DOLAR 7,1909
EURO 8,7303
ALTIN 415,213
BIST 1483,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Adalar Belediyesi’nde kanunsuzlukların ardı kesilmiyor!

19.02.2021
A+
A-

Adalar Belediyesinin Personel Limited Şirketini temsil etme oylaması geçen meclis toplantısında yapıldı…

Adalar Belediyesi'nde kanunsuzlukların ardı kesilmiyor!

Geçen Adalar Belediyesi Meclisi’nde oylaması yapılan, başkanlık teklifi olarak meclise getirilen, 6 kabul 4 ret oyu ile kabul edilen, Adalar Belediyesi Personel Limited Şirketinin, genel kuruluna katılmaya, genel kurulu yapmaya, oy vermeye, kararlarını kabule ve reddetmeye, temsil etmeye, genel müdürlüğü ifa etmeye CHP Meclis üyesi inşaatçı Metin ÖNAL’ın seçilmesinin belediye kanununun 27.inci Maddesine uygun olmadığı ortaya çıktı. En kısa zamanda oylamanın tekrarlanması gerekiyor.

Belediye Kanunu madde 27 ne diyor?

Madde 27- Belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar

Bu kanuna göre Adalar Belediye Meclisi’nde Başkanlık Teklifi olarak meclis gündemine alınan Adalar Belediyesi Personel Limited Şirketini temsil edilmesi için yapılan oylamada kendisine oy veren CHP’li Meclis Üyesi İnşaatçı Metin Önal’ın seçilmesinin kanunlara uygun olmadığı ve oylamanın acilen tekrar yapılması gerektiği belirtiliyor.

Adalar Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Adalar İlçe başkanı tehdit ve mobbing uyguladı iddiası!

Hatırlanacağı üzere 6 evet oyuna karşı 4 ret oyu ile kabul edilen teklife karşı çıkan CHP’nin kadın üyelerinden Nesrin Karanfil Dayı, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik tarafından hakarete uğramış, CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat tarafında da disiplin tehdidi ile mobbing uygulanması sonucu rahatsızlanarak oylamaya katılmamış, CHP’li diğer kadın üyesi Fatma Bucak ise tehdit ve hakaretler üzerine oylamada çekimser kalmıştı. Oylamada ret oyu veren/veremeyen meclis üyelerin haklı olduğu ortaya çıktı.

Maddede belediye başkanı ve meclis üyelerinin görüşmelere katılamayacağı durumlar belirlenmiş…

Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri

 • Kendileri
 • İkinci derece dahil kan ve kayın hısımları
 • Evlatları ile

İlgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılayamacaklardır. Söz konusu kavramların tanımı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yapılmıştır.

YORUMLAR
 1. Andrea Dorya 2 dedi ki:

  Ya arkadaşım 27.maddeyi okuyup anlayabilecek kabiliyette olduğunu mu sanıyorsunuz siz bunların.

 2. Salim dedi ki:

  Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik sağda solda meclis üyelerine ihtiyacımız yok diyormuş Gerçi bu laf kensinin beyin çapına baktığımızda normal görünüyor. Mecliste olup bitenleri görüyoruz. Şimdi aynı fikirde mi acaba!

 3. hakan dedi ki:

  Bu zat Büyükada’da kaçak inşaatlarda adı çok sıklıkla geçiyor. Şirkette imza atmışsa attığı izma geçersiz. kanun maddesi çok açık. Yoruma kapalı. Bundan önce Engin Çelik müdürdü. Eğer oda mecliste oylama yapılıp seçilmiş ve kendine oy vermişse onunda attığı imzalar geçersizdir.

  1. vay bee dedi ki:

   Bunlarin gerçek olduğuna inanamiyorum

 4. erkan sönmez dedi ki:

  engin çelik yaptıklarıyla sadece adalarımıza zarar veriyor