DOLAR 7,9513
EURO 9,3808
ALTIN 486,391
BIST 1198,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Adalar İlçesi Ticari Mağaza Cepheleri Tasarım Ve Uygulama Kuralları

14.03.2020
A+
A-

Adalar Belediyesi, Adalar İlçesi Cephe- Tabela Rehberi ve Yönetmeliğini yayınladı.

Amaç, her türlü reklam, ilan ve tanıtım elemanları ve benzerlerinin yol açabileceği görüntü kirliliğini ortadan kaldırarak, kent estetiğine katkıda bulunmayı, reklam asma ve ticari tabela kullanımını düzenlemeyi ve bu işleri yapan gerçek veya tüzelkişilerle, kamu kurum ve kuruluşlarının uymak zorunda bulundukları esasları belirlemek…

Buna göre Adalar’da reklam asma ve ticari tabela kullanım kuralları şöyle;

Tarihi çevreyi oluşturan ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları” tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapıların (eski eser) geniş kapsamlı onarımlar dışında (restorasyon) cephelerinin rehabilitasyonunda;

a) Cephelerdeki bozulmuş özgün açıklıkların (pencere-kapı) eski haline döndürülmesi (eski fotoğraflar veya yapıdaki izlerden hareketle ve onaylı restorasyon projesine göre),

b) Cephelerin yapının özgün mimarisini bozan uygunsuz eklerden (reklam panoları, tanıtım tabelaları, tenteler, kablolar, klimalar, vb.) arındırılması ve yapının mimari karakterini bozmayacak şekilde ekler yapılması (tanıtım panosu, uygun tenteler, saklanmış tesisat vb.),

c) Cephelerdeki dökülmüş-kabarmış özgün sıvaların, kaplamaların (ahşap, taş) onarılması (eski fotoğraflar veya yapıdaki izlerden hareketle ve onaylı restorasyon projesine göre),

ç) Cephelerin (ahşap veya kagir yapılarda) özgün renkleri bilinmiyor ise kütle ve renk ilişkisinin değişmemesi gözetilecek, ilçe ve sokak dokusunun karakteri ile örtüşen pastel tonlar kullanılacak, fosforlu vb. nitelikte renkler kullanılmayacaktır

d) Yapıda kaybolmuş olan bant, korniş (silme), açıklıkların boyutları, subasman vb. ögeler tamamlanırken bütünle uygun olması gözetilecektir. Artistik ve tarihi tanıklığı yanlış yansıtmaması için restitüsyonu yapılarak orijinalden ayırt edilebilecek şekilde yapılmasına dikkat edilecektir.

e) Bütün bina cephelerinde metal ve PVC cephe giydirmeler ve kompozit panel gibi suni malzemeler kullanılmayacaktır.

f) Adalar İlçesi’nin tarihi ve mimari dokusu gereği, cephe giydirmelerinde binanın orijinal dokusuna uygun olarak ahşap, taş, gibi özgün malzemeler kullanılacaktır.

g) Bina cephesi boyunca kaldırımı işgal edecek herhangi bir unsur kullanılmayacaktır. (Buzdolabı , dondurma dolabı, meyve tezgahı vb. ) Restaurant ve kafelerde plastik masa ve sandalye kullanılmayacaktır. Ada yapısına uygun ahşap masa ve sandalye kullanımı uygundur.

ğ) Yapının kapısının çerçevesi ortaya çıkarılacak giriş vurgulanacaktır.

h) Diğer yapı cephelerinde ise “etrafındaki mimari mirasla bütünleşme” ilkesi göz önünde bulundurulmak suretiyle; kontur, gabari, renk ve açıklık bazında eski eseri gölgelemeden süreklilik içerisinde olması sağlanacaktır.

ı) Tescilsiz yapıların bina cepheleri , tescilli yapıların cephe özelliklerine uygun olacaktır.

a)Adalar İlçesi ticari mağaza cephesi vitrin çerçevelerinde ahşap, taş gibi özgün malzeme kullanımı uygundur.

b) Vitrinler cephelerin mimari kompozisyonunda açıklık, saçak, silme ve balkon konsollarını gizlemeden veya kaplamadan düzenlenecektir.

c) Mevcut vitrinin tarihi veya mimari bir özelliği varsa öncelikle vitrinin bakım veya onarımının yapılması sağlanacaktır. ç) Eski vitrinler içerikleri ile bütünleştirerek onarılacaktır.

d) Vitrinler cephe ile uyumlu şekilde bütünleşecektir. Önerilen malzemeler ve renklerde yapının mimarisi ile uyum aranacaktır.

e) Bina renklerinin sayısı mevcut yapının ve yapının etrafındaki mirasın temel karakterine uygun olarak sınırlandırılacak, bina/ işletme sahibi tarafından başvuru belgelerinde belirtilecek ve Adalar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünün onayına sunulacaktır.

f) İşçilikte kaliteye dikkat edilecek (detaylar, eklemeler, ince doğramalar vb.) ve yapıya zarar vermeyen uygulamalar benimsenecektir.

g) İki kat ya da daha yüksek seviyede vitrinler (ara kat-asma katı olan zemin katlarda) binanın mimarisi izin verdiği ya da bu yönde tasarlandığı zaman uygulanacaktır.

ğ) Asma katlar korunacak ya da yenilecektir: doğramaların, demirlerin, vitrinlerin eteğinin ritmine ve inceliğine dikkat edilecektir.

h) Kesintisiz vitrin camlarının varlığı yapının cephesinin devamlılığını korumak için gerekli olduğundan vitrinler cephe hizasına uyacak şekilde yerleştirilecektir.

ı) Camlar açık ve yansıtmayan özellikte olacaktır.

i) Asma tavan uygulaması yapılabilen binalarda, asma tavan vitrinin yüksekliğini azaltmayacaktır.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği 11.2. maddesi uyarınca, sokak ve yapı bazında, tente renk, ebat ve malzemeleri Adalar Belediyesi tarafından belirlenecektir. Bu doğrultuda;

b) Geri çekilebilir ve ya çalıştırılabilir durumda olan tentelerin kullanımı uygundur. Bu kapsamda köşeli açıklıklar söz konusu olduğunda kasetli tip tente,

c) Kemerli kapı ve pencereler üstünde ve altında ya da kemerli lento içine yerleştirildiklerinde yuvarlak başlı tenteler kullanılacaktır.

ç)Tentenin vurgusunun bir sığınak ve korunak olarak kalmasına dikkat edilecektir.

d)Tenteler binalardaki mimari özellikleri gizlemeyecek biçimde yerleştirilecek, binanın mimari karakterini vurgulamasına izin verecektir.

e)Tentelerin akıcı olmasına dikkat edilecek, parlak renkler yerine, bina ve sokak dokusuna uyumlu olacak renkte, hafif, baskın olmayan bordo, yeşil, krem renkler kullanılacaktır

f)Tentelerin genişlikleri binanın cephe geometrisi ile uyumlu olacaktır,

g) Tente saçağı ya da eteği, tentenin büyüklüğü ile orantılı olacaktır,

ğ)Tenteler diğer binalardaki vitrin önlerinde bulunan farklı tentelere dek uzatılmayacak ve altında yer alan kapı ve / veya pencere açıklıklarını yansıtacak ölçülerde kullanılacaklardır.

h) Su geçirmez vinil kaplı , kanvas tentelerin kullanımı uygundur. Plastik ve alüminyum tenteler kullanılmayacaktır.

ı) Sabit tenteler rüzgar ile hareketi sağlayan bir “serbest” saçak içermelidir

i)Tente üstündeki yazılar yalnızca son panelde ya da tentenin ön saçağında yer alacak ve bu alanlarda yalnızca mağaza isminin yazmasına izin verilecektir. Yazı boyutu , boş alan ile orantılı olacaktır.

j)Tentelerin arkadan aydınlatılması uygun değildir ve tentelerde bu tür aydınlatmaların kullanımına izin verilmeyecektir.

k) Kattaki birden çok girintiye devamlı tente yerleştirilmeyecek cepheye ve vitrine, uygun aralıklarla store tente uygulanacaktır

l) Tente ve storların yeterli olmadığı durumlarda , tenteleri tamamlayıcı öğeler olarak kullanılan şemsiyeler için ise ahşap direkli şemsiyelerin kullanımı önerilmektedir.

m) Şemsiyelerin renk seçiminde, kullanılan tenteler ile bütünlük oluşturması gözetilecek, parlak renkler yerine renkte hafif, baskın olmayan renkler kullanılacaktır.

n) Firmaların vermiş olduğu(Coca Cola, Efes Pilsen vb.) reklamlarından oluşan isimlerin bütün şemsiyeyi ve tenteyi kapladığı güneşlikler kullanılmayacaktır. Zorunlu durumlarda reklam veren firma isimleri daha küçük yazı karakteri ile göze çarpmayacak şekilde tasarlanacaktır.

a)Ticari giriş kapılarında, işe davet ve açıklık hissi uyandırmak amacıyla dikey oranlarda büyük, cam paneller kullanılmasına dikkat edilecektir. Tek parça yada konut tipi cam alanları küçük olan kapılardan kaçınılacaktır.

b) Çift giriş kapısı içeren açıklıkların tutulmasına özen gösterilecektir.

c) Boyalı ahşap kapılar ve ahşap çerçeveler kullanılacaktır. Alüminyum kapı ve kapı kasaları, alüminyum pencere ve alüminyum kaplamalı aksesuarlar, PVC kapı girişleri kullanılmayacaktır.

ç) Kapılar yasal zorunluluklar veya teknik imkansızlıklar dışında vitrinlerle bir bütün oluşturacak biçimde tasarlanacaktır.

d)Emniyete bağlı gerekliliklerin eksiksiz sağlanması kaydıyla, koruma sistemlerinin seçimi görsel geçirgenliği sağlayacak biçimde tasarlanacaktır. Görsel geçirgenliği olmayan kepenk kullanılamaz.

e) Vitrinlerin camlı kısımlarının yüksekliğini indirmemek amacıyla kapılar lentonun altına yerleştirilecektir.

f) Vitrin koruma sistemi her yapıya göre ayrıca çözülecektir.

g) Gerektiğinde koruma sistemleri çıkıntı yapan bölümlerin dolu kısımlarının içine veya girintilerin yuvasına girecek şekilde çözülmelidir.

ğ) Tescilli yapılarda orijinal girişler korunacak, onaylı restorasyon projelerine göre uygulama yapılacaktır

a)Ticari Mağaza Vitrinleri için tasarlanan tabelalar “tanıtım uygulamaları” kapsamında yer alır.

a1) Kentin siluetini bozacak doğal veya tarihi çevrenin algılanmasını engelleyecek şekilde tanıtım uygulamaları konulamaz.

b) Kent/ ilçe estetiği bir bütün olarak değerlendirilir. Adalar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, ilçe estiğini ve tarihi karakterini olumsuz etkileyen tüm tanıtım uygulamalarına müdahale etme hakkına sahiptir.

c) Ticaret birimlerinin tanıtıcı levhaları ve reklam amaçlı tabelaları; Konsolosluklar, Emniyet Müdürlükleri, Valilik ve Kaymakamlıklar, Askeri Alanlar, Okullar, Milli İstihbarat Teşkilatı ve benzeri kamuya ait bina cephelerine, çatılarına, bahçe ve bahçe duvarları üzerinde yer alamaz.

ç) Tanıtım amaçlı tabelalar bina cephesine entegre edilecek, taşıyıcı sistem şekilleri yağmur, rüzgar, deprem gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olacak ve binaya zarar vermeyecek biçimde uygulanacaktır.

d) Kaldırım ve yol üstüne ticari tanıtım tabelası konulamaz.

e) Ticari tanıtım tabelalarında totem tipi tabelaların kullanımı yasaktır.

f) İmar planlarında ve fiili durumda, konut olarak kullanılan binalarda, sağır duvar ve sağır yüzeyleri hariç, hiçbir şekilde reklam ve tanıtım tabelası uygulaması yapılamaz.

g) Yeşil alan, park ve benzeri alanlar ile kaldırım ve yol üzerlerinde bulunan büfe ve benzeri ticari satış birimlerinin üzerinde bulunan tanıtım tabelaları yüksekliği, satış birimi kat yüksekliğinin 1/5 den fazla olamaz ve her cepheye birden fazla tanıtım tabelası konulamaz. Tanıtım tabelası satış birimine yatay ve dikey çıkıntı oluşturacak şekilde konamaz.

ğ) Zemin katta birden fazla ticaret birimi söz konusu olduğunda birimlerin tanıtıcı levhalarının yatay çizgilerinde uyum aranacaktır. Son uygulayıcı, önceden standartlara uygun olarak yapılan uygulamaya uymak zorundadır.

h) Konut+Ticaret alanlarında bulunan ve/ ve İmar planlarında ticaret fonksiyonunda olan veya konut niteliğini yitirerek ticaret işlevi kazanan binalarda, üst kat alın yüzeylerine ve çatılarına tanıtım uygulamaları konamaz.

ı) Ön bahçe nizamlı yapılarda bulunan ticaret birimleri, kendi parsel sınırları içine, Adalar Belediyesinin iş bu yönetmelik doğrultusunda, ilçe kimliği ve estetiği kapsamında uygun gördüğü ticari tanıtım tabelaları tasarımlarına uygun tabelalar konulabilir.

i) Bina çatısına tanıtım panosu, amblem veya logo konulamaz. Aksi uygulamada Adalar Belediyesi tarafından bu reklam elemanları sökülür ve söküm işlemiyle ilgili masraflar bina sahiplerinden %20 fazlası ile tahsil edilir.

j) Mağaza vitrinlerinin üzerinde ancak ikinci katın pencere eşiklerinin altında yer alan birincil tabelalarda şerit tipi tabelaların kullanımı uygundur.

j1) Tabelalar katın üst kotuna değil vitrinin üstündeki banda yerleştirilecektir.

k) Şerit” veya “paralel” tabelalar vitrinin üstüne düz olarak yerleştirilir, vitrinin imajını paylaşır, taşıyıcısı ile bütünleşir.

l) Tabelaları sabitleyen elemanlar olabildiğince saklanacaktır. m) Mevcut yapının karakteristik mimari özelliklerini taşıyan ve yapıyla yarışmayan, yapının mimari vurgusunu ön plana çıkaran renk, doku, tekstür ve nitelikte malzeme seçilecektir. Ahşap ,krom, ferforje, ahşap- ferforje karışımlar uygundur.

n) İşleyen açıklıklara tabela yerleştirilmeyecektir.

o) Tasarlanacak tabela mekanın dış sınırları dışına taşmayacak mimari hatların görünümünü engellemeyecektir

p) Her dükkan için iş adı, dükkan adı ya da grafik logoyu içeren yalnızca bir tabela sokağa bakabilir. Zorunlu durumlarda, diğer tabela türlerine ek olarak pencere tabelaları kullanılabilir.

r) Zemin katta birden fazla ticaret birimi söz konusu olduğunda birimlerin tanıtıcı levhalarının yatay çizgilerinde uyum aranacaktır.

s) Lazer tekniği ile yapılacak reklam, ilan, tanıtım ve yönlendirme uygulamalarının kullanımı yasaktır.

ş) Boyut, ışık şiddeti, renk ve bina temasıyla uyumu sağlanmak şartıyla neonlardan oluşan harflendirmeler pencere içlerinde kullanılabilir. Ancak bu uygulamalarda ışıklı neonlardan oluşan hafler pencere camı ya da vitrin camı yüzeyinin %50’sinden fazla olamaz.

t) Yılbaşı, bayram gibi özel günler ve arefelerinde bina ve işyerlerinde, süresi 15 günü aşmamak şartı ile ışıklı veya ışıksız özel süslemeler ve tanıtım yapılabilir.

u) Sokak numaraları kapının üstüne aplike edilebilir ya da doğrudan kapının üst kısmına yazılarak sergilenebilir. İş saatleri de kapıların iç kısmında ya da kapının bitişinde yer alan pencerelerin içinde sergilenebilir.

ü) Tabelalarda yer alacak olan harflerin grafiğinde çok hacimli harfler kullanılmayacaktır.

ü1) Tabelaların çıkıntısı ve harflerin yüksekliği en fazla 30 cm. olmalıdır.

ü2) Şeritte tercihen boyalı veya girinti – oyma harfler veya bir alt fon üzerine kutu harfler olmalıdır.

v) Tarihi, sanatsal, prestij alanı olan yer veya bölgeler ile boğaz sahil şeridindeki elektrik direklerine tanıtım levhaları asılamaz. Ancak Adalar Belediyesi’nin izin vermesi halinde hafif ağırlıkta malzemeden yapılması kaydıyla, Plan ve Proje Müdürlüğünün belirleyeceği boyutlarda ve süreli olarak asılabilir.

y) Her bir tabela için ayrı ayrı izin alınır, müracaat izin sayılmaz, izin alınmadan hiçbir suretle reklam ve tanıtım uygulaması yapılamaz, bu tür uygulamalar tebligata gerek kalmaksızın Adalar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce Belediye adına resen kaldırılır veya kaldırtılır. İzni yenilenmeyen, izin şartlarına aykırı olan, bozulan veya tahrip olan ve yeniden izin verilmesi uygun görülmeyen levha ve reklamlar, yapılacak yazılı uyarıda belirtilen hususların, verilecek süre içinde yerine getirilmemesi halinde görsel ve çevresel kirliliğe neden olmayacak şekilde Adalar Belediyesi tarafından kaldırılır ve masrafı (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilir.

z) İzinli tanıtıcı tabela ve ilanların bakım ve onarımının yapılmaması durumunda Adalar Belediyesi tarafından firma uyarılacaktır. Bakım ve onarımı 15 gün içerisinde yapılmayan tanıtıcı tabela ve levhalar Adalar Belediyesi’nce kaldırılacak, tüm masraflar (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilecektir

a)Lazer tekniği ile yapılacak her tür reklam, ilan, tanıtım ve yönlendirme uygulamalarının kullanımı yasaktır.

b) Boyut, ışık şiddeti, renk ve bina temasıyla uyumu sağlanmak şartıyla neonlardan oluşan harflendirmeler pencere içlerinde kullanılabilir. Ancak bu uygulamalarda ışıklı neonlardan oluşan harfler pencere camı ya da vitrin camı yüzeyinin %50’sinden fazla olmayacaktır.

c) Yılbaşı, bayram gibi özel günler ve arifelerinde bina ve işyerlerinde, süresi 15 günü aşmamak şartı ile ışıklı veya ışıksız özel süslemeler ve tanıtım yapılabilir.

ç) Temel aydınlatmalar ve vitrinlerin içteki ikincil aydınlatmalar vitrine katkıda bulunurlar. Aydınlatma sistemi vitrini görünür ve çekici kılacak biçimde tasarlanacaktır

d)Aydınlatma armatürleri gizli olacak veya projenin genel tasarımına entegre edilecektir. Işık kaynağının yaya ya da resmi araç ve fayton sürücüsüyle doğrudan temas etmemesi için gizlenmesi gerekmektedir.

e) Batarya tipi dış aydınlatmalar kullanılacaktır. Gerektiğinde vitrin kornişinin içine ışıklı bir rampa veya mikro-projektörler yerleştirilebilir.

f) İnce ışıklı ve saklı rampalar kullanılacaktır. İyi aydınlatılmış vitrinler için; – pencere içindeki öğelere dikkat çekmek önemlidir; kalıcı ışık yayaları çeker.

g) Giriş kapısı üzerine gömme ışıkların kullanımı uygundur.

ğ) Işıklı pencere tabelaları(pencerelerin iç kısmında yer alacak biçimde) kullanılabilir

h) Çok şiddetli ışık veren aydınlatma sistemlerinin kullanımı yasaktır. Neon kadrajların, iri projektörlerin ve yanıp sönen aydınlatma sistemlerinin kullanımı yasaktır.

ı) Aydınlatma renkleri ve yoğunlukları cephe ve sokak dokusuna uygun olacaktır

j) Aydınlatma için bina cephesine, tarihi dokuya ve kullanılan tabela tasarımlarına uygun olarak seçilmiş aplikler pencere ya da kapı arasındaki sağır kısımlar üzerinde ihtiyaca göre kullanılacaktır.

k) Aydınlatma tasarımı uygulanmak isteniyorsa tabela izni için yapılan müraacat dosyası kapsamında projelendirilecektir. Müracaat izin sayılmaz, izin alınmadan hiçbir suretle reklam ve tanıtım uygulaması ve bu bütün içinde yer alan aydınlatma tasarımı uygulaması yapılamaz. Bu tür uygulamalar tebligata gerek kalmaksızın Adalar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce Belediye adına resen kaldırılır veya kaldırtılır. İzni yenilenmeyen, izin şartlarına aykırı olan, bozulan veya tahrip olan ve yeniden izin verilmesi uygun görülmeyen aydınlatma tasarımları, yapılacak yazılı uyarıda belirtilen hususların, verilecek süre içinde yerine getirilmemesi halinde görsel ve çevresel kirliliğe neden olmayacak şekilde Adalar Belediyesi tarafından kaldırılır ve masrafı (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilir.

a)Yer, yön ve bilgilendirme tabelaları, ticari amaçlı olmayan ilan panoları kapsamında ele alınmaktadır.

b) Kentin siluetini bozacak doğal veya tarihi çevrenin algılanmasını engelleyecek şekildeki uygulamalar kullanılamaz.

c)Tabelalar, yerleştirilecekleri alan ve içerdiği bilgilendirmeler ile uyumlu olacaktır.

ç) Bu tür tabelaların seçiminde ilçenin tarih dokusu ve sokak peyzajıyla bütünlük sağlayacak renk ve doku gözetilecektir. (Ahşap, ferforje ve seramik vb.)

d) İlan tabelaları kapsamında Totem tabelalar,bilgilendirme ve ilan amacıyla ancak Adalar Belediyesi‘nin izni ve denetiminde, uygun alanlarda kullanılabilir.

e) Elektrik direklerine reklam ve yönlendirme panoları ancak Adalar Belediyesi tarafından kamu yararına kullanılmak üzere uygulanabilir.

f) Elektrik direklerine asılacak reklam,tanıtım ve yönlendirme uygulamalarının, Adalar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından uygun görülecek ebatlarda, her tabelaya bir numara verilmesi ve emniyet açısından reklam, tanıtım ve yönlendirme uygulamalarının elektrik direklerine emniyet zinciri ile irtibatlandırılması gerekir.

G) Yer, Yön Gösterici Tabelalar

g1)Tabelaların sıralanmasında en üstte acil ünitesi olan hastaneler, ikinci sırada okullar, tarihi ve turistik yerler olarak sıralanmalıdır.

g2) Yer ve Yön gösterici tabelalar ilçenin tarihi dokusu , karakteri ve sokak peyzajı ile uyumlu olan ahşap, ahşapferforje ve seramik gibi malzemelerden oluşacaktır.

g3) Yönlendirme tabela direklerinin yüksekliği bulunduğu kottan itibaren max. 3.00m.’dir.

g4)Tek direk üzerine tabelaların yerleştirilmesinde yerden olan yükseklik en az 2.25 m’den başlayacaktır.

g5) Yön ve yer gösterici tabelaların direkleri engelli insanların dolaşımını engellemeyecek ve şehir estetiğini bozmayacak şekilde konması esastır.

Ğ) Bilgilendirme Panoları;

ğ1) Bilgilendirme panoları reklam ve ticari tanıtım içermeyen ilanlar kapsamında yer almaktadır.

ğ2) Tarihi, sanatsal, prestij alanı olan yer veya bölgelerde ve benzeri bilgilendirmelerin gerçekleştirilmesi gereken yerlerde, Adalar Belediyesi’nin denetimindeki duyuru ve bildirilerin iletilmesi amacıyla kullanılacaklardır.

ğ3) Bilgilendirme panoları ilçenin estetiğine katkıda bulunan ve tarihi dokusu ile bütünleşen nitelikteki ahşap, ferforje-ahşap vb. malzemeler kullanılarak tasarlanacaktır.ğ4) Bilgilendirme ve ilan panoları kapsamında totem tipi tabelalar ilçe dokusuyla tezat oluşturmamak suretiyle kullanılabilir.

ğ5) Kağıt ve bez afişlerin ilan amaçlı kullanımları yasaktır.

ğ6) İlan vermek, duyuru yapmak isteyen gerçek ve ya tüzel kişiler, kamu kuruluşları dahil, 7 gün önceden kamu ile paylaşmak istedikleri ilan, duyuru, kutlama, anma vb. metinleri içeren bir dilekçe ile Adalar Belediyesi’ne başvuracaklardır.

a)Kitlesel kamu kullanım binalarının içinde yer alan açık ve kapalı spor tesisleri, eğlence yerleri, çarşılar, pasajlar vb. binaların içinde yapılacak reklam, ilan ve tanıtım elemanları Adalar Belediyesinin iznine tabidir.

b)Reklam, İlan ve tanıtım elemanlarını koyacak kişi veya kurumlar, tüm emniyet ve güvenlik tedbirlerini almakla yükümlüdür. Üçüncü kişilere karşı doğacak zararlardan sorumludur.

c) Reklam, ticari tanıtım levhaları ve ilanlarda (yer, yön, bilgilendirme panoları ve duyurular) ; sağlık yönünden zararlı olan alkollü içki, sigara, genel ahlak kurallarına aykırı görüntüler, korku ve batıl inançları içerecek, toplumun acıma duygularını istismar edecek şekilde, hasta, bebek, çocuk, yaşlı ve özürlülerle ilgili ifadeler veya görüntüler kullanılamaz, dil, ırk, cinsiyet, din ve mezhep üzerine dayalı ayrımcılık üzerine kurulamaz. Şiddet hareketlerine yol açıcı, destekleyici ve özendirici unsurlar içeremez.

ç) Tanıtım, ilan ve reklam elemanları birbirinin görüntüsüne engel olacak şekilde yerleştirilemez.

d) Ağaçların üstüne hiçbir şekilde reklam panosu, tabelası ve benzerleri ile bez afişlerin asılmasına izin verilemez.

e) Yol ve meydanlara cephesi olan binaların bahçelerine ve bahçe duvarlarına tanıtım ve yönlendirme tabelası konulabilir, reklam tabelası konulamaz. f) Tanıtım ve reklam uygulamalarında markalar dışında, yabancı dilde reklam ve tanıtım uygulaması konamaz. g) Kent estetiği bir bütün olarak değerlendirilir. Adalar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü Kent estetiğini olumsuz etkileyen tüm reklam ve tanıtım uygulamalarına müdahale etme hakkına sahiptir. ğ) Her bir tabela türü için Adalar Belediyesi’nden ayrı ayrı izin alınır, müracaat izin sayılmaz, izin alınmadan hiçbir suretle reklam ve tanıtım uygulaması yapılamaz, bu tür uygulamalar tebligata gerek kalmaksızın Belediye Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekiplerce Belediye adına resen kaldırılır veya kaldırtılır. İzni yenilenmeyen, izin şartlarına aykırı olan, bozulan veya tahrip olan ve yeniden izin verilmesi uygun görülmeyen levha ve reklamlar, yapılacak yazılı uyarıda belirtilen hususların, verilecek süre içinde yerine getirilmemesi halinde görsel ve çevresel kirliliğe neden olmayacak şekilde İlgili Belediye tarafından kaldırılır ve masrafı (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilir.

h) İzinli Reklam panosu, tanıtıcı tabela ve ilanların bakım ve onarımının yapılmaması durumunda İlgili Belediye tarafından reklam firması uyarılacaktır. Bakım ve onarımı 15 gün içerisinde yapılmayan tanıtıcı tabela ve levhalar İlgili Belediye’ce kaldırılacak, tüm masraflar (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilecektir.

I) Bu Yönetmelik Belediye Meclisi’nce kabul edilmesini müteakip,yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

İ) Adalar İlçesi’nde yer alan ve idari ve ticari faaliyet sürdüren kamu kurum kuruluşları, özel kuruluşlar ve ticarethaneler, iş bu yönetmeliğin madde ve esasları kapsamında yer alan kural ve uygulamaları en geç yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten bir yıl (365) sonra yerine getirmiş olacaklardır. Bu süre bitiminde, Adalar Belediyesi Cephe –Tabela Rehberi ve Uygulama Yönetmeliği’nde belirtilen kurallara uyulmaması, söz konusu kurum ve kuruluşların tabela, ilan ve ya reklamları, halinde görsel ve çevresel kirliliğe neden olmayacak şekilde İlgili Belediye tarafından kaldırılır ve masrafı (sökme, taşıma, depolama) %20 fazlası ile reklam sahibinden tahsil edilir.

BİNA CEPHESİNE KONULACAK TİCARİ TABELALAR İÇİN;

1- Dilekçe

2- Boyutları, bitişik/komşu özellik ve yapıları gösteren vaziyet planı ve peyzaj, aydınlatma, derecelendirme ve direnaj planlarının hazırlanması,

3- 1/200 ölçekte projenin bütün cephelerden mimari görünüşü,

4- Panonun ölçülendirilmiş tasarım örneği,

5– Tanıtım panosu konulacak bina cephesinin tamamı gözükecek şekilde çekilmiş fotoğrafı ve bu fotoğraf üzerine pano yerinin işaretlenmesi,

6- Var olan yapıyı temizleme, koruma, yenileme ya da geliştirilmesiyle ilgili metodların tanımlanması,

7- Kira kontratı veya tapu örneği,

8- İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı örneği.

• BİNA BAHÇESİNE KONULACAK TANITIM PANOSU İÇİN;

• 1- Dilekçe

• 2- Ölçülendirilmiş tasarım örneği,

• 3- Tanıtım panosu konulacak alanın geniş açıdan, 2-3 cepheden çekilmiş fotoğrafları ve bu fotoğraflar üzerine pano yerinin işaretlenmesi,

• 4- Kira kontratı veya tapu örneği,

• 5- 1/1000 ölçekli kadastral sınırları işlenmiş halihazır harita üzerine pano yerinin işaretlenmesi,

• 6- İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı örneği.

İlan, bilgilendirme ve tanıtım elemanının şekli, ebatları, cinsi, niteliği ile konma başlangıç ve bitim tarihini içeren onaylı izin belgesi Adalar Belediyesi’nce düzenlenir.

Tanıtım elemanları tanıtım elemanının bulunduğu güzergahta Adalar Belediyesi’nce Kentsel Tasarım Cephe Rehabilitasyonu Projeleri uygulamaya başlanılması ve ya verilen izin kriterlerine aykırı uygulama yapıldığının belirlenerek ilgilisine tebliğ edilmesi durumunda ilgilisi tarafından 15 gün içinde kaldırılır. İlgilisi tarafından kaldırılmayan aykırı uygulamalar Adalar Belediyesince kaldırılır, masrafı %20 fazlasıyla ilgilisinden tahsil edilir.

İlçe bütünlüğü içinde denetim yapılır. Adalar Belediye Başkanlığı’ndan izin ile teknik ve estetik yönden denetim, oluşturulacak denetim komisyonu tarafından yapılacaktır.

Vergi denetimi Mali Hizmetler Müdürlüğü elemanlarınca yürütülür. Bu Yönetmelik Hükümlerine aykırı veya izinsiz konan ilan, reklam ve tanıtım levha , tabela ve panoları Adalar Belediyesi elemanlarınca tespit edildiğinde, Adalar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’ne bildirilir, Plan ve Proje Müdürlüğü’nün görüşü doğrultusunda Adalar Belediyesi’ne bağlı denetim birimlerince kaldırılır.

YORUMLAR
 1. Andrea dorya dedi ki:

  Meclis üyelerinin ve parti yöneticilerinin iş yerlerinden başlayın bakalım.

 2. andrea dorya dedi ki:

  corona-corbuna elbet bir gün sıra gelir sana!
  Haberin tamamını okudum, anladığım kadarıyla bu kadar detaylı kurallardan kurtulmak için her iş yeri önüne Atatürk fotoğraflı rakı sofrası kuracak. Dokunulmazlık için yeterli mi?
  Hayıııır!
  Üstüne bir de meclis üyesi olmanız gerekiyor.
  O da yetmez ibb üyesi de olmanız gerekir.(Bakınız İBB yazmadım, küçük adamlar yüzünden küçük harflerle yazdım ibb)
  Tabii ki bunlar da yetmez.Bu tente yasasının sizi teğet geçmesi için Başkanı her akşam rakılamanız gerekiyor. (Yanlış anlamayın coronadan korumak adına)
  Eğer işgaliye ve tente yasasını buradan başlatmazsanız ‘Tenten’ olursunuz.
  Allah adalarımızı çifte standart uygulamalardan ve gardırop Atatürk’çülerden korusun