DOLAR 15,5644
EURO 16,2227
ALTIN 907,542
BIST 2406,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Çok Bulutlu

Adalar ilçesinde 6 kasım itibariyle 2863 sayılı yasaya göre ceza yargılaması yapılamaz!

09.11.2021
A+
A-

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Marmara Denizi ve Adalar ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edildi. Per ölçekteki plan, plan kararları ve projeler KHK’ya göre değerlendirilecek.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 19 Ekim 1989 tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümlerinin uygulanacağı belirtildi.

Adalar ilçesinde 6 kasım itibariyle 2863 sayılı yasaya göre ceza yargılaması yapılamaz!

DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin’den ise konuyla ilgili şok bir açıklama geldi. Pekin, Adaların artık SİT alanı olmaktan çıkıp “Özel Çevre Koruma Bölgesi” (ÖÇKB) bölgesi olduğunu, 2863 sayılı yasa hükümlerinden çıkıp 383 sayılı KHK kanununun hükümleri altına girdiğini ve 2863 sayılı yasaya göre ceza yargılaması yapılamayacağının altını çizdi.

Pekin açıklamasında: “06 kasım 2021 tarihi itibariyle Adalar İlçesi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” (ÖÇKB) olarak ilan edilmiştir.

ÖÇKB bölgesi müstakil özel bir kanun olan 19 Ekim 1989 tarihli 383 sayılı bir KHK kanunuyla tanımlanmış bir alandır. Bu alanlarda tüm imar uygulamaları 383 sayılı kanuna göre yapılır. Sit bölgesi hükümlerini ihtiva eden kanun ise 2863 sayılı Kültür ve Tabiat kanunudur.

Şu halde Adalar ilçesi 6 kasım 2021 tarihi itibariyle 2863 sayılı yasa hükümlerinden çıkmış 383 sayılı KHK kanununun hükümleri altına girmiş, dolayısı ile SİT bölgesi yerine ÖÇKB bölgesi olmuştur.

ÖÇKB bölgelerini düzenleyen 383 sayılı yasada, adaların 6 Kasım’a kadar tabi olduğu 2863 sayılı yasada olan 65.maddeki gibi bir ceza hükmü bulunmamakta. Bu sebeple şu an itibari ile, Adalar ilçesinde (tescilli yapılar hariç) kaçak yapı yapanların 2863 / 5 sayılı kanun hükmüne göre cezalandırılması mümkün olmamakla birlikte, yargılaması devam eden davalarda da “sanığın lehine olan hüküm uygulanır” ilkesi uyarınca, beraat kararları uygulanması gerekir bir durum ortaya çıkmıştır. KHK’ya göre, uygulanacak bir cezai durum varsa ise 3194 sayılı İmar Kanunu hükümleri (imar kirliliğine neden olma) baz alınarak ceza verilebilir.

Zira bir yerde aynı konuda iki farklı kanun uygulanamaz. Eğer 383 sayılı yasada, cezai uygulamalarda 2863 sayılı yasa hükümleri uygulanır diye bir hüküm olsaydı, o taktirde cezai yaptırım için 2863 sayılı yasanın 65. Maddesi uygulanmaya devem edilebilirdi. Ancak 383 sayılı yasada böyle bir hüküm bulunmamaktadır.

Yargılamaları süren davalarda sanık vekilleri bu durumu açıklayan bir dilekçe vermeleri durumunda mahkeme bu konuyu değerlendirmek durumunda kalacaktır.

Yasa yapıcı makamın da acilen 383 sayılı yasaya ÖÇKB bölgeleri için cezai bir madde eklemesi gerekmektedir.

DSP ADALAR İLÇE BAŞKANI

NAİL MURAT PEKİN” ifadelerine yer verdi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.