DOLAR 7,3496
EURO 8,9496
ALTIN 437,92
BIST 1536,11
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Sağanak Yağışlı

Adalar Belediyesine KAYYUM!!!

30.11.2020
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar Belediyesinin yetersiz hizmet vermesi ve belediye hakkında şikayetlerin artması sonucu Adalara koordinatör görevlendirdi.

Adalar Belediyesine KAYYUM!!!

Adalar Belediyesine kayyum başlığını okuyan okurlarımızın akıllarına İçişleri Bakanlığının Adalar Belediyesine kayyum atadığının geldiğini tahmin edebiliyoruz. Çünkü bu zamana kadar kayyum hep İçişleri Bakanlığı tarafından atanmıştı. Ancak bu sefer Adalara kayyum İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından atandı.

Tabi bu işin mecazi tarafı…

Öncelikle işin siyasi boyutuna bakalım. Bu görevlendirme, Adaların CHP’li idarecileri yönünden tam bir fiyasko. Yetersizlikleri yüzünden Adaların idaresini İBB’ye bıraktılar. “Canım ne var, İBB’de CHP’li” diyebilirler. Ama üç sene sonra İBB’yi CHP’nin kazanacağı garanti mi? Yani İBB, CHP’nin elinden gittiği zaman CHP Adaları kazansa bile artık Adaları İBB yönetecektir. Anlaşılan bu arkadaşlar belediyeciliği bırakın, en basit siyasi öngörüden bile mahrumlar. 2004 yılında ANAP’tan seçilip, sonra Ak Parti’ye geçen Coşkun ÖZDEN ve ekibi dahi böyle bir görevlendirmeye sebebiyet vermemişken, bu arkadaşların bu duruma sebebiyet vermesi onlar için içler acısı bir durum olmalı.

Peki ne oldu da Adalara koordinatör atandı?

Koordinatör, bize göre KAYYUM’un kibarca yazımı. İBB, Adalar Belediyesinin yetersiz yönetimi ve yetersiz yöneticilerini devre dışı bırakırken görevlendirmeyi, halka karşı olayı basitleştirmek, üstünü kapatmak için yaptığı kamufle diyebiliriz. İBB resmen Adalar Belediyesini Bypass ederek tüm birimleriyle Adalara çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda eski fayton bekleme alanının girişindeki Beyaz Ev adlı binayı kiraladı. Bu kiralama işinde birtakım iddialar var ama o konuya girip konuyu sulandırmayalım.

Konumuza dönersek İstanbul Büyükşehir belediyesi (İBB), Adalar Kaymakamlığına bir yazı yazıyor. Yazıyı kaleme alan İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar…

Yazı şöyle…

‘Adalar ilçemizdeki çalışmalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı birimleri arasındaki eşgüdümün güçlendirilmesi ve daha etkin yürütülmesi, tarihi ve kültürel mirasının korunarak geleceğe taşınması için gerekli hedef ve faaliyetlerin takip edilmesi amacıyla…

Adalar ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile kurumumuz arasındaki koordinasyonun sağlanması ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlarımızın belediyemizden taleplerinin karşılanmasına ilişkin işlemlerin yürütülmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Adalar İlçesi Koordinatörü olarak …… sicil numaralı Eyüp KARATAŞ görevlendirilmiştir’

Şimdi bu yazının Türkçe mealini açarsak, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar bize göre diyor ki…

Adalara PKK savunucusunu getirip, besleyip, eski fayton bekleme meydanını ucubeye çeviren, halktan ruhsat adı altında haraç alan, başkalarının yaptığı hizmete konup, kendi yapmış gibi gösteren, İstiklal Marşımızı ağzına almayan, bayrağımıza saygı göstermeyen, bu ulusun değerlerini hiçe sayan, Nihilistliğiyle ahlaki olguları yadsıyarak, toplumu tehdit eden Erdem Gül ve Avanesinin kontrolündeki Adalar Belediyesi…

Yaptığı haksız ve kanunsuz uygulamalarla Adalıları canından bezdirdi.

En ufak bir tamirat için gözünü Adalıların cebine dikti.

Ruhsatlarda usulsüzlük yaptı. Kanunları çiğnedi. İmar yolsuzluğuna, kaçak inşaatlara boğulan adayı talan ettirdi.

Kıyıları, Kıyı kanununu hiçe sayarak parayı bastıran işgalcilere, mafya bozuntularına peşkeş çekti.

Belediyenin kadastral paftalarda gözüken, sahillere inen yolların işgal edilmesine, arsaların içine dahil edilmesine, yol üzerine gecekondu yapılmasına, önüne kapı yapılmasına, bekçi konulmasına, demir parmaklıklar ile kapatılmasına ve sahile iniş için engellenmesine, zengin kişilere, CEO’lar, holding sahipleri ve kulüplerin sahile kadar uzanan parsellerindeki köşk, villaları ve sözde sosyal tesislerine bedeli karşılığında göz yumdu!

Sahil parsellerindeki yasal olmayan, yasal kılıfa sokulması da mümkün olmayan yüzme havuzları, rıhtımlar, iskeleler, plaj işletmelerini görmezden geldi.  

Kamunun yani halkın faydalanması kanunlar ile güvence altına alınmış olmasına rağmen Adalar Belediyesi’nde tek bir zabıtanın tutanağı akabinde 3194 S.K (imar kanunu), 3621 S.K (Kıyı Kanunu) göre ceza ve yolların halkın kullanımına açılması yapmadı.

Adalar sahillerinin spor kulüpleri adı altındaki sosyete kulüplerinin, dernek adı altında kurulup plaj işletmeciliğiyle rant sağlayanların yağması altında olmasına, yerli halkın denize uzaktan bakmasına, yaz boyunca ücret ödemeden denize girememesine, kanunlar ve anayasa ile güvence altında olduğu söylenip de bunu lafta kalmasına sebep oldu.

Bilhassa Atilla Aytaç döneminde bağış adı altında Adalıların cebinden elini çekmedi. İllegal bağışlar alarak Adaların canına okudu.

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde bile Adalara gemi gemi çimento getirerek kaçak inşaatlara göz yumdu.

Denizleri doldurttu. Adalıların, yürüme mesafesindeki sahillerden denize girilmesinin, denizin, yosun, iyot kokusunun,  sabahları balıkçıların oltaları ile tuttukları ufak leğenlerdeki canlı balıkların, sabahları  araba gürültüleri ile değil de martı çığlıkları ile uyanmasının, hafta sonları ailece çay bahçelerindeki simit peynir ve çay ile kahvaltı yapmanın hayalini kurmasını elinden aldı. Cennet köşesi Adalarımızı cehenneme çevirdi.

Yazı böyle uzayıp gider…

Sonuç: Koordinatör adı altında Adalar Belediyesine KAYYUM…

Şimdi İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar kardeşimiz kendi kendine ‘yahu bu Kaymakamlığa yazdığım görevlendirme yazısında neler söylemişim’ diye kendine soruyordur herhalde!

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Andrea dorya 1 dedi ki:

  Bu başkanı ve meclis üyelerini adalılara layık görenler ve kişisel çıkarları için destekleyenler öyle olmaz işte böyle olur. Bravo İmamoğlu.

  1. Andrea Dorya 2 dedi ki:

   Sevgili adaşım burnuma pis kokular geliyor. İçişleri Bakanlığı’nın adalara yapacağı kayyuma İBB önlem alıyor. Kayyumun kayyumu gibi.

 2. Adali dedi ki:

  Sn. İmamoğlu, size bravo, iyiki varsınız canım başkanım, size sevgi saygilarimi sunuyorum, Cumhurbaşkanı adayımız.

 3. Aysel bulut dedi ki:

  adalar için umut. adalar Belediyesinin yaptıkları chp li adalıları bile illalah ettirdi. rüşvet yemenin parti ile alakasının olmadığı ortada.. adadaki havadan para kazanma adamları yoldan izden namusdan,ardan haydan çıkartıyor. gelenin huyu değişiyor cebi doluyor. Farsak aytaç şimdi erdem hepsi aynı yolun yolcusu . Ama otellere çöküp akülü arabalarını gasp etmek var. İstersem otelin anaktarını bile vereceksin diyen meclis üyeleride var.plajlar desen öyle. erdem plajlara yol verdi. Ne müdürü olduğu belli olmayan songül sahilleri gasp eden plajlara şak şuk ruhsat dağıtsın. gelsin gitsin paralar. Sonunda ibb bende burada varım dedi. İnşlaah onlarda para yontmak için gelmemiştir. Hayırlısı görecez artık.

 4. KİVİ ADASI dedi ki:

  KİVİ ADASINDA NE ETİKET VAR NE ZABITA…….. MANAVLAR ETİKET YOK……ZABIAT YOK…………… ERDEM GUL YOK…………. İLLEGAL PLAJ ÇOK……… HALK DENİZE GİREMEZ………….. PLAJLAR PARA BASAR…………. FİŞ YOK. VERGİ YOK…………. VERGİ CENNETİ ADA………… . İMAR YOLSUZLUĞU BOL………….. PARAYI VEREN İSTEDİĞİNİ ADADA YAPAR…………. DUYARSIZ ADALI ÇOK. ŞİKAYET EDEN YOK………………. DİLEKÇE YAZAN YOK……………………………………. ŞİKAYET EDEN ÇOK…….. CHP USTALARI AMALELERİ DELEGE YAPAR YÖNETİME ALIR DUYARLI ADAMALARI ALMAZ…… İŞİNE GELMEZ……ADA CHP İLKOKUL OKUMUŞLAR YÖNETİMDE…………..ADA CHP İLÇE BAŞKANI ORTA OKUL OKUMUŞ……NE İŞE YARARLAR…………….. AVANTA TAKİP ET………….ONUN BUNUN KAÇAK KÖÇEK İŞLERİNİ TAKİPET PARA KAP………………..ADA BELEDİYESİ MALİ MÜDÜRÜ RUHSATTAN KÖŞE ………….. ADALILAR DUYARSIZ…….. BURASI KİVİ ADASI………………….. AVANTA CENNETİ……………..KESTANE CENNETİ

 5. Burgazli dedi ki:

  Herkes hakettiği şekilde yonetilirmis

 6. İlhan dedi ki:

  Adalar Belediyesi daha ne istesin zaten tüm hizmetleri Büyükşehir yapıyor bir de oraya hizmet görevlileri atamışlar

 7. Gokalp dedi ki:

  Çok yanlı yazıyorsunuz bir tane adalar için doğru dürüst yazınız yok

  1. vay bee dedi ki:

   Beyazı siyah, siyahi da beyaz mi yazsinlar yani

 8. SEZİN TİPİ dedi ki:

  Gelen gideni arattı.Geldiklerinden beri Adala rın hayrına olacak hiçbir işi doğru dürüst yapmadılar.CHP ‘liler başta olmak üzere herkes şikayetçi.Pislikten geçilmiyor sokaklarda.Nerde bu temizlik işçileri.Bir tane süpürgeci yok sokaklarda.Denizi plajı unuttuk, zorunlu hayati işler bile yapılmıyor.Içişleri el koymadan bir çeki düzen verilsin bari.

  1. Adali dedi ki:

   Ağzınıza sağlık, az bile soylemissiniz