DOLAR 7,4676
EURO 9,0184
ALTIN 410,261
BIST 1531,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Az Bulutlu

Adalar halkı adalı bir başkan istiyor

26.11.2018
A+
A-

Yerel seçimler yaklaşırken Adalar İlçemizde Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkan aday adayı olarak, birden fazla aday başvuru yaptı. Görevde olan belediye başkanı, ilçe başkanlığı yapmış Dündar Tıraş, Uluç Yurtduru, adaylar arasında. Ak Parti de ise süreç bir gizlilik içinde devam ediyor!

adalar-halki-adali-bir-baskan-istiyor

CHP’de Belediye Başkan adayı nasıl belirlenecek?

CHP parti tüzüğüne göre belediye başkan adayları üç yöntemle belirlenmektedir. Bunlardan biri partiye kayıtlı üyelerin katılımı ile yapılan “Önseçim” dir. Diğeri delegelerin ve partide görev almış kişilerin katılımı ile yapılan “aday yoklaması”dır. Üçüncüsü ise merkez yoklaması denilen “genel merkez ataması”dır.

Bilindiği üzere CHP, kendisini sosyal demokrat sol bir parti olarak tanımlamaktadır. Bu nitelikteki bir partinin adaylarını elbette ki önseçimle belirlemesi beklenmektedir.  Ama uygulamada değişik nedenlerle ağırlıklı olarak merkez yoklaması yapılmaktadır.

Yerel seçimlerde CHP tabanının büyük çoğunluğu belediye başkan adaylarının önseçimle belirlenmesinden yana. Tüm aday adayları Adalar ile ilgili projelerini, düşüncelerini parti üyelerine anlatmalı, üyelerden kabul gören aday adayı belediye başkan adayı olmalıdır. Bu, demokratik bir aday belirleme yöntemidir. Belirlenen aday “ partililerim bana güvendiler, onları mahcup etmemeliyim” diyerek daha çok çalışır, parti ile bağlarını daha çok geliştirir, seçilemeyenler de seçim sonuçlarına katlanarak partiye küsmez, “bir sonraki döneme kadar daha fazla çalışmalıyım” diyerek kazanan adayın yanında partinin başarısı için çalışır.

ADALAR HALKI “ADALI” BİR BAŞKAN İSTİYOR

Ancak maalesef bu yazdıklarımız pratikte uygulanmıyor. Genel Merkezin ataması ile gelen Kaymakam Mustafa Farsakoğlu ve yazlıkçı Atilla Aytaç’ın başarısı ortada! Adalar, memurların parasını zamanında ödüyorum diye övünen bir başkan tarafından yönetiliyor!  Bu iki başkanın kötü yönetimi nedeniyle Adalar ilçesinde aday adayı enflasyonu var. Elazığlı adayda tutun, Gebzeli iş adamına kadar. Daha önce ismini bile duymadığımız diğer adaylar!

Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir. Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir. İlçesini iyi tanımalı, sorunlarını bilmeli, halk tarafından sevilmeli, ahlaklı ve güvenilir olmalıdır.

Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir. Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir. Başkan sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin ve halkının menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenini halkının hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir. Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.

Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır. Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır. Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir. İşinin önemini iyi anlamalıdır.

Toplumun ortak ihtiyacını, toplumdan aldığı yetki ve toplumun kaynaklarını kullanarak karşılamaya çalışması gereken belediye başkanları, bir süre sonra topluma hizmeti değil, kendi varlığını sürdürmeyi, kendisini garantiye almayı tercih etmektedir. Bunun tabi sonucu olarak ta topluma güvenmeyen hantal bir bürokratik yapı ortaya çıkmaktadır. Bu amaç değişmeli asıl amaçları topluma hizmet etmek ve bu hizmeti etkin verimli ve kaliteli olarak sunmak olmalıdır.

Kapısını halka açık tutmalıdır. Halkın içinde olmalıdır. Halkla kaynaşan insanlar olmalıdır. Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uyduran, tanınan ve sevilen, doğru bildiğinden taviz vermeyen vizyon sahibi, sosyal faaliyetleri olan biri olmalıdır. Belediye başkanı çalışkan ve cesur olmalı. Olayların üstüne cesaretle gitmelidir. İlçe emanet edilen kişi, görev yapmak istediği ilçeyi çok iyi tanıdığı gibi, diğer ilçelerdeki gelişmeleri de takip etmeli, her zaman yeniliklere açık olmalıdır.

Kim ne yaparsa kendisine yapar. Hizmet erlerinin eserleri hayırla yâd edilir. Emanete hıyanet edenlerin ise seçilenlerce defterleri dürülür. Hiçbir kimse de bulunmaz Hint kumaşı değildir. Mezarlıklar, yerlerinin doldurulamayacağına inanan insanlarla doludur. Şehrin, ilçenin imarından önce vatandaşın gönüllerinin imarı yapılmalıdır. Buda ilçesini iyi tanıtan, sevilen, sayılan ve ilçesinde yaşayan kişilerden geçer.

Şükrü Abanoz

ETİKETLER: , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.