DOLAR 7,407
EURO 9,0024
ALTIN 445,406
BIST 1575,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Adalar CHP karıştı! CHP’li meclis üyeleri partiden ihraç edilecek mi?

14.12.2020
A+
A-

Adalar Belediyesinin Aralık ayı meclis toplantısının 2. bileşiminde, 4 CHP’li 3 AKP’li meclis üyesinin katı atıkla ilgili önergeye ret oyu vermesinin yankıları devam ediyor.

Adalar CHP karıştı! CHP’li meclis üyeleri partiden ihraç edilecek mi

Hatırlanacağı üzere, Adalar Belediyesinin Aralık ayı 2. Bileşiminde daha önce İstanbul 7. İdare Mahkemesinin, “Evsel Katı Atık Toplama Bedeli”nin iptali davasında verdiği kararda, “Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması, sonrasında ise katı atıkların bertarafı hizmetinden kaynaklanan maliyetin Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile belirlenmesi ile belirlenecek tarifeye uygun ücret alınması mümkündür” denilmiş ve bu kararla Adalar Belediyesinin bu ücreti belirlemesi yetkisinin olmadığı hükmü verilmişti.

Mahkeme kararına rağmen Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve yardımcısı Engin Çelik’in meclise getirerek önergeyi kabul ettirme girişimi, duyarlı 4 CHP’li 3 AKP’li meclis üyesinin ret oyu vermesi nedeniyle reddedilmişti. Meclise gelmeden önce grupta tartışılan önerge komisyona gönderilmiş, komisyonda ise kabul edilmesi üzerine meclise sevk edilmiş ancak mecliste reddedilmişti.

Ocak ayında tekrar meclise getirilecek iddiası

Adalılara ek vergi külfeti getirecek olan önergenin reddedilmesi üzerine önergenin Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve yardımcısı Engin Çelik tarafından Ocak ayı meclis gündemine tekrar getirileceği, Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat’ın ise, grupta kabul eden ancak mecliste ret oyu veren 4 CHP’li meclis üyesini parti disiplin kuruluna göndereceği iddia edildi. CHP’de parti tüzüğüne göre grupta alınan karara meclis üyelerinin uyması gerekiyor.

Ali Ercan Akpolat: “Can acıtmasın”

Telefonla ulaştığımız CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat ise “Evsel Katı Atık Toplama Bedeli” için can acıtmaması gerektiğini, sıkıntılar olduğunu, kamu zararı oluşmamasını, esnafın ve halkın mağdur olmaması açısından bu alınan vergide çok ciddi bir fiyat indirimine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Evsel Katı Atık Toplama Bedeli” nin geçmişte de çok can yaktığını belirten Akpolat, halkın yararını ve esnafı düşünmek zorunda olduklarını belirtti. Alınan verginin Adalar Belediye eski başkanları Mustafa Farsakoğlu ve Atilla Aytaç zamanında alınmaya başlandığını, diğer belediyeler tarafında da alındığını ifade eden Akpolat, kararlar alınmadan önce belediyenin ilgili birimleri tarafından araştırıldığını söyledi.

Grupta kabul eden ancak mecliste ret oyu veren CHP’li meclis üyelerini parti disiplin kuruluna göndereceği iddiasına da açıklık getiren Akpolat, “Aramızda tartışırız ama şu an yürüyen bir süreç var arkadaşlarla ilgili. Onları tekrar gündeme taşımam. Şu an bir disiplin söz konusu değil ama bir toplantı yapacağız. Çok ciddi bir sorundur bu ama bir araya geleceğiz bunu değerlendireceğiz. Ne olursa olsun kendi siyasi partinin getirdiği belediye başkanı, seçilmiş belediye başkanının verdiği önergenin kendi grup üyeleri tarafından reddedilmesi kabul edilebilir bir şey değil, üzüldüm. Tekrar bir araya gelip konuşacağız” dedi.

7. İdare Mahkemesinin, “Evsel Katı Atık Toplama Bedeli” kararına da değinen Akpolat, Konuyu mahkemeye getirip kazanan ve vergi ödemeyenler haricinde bu verginin alındığını belirten Akpolat, belediyenin, başkanın, meclis üyelerinin isminin önemli olmadığını, kuruma gelen bir gelir olduğunu, kendisinin ise bu gelirde adalet var mı yok mu? ona baktığının altını çizdi. En büyük endişesinin kamu zararı oluşması olduğunu belirten Akpolat, bütün belediyelerde herhalde bir belediye hariç hepsinde bu verginin alındığını ifade etti.  

2-3 kişi mahkemeyi kazanmış olmasının bütün vatandaşlarımızı kapsayan bir olay olmadığını belirten Akpolat, bu yüzden verginin alınmaya devam ettiğini, kendisine göre alınması gerektiğini ama bu oranın çok büyük ciddi rakamlar olmaması kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini, buradaki sıkıntının kamu zararı oluşup oluşmadığının kendisi için en büyük endişe olduğunun altını çizdi.

Koronavirüs salgını sürecinde bu vergiden gelen bedelin çok üstünde olan işgaliyelerden de vergi almayalım dediklerini belirten Akpolat, kendilerinin amacının esnafın üstüne bir yük daha bindirmemek olduğunun altını çizdi Geçmişte yapılan hesaplama hatalarının düzeltilmesi için grupta tartıştıklarını belirten Akpolat, kendisinden örnek vererek dükkanında iki kova çöp çıktığını, senenin dört ayı kapalı olduğunu ancak devamlı açık olan işletmelerle aynı vergiyi ödediğini belirtti. Buradaki dengelerin kurulması gerektiğini ifade eden Akpolat, konunun gündeme geldiği zaman bir kamu zararı oluşmaması gerektiği açısından belediyenin başına kim gelirse gelsin kalıcı bir kararın oluşması gerektiğini söyledi.

Esnafın sırtına yük binmemesi gerektiğini belirten Akpolat:” O zaman 4 kişi mahkemeyi kazandı. 100 kişiden 96 kişi vergi ödüyor. Hâlâ neden ödüyor? Bir de işin bu boyutu var! Neden ödüyor? Tahsil ediliyor bu vergi. İtiraz eden 4 kişiyi geçmedi. Ona takılmamak lazım. Bunu iyileştirmek lazım. Her anlamda örnek olsun. Biz aslında örnek belediyeciliği getirmek istiyoruz. Yani burada esnaftan kazanıp ayakta duran bir belediye anlayışını hâkim kılmak istemiyoruz. Zaten koşullardan dolayı esnafa dokunsan bin ah işiteceksin. Kötü bir zamanda geldi. Yanlış anlaşıldı” dedi.

DSP İlçe Başkanı Murat Pekin: “Diğerleri yasaya aykırı olduğunun farkında değiller kuzu kuzu ödemişler”

Telefonla ulaştığımız konuyu ilk mahkemeye götürerek iptal kararı çıkaran DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin ise: “Şimdi ben dava açmışım, davayı kazanmış ve ödediğim paraları geri almışım. Benim dışında üç kişi daha açmış ve onlar da kazanmış. Buna rağmen Sayın CHP İlçe Başkanı ve Başkan Yardımcısı ne diyor? Mealen dediği şu” bu dava açanlar akıllı, yasaya aykırı olduğunu anlayıp dava açıp paralarını geri almışlar, diğerleri yasaya aykırı olduğunu anlamayıp kuzu kuzu ödemişler. O zaman yine ödesinler “Zira bu dediklerinden başka anlam çıkmaz. Bakın Şükrü bey, mahkeme açıkça gerekçesinde,” Katı atık toplama ve taşıma aşamalarının da dahil olduğu tüm hizmet bedellerinin, Büyükşehir belediye meclisi tarafından belirlenmesi gerekmektedir “demiş. Gerekçe gayet açık bu ad altında bir kuruş dahi alamazsın buna ancak Büyükşehir meclisi karar verir diyor. Madem illa bunu almak istiyorlar, gitsinler Sayın İmamoğlu’na Sayın İmamoğlu bunu İBB meclisine getirsin. Ama benden söylemesi Sayın İmamoğlu bunları orada sopalarsa benden yardım istemesinler kurtarmaya gitmem. Bakın bu ret veren dört CHP’li meclis üyesi aslında Adalar’da CHP’yi kurtardı. Şunu da söyleyeyim, bu mahkeme kararına alenen aykırı olan önergeye, neden ret oyu verdin diye CHP’li meclis üyelerini eğer ilçe başkanı ihraca sevk etmeye kalkarsa, ben size söyleyeyim her yerde” hak-hukuk “diyen Kemal beyin elinden bu ilçe başkanını kimse kurtaramaz. Benden söylemesi. Neyse, sonuç olarak her şey bir kenara, bu önerge bir daha da gelse, yine ret olur. Ama ret olmaz da, bu zor şartlarda bu ada esnafına bu hainlik yapılmaya kalkılırsa, bize oy veren vermeyen herkes bilsin ki bizim arkadaşlarımızla bu parayı bu adamlara aldırmayız. Bu sefer Meclis Kararının iptalini mahkemeden sağlarız. Burası kimsenin babasının çiftliği değil.” dedi.

Şükrü Abanoz

YORUMLAR
 1. Andrea dorya 1 dedi ki:

  K.ko ilçe başkanı diyor ki “uyandırmayın kerizi (96 kişi) öper sonra bizi.” A be k.ko dört kişi mahkeme açmış kazanmış ve paralarını geri almış ise senin yapman gereken topladığın tüm paraları iade etmektir. Sen neyi savunuyorsun, 96 kişi veriyor bırakın versinler, sen halkını, esnafını koruyacağın yerde uyandırmayın kerizleri diyorsun. Eh bi yerde haklısın da. Bu halk değil mi size körü körüne oy veren. Nasıl olsa önümüzdeki seçimde de seve seve size oy verecek bu halkım. Bari bi iyilik yapın da seçimde dağıttığınız torbaların içine küçük bir kutu vazelin de koyun.

  1. Hayvansever dedi ki:

   K.kimi yeme beni ye…:))

  2. Yurdagül dedi ki:

   Tüm vazelinleri sizin gtup toplamış! Birbirinize hediye ediyormuşsunuz! Biz vazelin dağıtmayız, biz ahlak, biz insanlık dapıtırız!

   1. Andrea dorya 1 dedi ki:

    K.ko acıtmasın diyor ya:))))))

    1. b.adali dedi ki:

     k.ko ne demek ya

 2. Andrea Dorya 2 dedi ki:

  Tek kişilik ordu Murat Pekin hepinizi darmadağın ediyor. Biraz onurunuz varsa istifa edin.

 3. Memure dedi ki:

  Bu arkadaşlar başka belediyelerden ornek vermiş. Tamam da onlar katı atık tesisi kurmuş, adalar belediyesi kurmuş mu? Ona cevap versinler. Laf cambazlığına gerek yok.

  1. andrea dorya 1 dedi ki:

   Murat Pekin bunlara zekasının zekatını verse hepsi canavar olur:))))))))

   1. Dortyüz dedi ki:

    Çok haklisin

    1. ombusman dedi ki:

     TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMANLIK) SAYI : 2019/12715-S.19739 BAŞVURU NO : 2019/11449 KARAR TARİHİ : 06/12/2019 TAVSİYE KARARI BAŞVURAN BAŞVURUYA KONU İDARE : MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BAŞVURUNUN KONUSU : Şikayetçi adına tahakkuk ettirilen “evsel katı atık bedelinin” iptal edilmesi talebi hakkındadır. BAŞVURU TARİHİ : 20/06/2019 I. BAŞVURANIN İDDİA VE ………….ombusman demişki VATANDAŞA ÖDEDIGIN kati atık bertaraf bedelIni TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE müracaat ederek geri alabilirsin … MALKARA BELEDIYESİ …ALOOOO

 4. Ogün Arslan dedi ki:

  Böyle sıkıntılı bir konuda siyasi üslubundan dolayı sayın ilçe başkanı kutluyorum. Eleştiri yaparken bile partisini korumuş. Röportajdan anladığım kadarıyla kendisi de bu konudan rahatsız. Toparlayabildiği kadar toparlamaya gayret etmiş. İyi bir partiliye de bu yakışır.

  1. Burgazli dedi ki:

   Ya bu partiyle meclis üyelerinin arasını bozan kişi kim, neden bu kişi temizlenip hem belediyeye hem de partiye, meclis üyelerine huzur gelmiyor, anlamiyorumki

   1. ece dedi ki:

    arayı bozan kendine yeni jip almış deyola belkide jeep bozmuştur arayı yada persembe dediğini cuma yalayan belkide sadece yalan söyleyen garson geri işine dönsün

    1. AUDI dedi ki:

     Aldığı jip AUDI bir kaç yüz bin eder. Sadece jip değil meclis öncesi borç batağında olan bu zat şimdi bir eli yağda bir eli balda kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır herhalde. Kareem Abdul-Jabbar Belediye Başkan yardımcısı

    2. Kislikci adali dedi ki:

     Garson hahahahahaha o da kim , jeppmi, ne jeepi ya, kim hangi parayla jeep almış, kim kimin paralarıyla jeep almış anlamadimki, peki sormazlar mi sen nerden aldın bunu

  2. Siyasi üslup dedi ki:

   Yahu arkadaş bir ilçe başkanı bu lafı nasıl söylr aklım almıyor…”O zaman 4 kişi mahkemeyi kazandı. 100 kişiden 96 kişi vergi ödüyor. Hâlâ neden ödüyor? Bir de işin bu boyutu var! Neden ödüyor? Tahsil ediliyor bu vergi. İtiraz eden 4 kişiyi geçmedi.” DSP ilçe başkanı gene kibar konuşmuş. Bu demektirki 4 kişi akıllı 96 kişi enayi… yani vergiyi ödeyen Adalılar siz enayisiniz İlçe başkanına göre….Ondan sonra bu siyasi üsluptur iyi partiliymiş… hayde yahu…

   1. vay bee dedi ki:

    O halde 96 kişi acilen diğer 4 kişiyi emsal göstermelidir, böyle saçma savunma mi olurmuş ya, resmen komedi

  3. Andrea dorya 1 dedi ki:

   K.ko diyor ki 4 kişi mahkemeye vermiş 96 kişi ödemiş. Yahu o hesap öylemi yapılır. Dört kişi mahkemeyi kazanmış paralarını geri almış. Geriye kalan tüm adalılar ödemiş. Geriye 96 kişi mi kalmış. Bu durumda adalarda 100 kişi var.

   1. Vatandas dedi ki:

    Sahi adalarda tüm adalarda bu hesaba göre 100 kisimi varmis, bu nasıl bir hesap ya, en az 8000 kişi 10 000 kişi var kışın, neden rakam önemsiz gözüksün diye bu kadar az gösteriliyor anlamis degilim

   2. ombusman dedi ki:

    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMANLIK) SAYI : 2019/12715-S.19739 BAŞVURU NO : 2019/11449 KARAR TARİHİ : 06/12/2019 TAVSİYE KARARI BAŞVURAN BAŞVURUYA KONU İDARE : MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BAŞVURUNUN KONUSU : Şikayetçi adına tahakkuk ettirilen “evsel katı atık bedelinin” iptal edilmesi talebi hakkındadır. BAŞVURU TARİHİ : 20/06/2019 I. BAŞVURANIN İDDİA VE TALEPLERİ 1. Kurumumuza yapılan 20/06/2019 tarihli başvuruda şikayetçi özetle; “Malkara Belediye Başkanlığı’nın, sahibi olduğu iş yeri için “Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Bedeli” adı altında 318,19 TL. ücret çıkardığını, hatta bu bedelin tahsili için “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre ödeme emri belgesi düzenlediğini, söz konusu bedelin hangi mevzuata göre düzenlendiğine ilişkin bilgi verilmediğini, söz konusu bedelin tahsili için abonelik sözleşmesinin yapılması gerektiğini, ancak anılan idarece abonelik sözleşmesi yapılmadan doğrudan abone yapılmış sayıldığını, “Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Bedeli” adı altında toplanan bu ücretin diğer vatandaşları da mağdur ettiğini iddia ederek adına düzenlenen “ödeme emri belgesinin iptal edilmesini” talep etmektedir. II. İDARENİN BAŞVURUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI

    1. ombusman dedi ki:

     VII. KARAR Başvuranın iddiaları, idarenin konu ile ilgili açıklamaları, ilgili mevzuat, yargı kararları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; başvuran hakkında mevzuatta belirtilen şekliyle abonelik sözleşmesi kurulmadan işlem tesis edilmesinde ve söz konusu alacağın amme alacağı olarak değerlendirilip 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilmesi işleminde hukuka ve hakkaniyete uygunluk tespit edilememiş olup BAŞVURUNUN KABULÜNE, Başvuran hakkında tesis edilen işlemlerin iptal edilmesi hususunda, MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Malkara Belediye Başkanlığı tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemlerin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Kararın BAŞVURANA ve MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA tebliğine; Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi’nce karar verildi. e-imzalıd

   3. ombusman dedi ki:

    6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilmesi işleminde hukuka ve hakkaniyete uygunluk tespit edilememiş olup BAŞVURUNUN KABULÜNE, Başvuran hakkında tesis edilen işlemlerin iptal edilmesi hususunda, MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Malkara Belediye Başkanlığı tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemlerin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Kararın BAŞVURANA ve MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA tebliğine; Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi’nce karar verildi. e-imzalıd

    1. ombusman dedi ki:

     TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMANLIK) SAYI : 2019/12715-S.19739 BAŞVURU NO : 2019/11449 KARAR TARİHİ : 06/12/2019 TAVSİYE KARARI BAŞVURAN BAŞVURUYA KONU İDARE : MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BAŞVURUNUN KONUSU : Şikayetçi adına tahakkuk ettirilen “evsel katı atık bedelinin” iptal edilmesi talebi hakkındadır. BAŞVURU TARİHİ : 20/06/2019 I. BAŞVURANIN İDDİA VE TALEPLERİ 1. Kurumumuza yapılan 20/06/2019 tarihli başvuruda şikayetçi özetle; “Malkara Belediye Başkanlığı’nın, sahibi olduğu iş yeri için “Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Bedeli” adı altında 318,19 TL. ücret çıkardığını, hatta bu bedelin tahsili için “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre ödeme emri belgesi düzenlediğini, söz konusu bedelin hangi mevzuata

 5. ombusman dedi ki:

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU (OMBUDSMANLIK) SAYI : 2019/12715-S.19739 BAŞVURU NO : 2019/11449 KARAR TARİHİ : 06/12/2019 TAVSİYE KARARI BAŞVURAN BAŞVURUYA KONU İDARE : MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI BAŞVURUNUN KONUSU : Şikayetçi adına tahakkuk ettirilen “evsel katı atık bedelinin” iptal edilmesi talebi hakkındadır. BAŞVURU TARİHİ : 20/06/2019 I. BAŞVURANIN İDDİA VE TALEPLERİ 1. Kurumumuza yapılan 20/06/2019 tarihli başvuruda şikayetçi özetle; “Malkara Belediye Başkanlığı’nın, sahibi olduğu iş yeri için “Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Bedeli” adı altında 318,19 TL. ücret çıkardığını, hatta bu bedelin tahsili için “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre ödeme emri belgesi düzenlediğini, söz konusu bedelin hangi mevzuata göre düzenlendiğine ilişkin bilgi verilmediğini, söz konusu bedelin tahsili için abonelik sözleşmesinin yapılması gerektiğini, ancak anılan idarece abonelik sözleşmesi yapılmadan doğrudan abone yapılmış sayıldığını, “Evsel Katı Atık Toplama ve Taşıma Bedeli” adı altında toplanan bu ücretin diğer vatandaşları da mağdur ettiğini iddia ederek adına düzenlenen “ödeme emri belgesinin iptal edilmesini” talep etmektedir. II. İDARENİN BAŞVURUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ……………….
  VII. KARAR Başvuranın iddiaları, idarenin konu ile ilgili açıklamaları, ilgili mevzuat, yargı kararları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; başvuran hakkında mevzuatta belirtilen şekliyle abonelik sözleşmesi kurulmadan işlem tesis edilmesinde ve söz konusu alacağın amme alacağı olarak değerlendirilip 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilmesi işleminde hukuka ve hakkaniyete uygunluk tespit edilememiş olup BAŞVURUNUN KABULÜNE, Başvuran hakkında tesis edilen işlemlerin iptal edilmesi hususunda, MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Malkara Belediye Başkanlığı tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemlerin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Kararın BAŞVURANA ve MALKARA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA tebliğine; Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi’nce karar verildi. e-imzalıd

  1. ombursmen dedi ki:

   kısaca diyorki kati alamazsın almişsanda geri ver vermezsen vatandaş ta tketici hakem heyetne gider ha valla meclisde ombusmanla ayni fikirde