Adalar halkına duyuru

adalar-halkina-duyuru-2
Share

adalar-halkina-duyuru-2

SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜŞLERİNE DAVET

 

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almaktır.

 

Obezite ise günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

 

Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve ergenlik döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle aile, okul ve çevre yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmelidir. Obezite tedavisi, bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Tedavinin başlıca basamakları beslenmenin düzenlenmesi ve fiziksel aktivite yapılmasıdır.

 

Uygulanacak zayıflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ile uyumlu olmalı diyet tedavisi diyetisyen ve doktor kontrolü altında başlayıp sürdürülmelidir. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bu alışkanlığın ömür boyu sürdürülmesidir. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bu alışkanlığın ömür boyu sürdürülmesidir. Fiziksel aktivite yapmanın ise yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, diyet yapıldığında görülebilen kas kayıplarını önlediği kesin olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı yetişkinler günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, herhangi bir rahatsızlığı olan bireyler yapabileceği egzersizleri aile hekimlerine danışmalıdır. Yürüyüş, egzersizler arasında en kolay uygulanabileni olmasından dolayı önemlidir.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı kapsamında yürüyüşler düzenlenmektedir. İlçemizde Adalar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen ve  07 Şubat 2015 tarihinden itibaren her hafta düzenli olarak Cumartesi günleri saat 10:00′ da Büyükada 125.Yıl Orta Öğretim Okulu önünden başlayıp  Adalar İlçe Sağlık Müdürlüğü/Toplum Sağlığı Merkezi önünde  bitecek olan Sağlıklı Yaşam Yürüyüşüne tüm Adalı halkımız davetlidir.

Adalar İlçe Sağlık Müdürü / Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Güliz ÜLKÜ 

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi

Eğitim Şubesi
 

Tel&Faks:(0216) 382 60 61-382 62 10    

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*