirimi Komisyonunda M.Dündar Tıraş, Kasım Turan ve Feza Güzel bulunuyor.

Adalar Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şengül Albayrak’ın 06.12.2019 tarih belediye başkanı imzalı yazısında Mal Bildirimi Komisyon Başkanı ve Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı M. Dündar Tıraş’a yazdığı yazıda, “İlgi Başkanlık Oluru ekte olup Komisyonunuza teslim edilen Mal Bildirimlerinin Müdürlüğümüze iadesi hususunda gereğini arz ederim” ifadelerine yer vermiş.

Aynı müdürün Belediye Başkanı Erdem Gül’e yazdığı yazıda ise ;

“08.07.2019 tarihli Adalar Kaymakamlığı yazısı, 19.07.2019 tarihli Başkanlık Oluru, Adalar Kaymakamlığının yazısı ve Başkanlık Makamı oluru gereği Mal bildirimlerini incelemek üzere Komisyon oluşturulmuştur. Ancak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Teftişe başlama tarihi 30.07.2017 Teftiş Bitirme tarihi 18.08.2017 olan 2017 Özel Teftiş Raporunun 16. Maddesinde Örnekleme yöntemi ile yapılan incelemede personelin 0 ve 5 ile biten yıllara ait Mal bildirimlerinin bulunduğu incelenmiştir. Mal bildirimlerinin karşılaştırılması için 17.03.2015 tarihinde Başkanlık Makamından alınan onay ile mal bildirimlerinin karşılaştırılması komisyonunun kurulduğu, komisyonun 26.06.2015 tarihli inceleme raporu düzenlediği, komisyonun tespit ettiği bazı eksiklikleri bulunduğu komisyonca tespit edilen Mal bildirimine ilişkin eksiklerin giderilmesi için İnsan Kaynakları Müdürlüğünce ilgili Müdürlüklere 30.06.2015 tarihli ve 632 sayılı yazı yazıldığı ve eksikliklerin giderildiği incelenmiştir” gibi bir yazı Erdem GÜL’e imzalatıldığı anlaşılıyor. 

Kaymakamlık yok sayılmaya çalışılıyor

Edinilen bilgiye göre Adalar Belediyesi Başkanı Erdem Gül tarafından imzalanan belgeyi Başkan Yardımcısı M. Dündar Tıraş’ın dikkati sayesinde iptal edildiği belirtiliyor. Mal bildirimlerinin içinde olduğu sarı zarfların zimmet defterini M. Dündar Tıraş’a imzalatmak isteyen İnsan Kaynakları Müdürü Şengül Albayrak’ın iddiaya göre Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir’in lafıyla mal bildirimlerinin içinde olduğu sarı zarfları geri alıp kurulan komisyonu neden iptal ettirmek istediği ise merak konusu.

Kaymakamlık tarafından yazı ile Adalar Belediyesine yazılıp Mal Bildirimi Komisyonu kurulmasını talep eden Kaymakamlığın hiçe sayılması işin içinden kötü kokuların geldiğini gösteriyor.

Hacer Özdemir ve Zeynep Gündoğan’ın mal varlığının araştırılması Kanuna veya genel ahlaka uygun olarak sağlandığı ispat edilmeyen mallar veya ilgilinin sosyal yaşantısı bakımından geliriyle uygun olduğu kabul edilemeyecek harcamalar şeklinde ortaya çıkan artışların kontrol edilmesi ile ilgili komisyon kuruluyor bunun talimatını da Kaymakam bey veriyor. Komisyon kuruluyor ancak Komisyon kâğıt üzerinde kalıyor işlem yaptırılmıyor.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül,

İmzaladığınız evrakla niye komisyonun çalışmasını engelliyorsunuz? Bırakın komisyon üyeleri işini yapsın. Sizin bunları ortaya çıkarmak göreviniz değil mi?

Memurlarınız suçlanıyorsa, soruşturmayla onların aklanmasına müsaade etmek sizin sorumluluğunuzda değil mi?

Yoksa aklanamayacaklarını biliyorsunuz da, üstünü kapamak için mi izin vermiyorsunuz?

Eski imar müdürünüz Zeynep Gündoğan ve Başkan Yardımcınız Hacer Özdemir ile ilgili soruşturmayı kapatmakla onlara iyilik mi yapıyorsunuz yoksa kötülük mü yapıyorsunuz?

Eğer komisyon üyeleri görevini yapmıyor ise görevinizi ifa edin diye neden demiyorsunuz? Komisyon olarak işlerini yapmayanlar ile ilgili soruşturma açmanız gerekirken siz ne yapıyorsunuz?

İnsan Kaynakları Müdürünüzün getirdiği yazıyı hemen imzalıyorsunuz. Komisyonu işlevsiz hale getirip lav ediyorsunuz.

Bunda şu sonuçları çıkarmamız gayet doğal;

 1. Ya siz bunu rutin bir işlem olarak gördünüz, önünüze geldi hiç bakmadan imzaladınız.
 2. Yada siz bunu çok iyi biliyordunuz. Hacer Özdemir sizi zayıf noktanızdan yakalamış “ya bunu kaldır yada gereğini yaparım” diye tehdit ediyor. Sizde boyun eğiyorsunuz.

Adalar Belediyesi başkan Yardımcısı Hacer Özdemir kendi müdürlüğünün şaibeli olduğunu gayet iyi biliyor. O yüzden şuan bulunduğu başkan yardımcılığı görevini asil istiyor ki 6 ay süre geçsin. 6 ay başkan yardımcısı olan bir memur otomatikman müdür kadrosuna geçiyor. Amaç bu…Bu amaç aslında şunu gösteriyor. Kendisinin orada eğreti oturduğunu, haksız yere o makamı işgal ettiğini bildiği için bunu legalleştirmek için tek çaresi 6 ay başkan yardımcılığı yapmak hedefi… Bu hedefine ulaşırsa tekrar mali hizmetler müdürlüğüne gelerek burada yaptıkları yolsuzluk iddialarını tamamen kapatmak. Gazetemiz tarafından da haber olan mali hizmetler arşivini yok etmeye çalışmasının da asıl amacı işlediği suçların kanıtlarını yok etmek olabilir mi acaba? Bu konuları hiç düşündünüz mü?

İnsan Kaynakları Müdürü Şengül Albayrak;

İnsan Kaynakları Müdürlüğü olarak bağlı bulunduğunuz Başkan Yardımcınızın M. Dündar Traş olduğunu biliyor musunuz?

Bütün sorumluluğunuz M. Dündar Traş’a karşıyken onun arkasından iş çevirmek ve ne şekilde başkan yardımcısı olduğu bugün bile sorgulanan Hacer ÖZDEMİR’e ait mal beyan zarfını komisyondan kaçırmaya çalışmanızın nedeni sizinde açığınızın Hacer ÖZDEMİR tarafından bilinmesi ve size karşı kullanılması mıdır?  

Ardından da Başkan Yardımcısı M. Dündar Tıraş’a zimmet evraklarını imzalatmaya çalışmanız tam bir facia. Bir olumsuzluk olduğunda elinizde zimmet defteri delil olsun ve evrakları M. Dündar Traş’a zimmetle teslim ettiğinizi ileri sürerek işin içinden sıyrılmayımı düşündünüz? 

Bu çetrefilli, alengirli işlere neden alet oluyorsunuz?

Sizi İnsan Kaynaklarına Hacer Özdemir’mi getirdi de, diyet borcunuzumu ödemeye çalışıyorsunuz yada bilemediğimiz başka ne açığınız varsa nasıl bir mecburiyetle bu işlerin içine girdiniz?

Başkan Erdem Gül’e ve Yardımcısı Dündar Traş’ın üzerine düşen vazife şu andan itibaren, İnsan Kaynakları Müdürlüğünü birkaç aydır sürdüren Şengül Albayrak hakkında, derhal disiplin soruşturması açmak ve az daha kendilerini Adalar Kaymakamı ile burun buruna getirebilecek bir yetki krizine neden olacak bu memurlarından hesap sormaları gerekmekte olduğunu düşünüyoruz.

Şengül Albayrak’ın yaptığı operasyon kuşkusuz ki kendi başına yaptığı ferdi bir olay değildir. Her zamanki gibi bu çetrefilli gözüken işin ardında çetrefilli olarak makamları işgal eden, kişileri, makamları tehdit ile varlığını korumaya çalışan Hacer Özdemir’in olduğu iddia ediliyor.

Öyle midir, değil midir bunu bulmak bizim görevimiz değil. Başkan ve yardımcısı az kalsın bir suça ortak yapılacakken araya giren kişiler ile dikkatli davranan Başkan Yardımcısı sayesinde Adalar’da yetki karmaşası ile ita amiri olan Kaymakamlığın talimatları yok sayılıp hiyerarşik krizin eşiğinden dönülmüştür.

Bu olayın ortaya çıkmasında Başkan Yadımcısı Dündar Tıraş’ı kutlamak gerekir.

Adalar Belediyesi’nde emir komuta zinciri içinde olan aksaklıkların içinden hep Hacer Özdemir’in çıkması tesadüf müdür bilinmez ama ikiden fazla tekrarlanan tesadüfün olmayacağını hatırlatır bir an önce organize hareket ettiği anlaşılan sorumlular  için tahkikat yapılmasını ve belediyedeki düzenin sağlanmadan Adalar’da düzenin sağlanamayacağını, olumlu hiçbir iş yapılamayacağını Sayın Erdem Gül’ün anlayacağını ümit ederiz.  

İLGİLİ KANUN MADDELERİ İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR
 1. Liyakat dedi ki:

  Haberde imar müdürünün ibb ye mudur yardımcısı yapılacağından bahsediliyor adalarda bile çakma imar müdür vekilliğini eline yüzüne bulaştıran,kanunsuz olarak bölücü kişilere bilgi belge paylaşımı yapılmasını sağlayan ,eski başkan farsagin ekibinin kuklasi olan kisi nasil olurda ibb de gorevlendirilir? Bilgi belge paylastigi kisilere oradanda mi paylaşım yapacak? Ibb de liyakata mi yoksa il başkanı dayatması ile TSE Tunceli Sivas Erzincan kadrosuna mi katılacak.Mal beyanı içinde çok uğraşmasınlar zaten mal meydanda

 2. andrea dorya dedi ki:

  Hayırlı Tıraşlar!!!!!

 3. Akraba dedi ki:

  Tabii bu arada chp genel başkanının akrabalık derecesi kadrosundan da yaralanmıştır muhakkak yoksa ibb de yılların tecrübeli memurları varken adalar belediyesinden mimar alınmasının alameti farikasi nedir?

 4. Fıçı dedi ki:

  Bu arada Adalar Belediyesi ve Ibb meclis üyesi ve adalar belediyesi şirketi yöneticisi fıçıcı da az uğraşmamıştır bu torpilli tayïn için kendi istediği planlamaciyi imar müdürü yapmak için elinden geleni yapıyor gezi parkci, canancı farsakci grup tam gaz yolunda

 5. Sinek kaydı dedi ki:

  Yani kedi kedi olalı bir kuş tuttu galiba traş. Ne bileyim gazete öyle yazıyor. Oda doğruysa. Doğru kabul etmem için mengülü yarın mesai başlar başlamaz yanına çağırıp sen ne etini biliyormusun yok bilmiyorsun deyip maciyeye görevi verir sonada kulağını çeker. Kimin mi maciyenin tabi. Raporlar hep güdümlü mermi gibidir. Kim ne derse onu yazar. Doğrusu eğrisine bakmaz emre itaat eder ama şimdilerde hacere biat ettiyse maciye çıkacak rapor yaş. En iyisi İBB den iste bir müfettiş daha tarafsız olur.

 6. Gaymakam Bey dedi ki:

  Farkındamısın Gaymakam bey Belediyede ortalık boş, otorite alkolite sınırında gezinir, macerde ortalarda atıyor tutuyor olmadı odasına atıyor şengülü talimatını ezberletiyor, kurşun askeri gibi salıyor sana memurluk yapan şahsiyetsiz mengülde gidiyor macerin her dediğini yapıyor sümüklü. Bu senin yanındayken yalakalıkta 10 numaraydı şimdi senin otritenide başganı gibi alkoliteli sandı galiba. Gaymagam bey san bişi deyim mi. Alkolite erdoşun bi poh yapacağı yok. Dünya umrunda değil. Gün doldurur adada. Hali perişan acıyom valla. Kıçı kırık mengül bile kafalamış bide imzasını almış. Başkan onayı var. Komisyonu dağıtın diyo. He valla he billa . Göndereyim bak istersen. Alkolite ne imzaladığını bilmiyorki. Koymuş çakkal memur önüne tongaya düşürmüş garibi. Aldatılmışlık sendromu var zati alkolitede. Ne etsin. İyiki senin önüne gelmedi alkolitenin onay yazısı. Adam astı üstü itayı bilmir. Ne olacak imza atarım demiş garip. Sen alkoliteye bırakma olayı, yazıver bir yazı devletin gücünü bunlarada hissettir bizde hissedek azcık da. Valla ihtiyaımız var. Adalarda devletmi var diyoz alkolite yüzünden. Yarın mübarek elinle mal bildirim komisyonun araştırmasının sonucunu ve zarfın içindekilerinin araştırma ile karşılaştırılmasının dökümlerini istiyiver gari. İstersin demi. Herkes bu hamleni bekliyor sölim. Şimdi top sende . Hadi devlet neymiş gösterde anlasınlar otorite neymiş ita neymiş gaymakam neymiş.

 7. Kuyruklu yalan dedi ki:

  Şengül kardeşim, seni hiç böyle bilmezdik. Sen nasıl bir kumpasın içine düştünde böyle bir yazı yazdın. Seni efendi bir memur bilirdik. “komisyonun 26.06.2015 tarihli inceleme raporu düzenlediği, komisyonun tespit ettiği bazı eksiklikleri bulunduğu komisyonca tespit edilen Mal bildirimine ilişkin eksiklerin giderilmesi için İnsan Kaynakları Müdürlüğünce ilgili Müdürlüklere 30.06.2015 tarihli ve 632 sayılı yazı yazıldığı ve eksikliklerin giderildiği incelenmiştir” nasıl bir yalandır bu yazdığın. Hacer Hm kurtarmak için mi yoksa Zeynep hm kurtarmak için mi anlayamadım ama kendini yaktın be güzelim. Değermi onun bunun maşası olmaya. Sanamı kaldı yalan beyanlar ile resmi yazılar yazmak. Şimdi senin hakkında resmi belgede sahtecilik, sahte resmi belge düzenlemek suçları ile savcılığa verseler ne yapacaksın. Seni Hacer Hm mı Zeynep Hm mı kurtaracak. İnan sana yapmasaydın kardeşim derler geçerler. Hem itibarını yok ettin hemde saygınlığını. Yazık ettin. Resmen yalan beyanlar. Sonra Başkanımıza yazık değil mi. Adamcağızı Kaymakam beyle karşı karşıya getiriyorsun. Sorumluluğu yıktın Erdem beye kendin kenardasın. Yaptığın güvene ihanet. Ahlak dışı hareket. Erdem Bey sana inanarak imza atıyor sen ne yapıyorsun. Yok hiç olmadı. Sen arkadaşlarını bile satarsın demekki. Sonra Hacer Hmdan ne beklentin varki kendini tehlikeye atıyorsun. Değermi Bilmiyormusun karşındakini. Çok Yazık diyorum sana. Kusura bakma sana selam vermeyeceğim o zaman kim olduğumu sen anlarsın. Gözümdende gönlümden de düştün.

 8. Tekilaaaa dedi ki:

  Başkan boş ver Enginin yerini ben şimdi güzel bir plaj kapattım orda senle içeriz tekila. İçeriz güzelleşiriz. Aldırma memurlara bunların hepsi bir. Ruhsat senden rakı benden öle bedava yok. Engine yaptığı gibi yani.

 9. Mermeni dedi ki:

  Mademki ……… istemeden vermelisin kim kime demiş mimar ben vereyim ben vereyim demiş. Bilin bakalım o mimar kimmm. Bildiniz. Ayırt etmez, kalfaya, ustaya, mimara, meyhaneciye, birahaneciye, genç sübyen çocuklara verirmi verir gelsin sıradaki der. şimdi kudepe vermeye gidiyor.

 10. sezai dedi ki:

  bu memurun ilk vukuatı değil. daha önce zabıtada çalışan karıkocaya iftira atmıştı.rüşvet aldığı parayla ev aldılar diye dedikodu yapmıştı..zabıtalarda teftişe şikayetçi olmuştu. iftiradan memurluktan atılır diyen hacer daha sonra teftişin verdiği cezayı disiplin kurulunda kaldırtmıştı ve kendi özlük dosyasını sağlama almak için de insan kaynakları müdürü olmasında ısrarcı olmuştu.işte onun diyetini ödüyor şimdi.iftira atmak suçuyla yargılanmaktan kurtaran haceri korumak için başkanı yakma pahasına malvarlığı komisyonunu iptal edecek kadar gözünü karartmış.kaymakam niye böyle yaptın diye sorarsa diyeceği cevap şu olacak “efendim ben memurum benim ne yetkim olabilir ki başkan istedi o yüzden yazdım”diyecektir.