DOLAR 7,575
EURO 8,9826
ALTIN 474,435
BIST 1111,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Adalar Belediyesi’nin “İŞGALCİ” olduğu tescillendi.

17.08.2020
A+
A-

Adalar ilçesi genelinde kamu eliyle yapılan yozlaşmanın, yolsuzluğun ve kayırmacılığın hüküm sürmekte olduğunu sıralı haber ve araştırmalarımızla Adalılara paylaşıyoruz..

Adalar Belediyesi’nin “İŞGALCİ” olduğu tescillendi.

Artık Adalar Belediyesinin yeni bir iş sahasına adım attığını utanarak öğrenmiş bulunuyoruz. Adalar Belediyesi artık “işgalci” durumunda. Anayasamızın 43.maddesinde “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır” hükmünü Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Yardımcısı Engin Çelik kendilerini devlet yerine koyarak suç işlemeye devam etmektedir. Şimdiye kadar yönetmelik ve yasaları hiçe saydığını/tanımadıklarına şahit olduğumuz bu kişiler hedefe T.C. Anayasasının hükümlerini koymaktan hiç mi hiç rahatsızlık dahi duymuyorlar.

Çünkü şimdiye kadar kimse bu başıbozukluğa “DUR” diyemedi ve maalesef Ada halkı makus talihine terk edildi. Türk Ceza Kanunu açık bir şekilde 154. Maddesinde “Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.”  Adalar Belediyesinin işletmiş olduğu plajın hak sahibi; bir kısmı Şehzade Mehmet Han Vakfına diğer kısmı halka yani Hazine Taşınmazı. Şimdi soruyoruz; Anayasa ve Kanunlarımızı tanımayanlar, halkın gözünün içine baka baka haksız kazanç sağlayan bu kendini bilmezlere kim “DUR” diyebilecek.

Adalar Belediyesinin işletmekte olduğu Aya Nikola Halk Plajında 2016 yılında 15 gün ara ile iki gencecik fidan hayatını kaybetti. Önceki Başkanın göz göre göre geliyorum dediği ve yaptığımız uyarılara kulak tıkayan, ihmallerinden ötürü can kaybının yaşandığı yerde, bu kez Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in talimatıyla yeniden halkın can güvenliğini tehlikeye atmaya devam etmekte. Zira Mustafa Farsakoğlu’nun ne kadar kaçak inşaat atığı. Moloz ve çöplerle doldurulan zeminin insan sağlığını ne kadar tehlikeye attığı kimin umurunda.

Adalar Toplum Sağlığı Müdürlüğü, yetkisi altında bu yüzme alanından numune aldı mı? Belirlenen yüzme alanında cankurtaran ve sağlık memurunun olup olmadığını, yetkili ve belgeli olduğunun denetimini yapıp aksaklıklar ve ceza için mülki amirliğine bilgi verdi mi? İlçe Tarım Müdürlüğü Adalar Belediye Plajındaki büfeye üretim izni verdi mi? Çalışanların kaydını, hijyen denetimi yaptırıldı mı?  

İstanbul Valiliği 2020/1 tarihi genelgesinde yüzme alanları ile ilgili hükümlere uymayanlar için İlçe Kaymakamlarına yetki devri yapmıştır. Dolayısıyla valilik yetkileri ile vatandaşın sağlığını, güvenliğini sekteye uğratanlara gerekli yaptırımların yapılmasının önü açılmıştır.

Ada Halkının şikâyetleri ile daha önceki haberimizde video kaydı ile plaj girişinin 40 TL. olduğu, makbuz veya fiş kesilmediğinin dolayısıyla vergi kaçırıldığının ayan beyan açık olduğu, ayrıca çalışanların SGK kaydının olmadığı, sakallı diye adlandırılan Serdar ÜNLÜ’nün hangi sıfatla tutulan tutanaklara “Belediye Görevli Personel” olarak imza attığının hesabını kimse sormayacak mı? Bu kişi belediye personeli midir? Değilse Belediye Ruhsatlı bir yerde hangi sıfatla iş görüyor. Belediye, SGK’ya bildirim yapmadan personel mi çalıştırıyor? Ücretini nasıl ne şekilde ödüyor?

Yoksa vatandaştan alınan plaj ve büfe ücretleri muhasebeleştirilmeden birilerin direk cebine mi gidiyor. Şeffaf ve hesap verilebilirliğin ölçüsü olarak açıklanması gerekmektedir. Ada Halkının Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bunu sormaya hakkı vardır. Adalar Belediye Başkanı ve Yardımcısı Engin Çelik’ten beklenen de Belediye gelirlerini halka açıklamaktır.

En önemlisi Adalar Belediyesinin Organizasyon Şemasında kendini gösteriyor, bakmasını bilenler için. Yazı İşlerinden Mali İşlere, Ruhsat Denetimden Zabıta Müdürlüğüne, İşletme Müdürlüğünden İnsan Kaynakları ve Destek Müdürlüğüne kadar belediyenin birbirini denetleyeceği, oto kontrolü “Tek Adama” Başkan Yardımcısı Engin Çelik’e bırakılmış. Ya bizim bilmediğimiz üstün liyakat ve ehil sahibi bir işletmeci bu kişi ya da gözün gördüğü, gönlün istediği bir yetenek, karar siz değerli Ada Halkının.

Gelelim Suçu önleme/ idari ve adli/suç kolluğun görevlerini nasıl yerine getirdiğine. 15.08.2020 tarihli tutanakta Emniyet ve Zabıta görevlileri gözlerinin önünde işlenen suç ve aykırılıkları bilerek/bilmeyerek görememiş ve plaj tescil edilmiştir. Bu kadar aykırı ve illegal işletilen, vergi ve SGK bildirim suçu işlenen yerde tutulan tutanak akıllara ziyan olmakla birlikte, kamu disiplininden uzak ve bilgisizliğin eseri olmaktan öteye geçmiyor. Çiçeği burnunda yeni İlçe Emniyet Müdürü Gülseda Torun’un işi gerçekten zor. Bir an önce Adalar Kaymakamlığının; gerek kurulacak komisyonlarla gerekse de İller İdaresi Kanunun yüklediği görev ve sorumluluğu idari vesayet yetkisiyle ön inceleme ve soruşturmalarla hesap verilebilirliğinin önünün açılmasıdır.

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Engin. Başgan dedi ki:

  Şimdi sormak isterim belediye kendi kendinemi boşalttı burayı. Düşünsenize okadar kanun tanımaz oldularki kendi işgal ettileri yeri yine kendi zabıtalarıyla boşalttı. KOMEDİ Filmi gibi.

  1. Burgazli dedi ki:

   Karakomedi, ne olcak böyle ya bunlar mahvettiler adalari

 2. Mengin dedi ki:

  Biz secilmisiz, halk tarafından secilmisiz, hiç mi inisiyatifimiz olmayacak, hiç mi istediğimizi yapamayacagiz, herkes haddini bilsin.

 3. Andrea Dorya dedi ki:

  İşgal edilmiş CHP’nin atadığı başkan da işgalci olacak, ne sandınızdı!