DOLAR 7,1909
EURO 8,7303
ALTIN 415,213
BIST 1483,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Adalar Belediyesi’nde tehditler havada uçuşuyor!

02.02.2021
A+
A-

Adalar Belediyesi Meclisinin 2021 yılı Şubat ayı toplantısında belediye meclise getirilen teklifin kabul edilmesi için yapılan tehditler ada gündemine oturdu.

Adalar Belediyesi'nde tehditler havada uçuşuyor!

Hatırlanacağı üzere konuyla ilgili ‘Adalar Belediye Meclisi’ne skandal teklif! Bu kadarına da PES!‘ başlıklı haberimizde Vadi Altyapı İnş. Taah. LTD. ŞTİ şirketinin Büyükada Şehit Murat Yüksel İlköğretim okulu ile Kınalıada Mehmetçik İlkokullarının Mayıs sonuna kadar sürecek olan güçlendirilmesi işi esnasında 120 kamyon inşaat malzemesi ile beton taşınması işi için belediyeden meclis kararı ve Sayıştay’ın olumsuz görüşü olmasına rağmen çıkarma gemileriyle taşınacak olan atık ve malzemelerde indirim isteği ve buna bağlı oluşan kamu zararını konu etmiş, belediyeyi ve meclis üyelerini uyarmıştık. Ancak Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik, CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat’ın ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün teklife haklı olarak ret oyu verecek duyarlı CHP’li meclis üyelerini disipline göndermekle tehdit edip mobbing uyguladığı iddiaları ada gündemine oturdu.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Demokratik Sol Parti (DSP) İlçe Başkanı Murat Pekin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Pekin:”Şimdi bakanlık bir ihale açıyor. İhale bakanlığın güçlendirme yaptıracağı okulların işi ile ilgili. Bir özel firma bu işi alıyor. Nasıl alıyor? İşin maliyetini hesaplıyor ve üzerine bir kār koyuyor ve bir fiyat teklifi yapıp, işi alıyor. Kuşkusuz ki bu işin maliyetini hesaplarken çıkartma gemisi ücretini de maliyete koyuyor. Sonra da belediyeden çıkartma gemisi ücretinde indirim talep ediyor. Belediyenin de ilgili müdürlüğü talebi haklı olarak ret ediyor. Zira kanunen indirim yapılabilecek araçlar sadece kamu araçları. Kısaca bu şirket özel bir şirket ve zaten ihaleyi bakanlıktan alırken çıkartma bedelini de maliyete eklemek suretiyle işin maliyet birimlerinden biri olan çıkartma gemisi maliyetini de zaten bakanlıktan almış. Kaldı ki ihaleye katılan diğer şirketler de fiyat verirken belediyenin standart çıkartma bedelini hesaplayıp teklif vermişlerdir. Sadece bu bile ihaleden fiyat sebebiyle elenen diğer şirketler açısından ihalenin iptaline sebep olur. Yani bu indirimi yapan her kim olursa olsun sonuçta ihaleye fesat karıştırmış olur.
Ancak iş bununla bitmiyor. Belediye başkan yardımcısı, talebi ret eden ilgili birim müdürüne, indirim yapılsın diye adalar belediye meclisine bir teklif verdiriyor. Kısaca şimdi ilgili birim müdürünün almadığı sorumluluk meclise atılmış durumda. Bakın size net bir şey söyleyeyim, bu indirim meclisten kabul görsün ve buna dayanarak bu firmaya indirim yapılsın, meclis üyeleri yargılanır. Bir kere ben bu işin peşini bırakmam. Şimdi bir de pandemi var bu şirkete yardımcı olalım diye bir gerekçe yazmışlar. Kardeşim ilgili firma bu parayı devletten zaten alıyor ne yardımından bahsediyorsunuz. Kaldı ki daha geçen ay mahkeme kararına rağmen pandemi falan dinlemeden esnaftan katı atık vergisi almaya kalkmışlardı. Son dakikada dört CHP’li üyenin muhalefete verdiği destek sayesinde önledik.
Bu arada, bu teklifi ilgili birim müdürünün vermesi diye bir şey olamaz. Madem müdür talebi ret etti, meclise teklifi başkanlığın kendisi yapar. Anlaşılan başkan ve yardımcısı bu şekildeki bir teklifin suç olduğunu bildiklerinden, teklifi mobbing uygulayarak ilgili birim müdürüne verdirtmişler.
Şimdi soralım, bir insan bir taşeron şirketin bedelini devletten aldığı çıkartma gemisi ücretini, belediyeye daha az verip aradaki farkı cebe indirsin diye neden bu kadar kanunları eze eze uğraşır?
Ya çok saftır yada o firma ile akçeli işlere girmiştir. Başka bir açıklaması olmaz.
Şimdi komisyona havale etmişler, bakalım oradan ne çıkacak. Cuma da meclisten ne karar çıkacak
” dedi.

Şükrü ABANOZ

İLGİLİ HABER

YORUMLAR
 1. Liyakat dedi ki:

  DSP ilçe başkanı her meclis gününde boy boy gazeteye röportaj verirken onu temsil eden meclis üyesinin mecliste söz almak bir yana chp lilere ” ben sizdenim ” demesi galata kulesi yapılmadan önce yaşanılan kayıkçı kavgalarını hatırlatmaktadır.İlçe başkanı sözde belediye ile kötü ve belediyeye karşı siyaset yaparken adaların siyasi gündemine oturan ses getirecek olaylarda görüş bildirmek yerine belediye başkanına saldırarak sözde siyaset yapmakta bir yandan da ticari faaliyetlerine devam etmektedir.İlçenin herhangi bir parti binası olmadığı gibi kendi yönetim kurulu üyeleri bile pekinden rahatsızlıklarını dile getirmektedir.Soruyoruz meclis üyeniz neden önemli konularda belediyeye muhalefet etmemektedir?Neden meclis toplantılarına katılmıyorsunuz?Belediye başkanı ile kavgalarınız gündemi saptırmak için kurgulanan kürekçi kavgaları mıdır?CHP ilçe başkanlığına talip olduğunuz doğru mudur?

  1. Tarık dedi ki:

   Arkadaş yorum yapmışsın eline yüzüne bulaştırmışsın. İlçe başkanı tabi gazeteye ropörtaj verecek. Yoksa DSP İlçe Başkanlığında gözün mü var. Varsa çık delikanlı gibi konuş. Yorumunun son bölümündeki CHP ilçe başkanlığına talip olduğunuz lafı inşallah olur da Ercan Akpolat gibi ne üdüğü belli olan!!! bir zattan ada halkı kurtulur. Pekin, CHP’yi bu durumundan kurtarır da kabul eder mi? o soru işareti…

  2. andrea dorya 1 dedi ki:

   Murat Pekin tek kişilik ordu misali Belediyeyi perişan etmekte ve hepsini zavallı durumuna düşürmektedir. Bırakın nereye röportaj verdiğini ne söylediğine bakın siz. Bir tane yanlış bir şey söylüyorsa cevap verin havaya konuşmayın. Murat Pekin zekasının zekatını verse size Adalar cennet olur.

 2. andrea dorya 2 dedi ki:

  Her türlü fesatlığa (delege oyunu,üye kaydırma,kongrede adam satma,atanmış ilçe başkanını kesme,emek hırsızlığı,iftira,yalan,yalakalık,dedikodu,yüzüne hay hay arkasından küfür,tehdit,şantaj,mobbing,taciz) açık kişilerin ihaleye ne karıştırmasını bekliyordunuz? Düşünün bakanlığın yaptığı ihaleyi bu derece sulandırabilenler kendi yaptıkları ihalede neler yaparlar.
  Bir tarafta çıkartma maliyetini fiyata yerleştirmiş ancak indirim adı altında bu maliyetten kendini sıyırmaya çalışan bir firma, diğer tarafta bu işte bizim sakalımız ne olacak diye aportta bekleyen fesat gurubu.(Fesat gurubu babasının hayrına yapmıyor indirimi.)
  Adamlar el birliği ile sokarken de (ihale bedeli) kazanıyor çıkartırken de (indirim bedeli) !
  İhalelerde arabuluculara fesat karıştıran, arkadaş arasındaki ilişkilerde çöpçatan diyoruz. Tarlabaşı’nda ise P….. !

 3. Ramiz dedi ki:

  Bu işin altından ismail çıkar demedi deme

 4. Memure dedi ki:

  İnanılır gibi değil. kanunsuz işleri zorla meclisten geçirmeye çalışan başkan, yardımcısı ve ilçe başkanı. Belediye başkanının, yardımcısının ve ilçe başkanının ne mal olduğunu anladık da bu ilçede kaymakam ve savcı yok mu? Bu olanları görmüyorlar mı? Resmen terörist bir hareket. kanunları bilerek çiğnemek, tehdit ederek insanları susturmak nedir? Terörizm değil mi? Zaten bu başkanın Türkiye Cumhuriyetiyle derdi var onu biliyoruz da. Bu herif günün birinde siktirolup gidecek diğerleri burada hangi yüzle seçmenin karşısına çıkacak oy isteyeceksiniz.

  1. andrea dorya 2 dedi ki:

   Ya bunları göndermek için seçimi beklemeye gerek yok. Aklı başında 3 chp meclis üyesi, 3 akp meclis üyesi ve 1 dsp meclis üyesi çoğunluğu sağlıyor.