Adalar halkı sağlıklı yaşam yürüyüşlerine davet

adalar-halki-saglikli-yasam-yuruyuslerine-davet Adalılar sağlık için yürüyor

İle paylaş:


adalar-halki-saglikli-yasam-yuruyuslerine-davet Adalılar sağlık için yürüyor

 

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ

SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almaktır.

 

Obezite ise günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

 

Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve ergenlik döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir. Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Tedavinin başlıca basamakları beslenmenin düzenlenmesi ve fiziksel aktivite yapılmasıdır.

 

Uygulanacak zayıflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ile uyumlu olmalı diyet tedavisi diyetisyen ve doktor kontrolü altında başlayıp sürdürülmelidir. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bu alışkanlığın ömür boyu sürdürülmesidir. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bu alışkanlığın ömür boyu sürdürülmesidir. Fiziksel aktivite yapmanın ise yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, diyet yapıldığında görülebilen kas kayıplarını önlediği kesin olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı yetişkinler günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, herhangi bir rahatsızlığı olan bireyler yapabileceği egzersizleri aile hekimlerine danışmalıdır. Yürüyüş, egzersizler arasında en kolay uygulanabileni olmasından dolayı önemlidir.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı kapsamında yürüyüşler düzenlenmektedir. İlçemizde Adalar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen  ve her hafta düzenli olarak cumartesi günleri saat 10:00′ da Büyükada İskelesi Önünden başlayarak  Büyükada Su Sporları önünde  bitecek olan Sağlıklı Yaşam Yürüyüşüne tüm Adalı halkımız davetlidir.Yürüyüş güzergahı 15.05.2015 Tarihinde 125.Yıl Orta Ögretim  Okulu önünden başlayıp Adalar İlçe Toplum Sağlığı Merkezi önünde bitecektir.

Adalar İlçe  Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr  Güliz ÜLKÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*