DOLAR 7,3086
EURO 8,606
ALTIN 453,428
BIST 1110,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Adalar İmar Plan notları çoluk çocuğun elinde kaldı!!!

14.11.2019
A+
A-

Adalar İlçesinin hayata geçmiş bir koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bulunmuyor. Yapılanlarda uygulayıcıların kendi çıkarlarını düşünmesi ve rant uğruna iptal edildi.

Bilindiği üzere Adalar ilçemizde uygulamaya dönük bir imar planı yok. Bu durum karşısında planları iyi niyetli olarak bekleyen tüm adalılar “bu imar planları ne zaman yapılacak, ne zaman yerimizi yapacağız, ölmeden bu planı görecek miyiz?” diye hayıflanırken, Adalar Belediyesi “ şu yaz çıkacak, bu kış çıkacak” diye vatandaşı oyalamaya devam etmekte.

Gazetemize gönderilen resimlerde ise belediyenin bu işte ne kadar ciddiyetsiz ve umursamaz bir tutum içinde olduğu görülüyor.

Hiçbir kanuni alt yapısı olmayan, yasal bir düzenlemeye tabi bulunmayan sosyal medya hesabından yayın yapan bir oluşumun plan notlarını masaya yatırıp üstünde çalışması Adalıların tepkisine neden oldu. Üstelik resimde görüldüğü gibi 11 yaşındaki bir çocuğun bu plan notları üzerinde çalışması ise plan notlarının ne kadar ayağa düştüğünün bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Plan notu nedir? 

Yapı şartının temel ve net kaynağı plan notudur. Plan notlarında o ada parsele özgü imar şartları mevcuttur. Bu imar şartları doğrultusunda yapılaşma mümkündür.  Plan notlarında taks kaks yani yükseklik sınırı ve oturum m2, çekme mesafeleri detayları mevcuttur.  Plan notları bağlı olduğu belediyeden incelenebilir.

Teknik insanlar böyle özetlemiş.  Belediyeden incelenebilir?  Peki bu şahıslar hangi yasal alt yapıya göre bu plan notları, paftaları üzerinde çalışma yapmaktadır. Plan notları, paftaları gizlidir. Gizli olmasının nedeni şudur; Belki bir yerden yol geçireceksin, belki bir yeri istimlak edeceksin, vs… Birilerinin haberi olursa ona göre manipülasyon yapar gider orada yer alır, yer satar bunların önüne geçmek için gizli yapılır.

Planlar ilelebet gizli midir?

Şimdi, akıllara şu soru gelebilir? Peki planlar hep gizli midir? Hayır değildir. Ancak planlar biter ilgili belediye askıya çıkar, bir itiraz süresi (1 ay) vardır. İtiraz değerlendirilmezse 60 gün içinde mahkemeye gider ve sonucu beklenir.

Bu plan notlarını yapacak olan kişiler bellidir. Kısaca anlatmaya çalışırsak, kanun diyor ki; 5000’lik planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapar. Büyükşehirin planlama dairesi vardır. Büyükşehirin planlama dairesi yapar bitirir komisyondan çıkar gelir Büyükşehir Belediye Meclisinin onayına sunulur. Bu sürece Adalar Belediyesinin planlama dairesi gider sürece dahil olur. Yani teknik insanlar…

Sen şimdi bütün bunları bırakmışsın, çoluk çocuğun eline ne olduğu belli olmayan birtakım şahısların eline plan vermişsin, bu insanların yapacağı işle planlara müdahil olamaya çalışıyorsun Böyle bir şey olabilir mi? Resimde görünen insanların yarısından fazlasının adayla bir ilgisi yok. Saçma sapan bir şey…Olacak iş değil…

Beklentimiz, Adalar Belediyesinin teknik insanları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Plan Daire Müdürlüğünün ortak çalışması dahilinde planların hazırlanması. Yoksa Adalarımız daha çok uzun yıllar plansız duracak gibi görünüyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
 1. ahmet aslan , heybeliada dedi ki:

  bizim ülkede insanların yarısı okuduğunu anlamıyor. sizin gazete ise gördüğünü anlamıyor.açık radyo sahibinide tanımıyorsunuz sanırım.

 2. H. Cevad Özdil dedi ki:

  Bu haber külliyen gerçek dışıdır. Haberinize dair düzeltme yayımlamanızı rica ediyorum. Çünkü yuvarlak masa toplantımız imar planlarıyla ilgili değil 16. bienalin yan etkinliği olarak şuydu:
  Dünya Mirası Adalar ve Açık Radyo işbirliğinde gerçekleşen İstanbul Prens Adaları’nın Sesleri başlıklı yuvarlak masa etkinliğinin, 3 saatlik yayınını linkten izleyebilirsiniz. https://youtu.be/nQscjyHLS_E

  1. murat dedi ki:

   Yuvarlak derken… görmeyeli şekiller değişmiş galiba

  2. Ali Erkurt dedi ki:

   Neden araştırmadan soruşturmadan uydurma haberler yapıyorsunuz ? Bambaşka bir etkinliğin fotoğrafını alıp imar planı çalışmadı adı afı altında yayınlamak insanları yanıltmak. Bunlar etik değil. Lütfen düzeltme yayınlayın. Bu toplantının bütün kayıtlarını dinleyebilirsiniz. https://m.youtube.com/watch?v=nQscjyHLS_E&feature=youtu.be
   Lütfen düzeltin

 3. Kamuoyuna Bilgilendirme:
  Ada Gazetesi 14 Kasım 2019 tarihli “Adalar Imar Plan notları çoluk çocuğun elinde kaldı!!!” başlıklı yayını ile tamamen yanlış ve yanıltıcı bir “haber” yayınlamıştır. Adaların Sesleri başlıklı etkinlik 16. İstanbul Bienali’nin yan etkinliği olarak Dünya Mirası Adalar Açık Radyo programı ve Açık Radyo işbirliğinde, bir sergi, sofra ve canlı yayın etkinliği olarak düzenlenmiş, tüm ilgililere ve kamuoyuna duyurulmuştur. Adaların Sesleri, haberde bahsedilen imar plan notları gibi bir konuyu değil adaların biyoçeşitliliğinin karşı karşıya olduğu tehditleri konu edinmiştir. Sergi, sofra ve canlı yayın etkinliğinde iklim krizine neden olan dinamiklerin neler olduğu ve krizin Adaları ve biyoçeşitliliğini nasıl etkilediği, bu konuları çalışan uzmanlar, iklim aktivistleri, yazarlar, adalı ve İstanbul’dan konu ile ilgili çalışmalar yapan uzmanlar tarafından ele alınmıştır. Canlı yayın etkinliği, adı üstünde olduğu şekilde, canlı olarak yayınlanmıştır. Adaların doğal ve kültürel değerlerinin korunması için bilmek, öğrenmek, paylaşmak ve ilgili idareleri ve yönetimleri uyarmak tüm paydaşları ve tüm demografik çeşitliliği ile sivil toplumun önemli bir sorumluluğudur. Medya kuruluşları da sivil toplumun ve kültürünün bir parçasıdır ve gazetecilik faaliyetlerinde bu sorumluluk ile hareket etmeleri beklenir. Bahsi geçen bu yanlış haberin gazetenin sitesinden kaldırılması gerekmektedir.

  Adaların doğal ve kültürel değerlerinin korunması konusunu her yönüyle ele alan Dünya Mirası Adalar Açık Radyo programı, her hafta değişen konukları ile Salı günleri Açık Radyo’dan saat 14:00- 14:30 arası dinlenebilir.

  Dünya Mirası Adalar Açık Radyo programcıları.

 4. Dünya Mirasyedisi dedi ki:

  Konuyu saptırmayın kamunun elinde olması gereken imar plan paftaları orada ne arıyordu? Nasıl elde edildi? Henüz ilan edilmemiş bilgiyi yayma suçunu kim işledi? Bunları söyleyin yeter.Anlattiginiz şeylerin hukuki bir dayanağı yok ve yasal bir kurum kuruluş değilsiniz.

 5. Dünya Mirasyedisi dedi ki:

  Bu Dünya Mirasyedisi ne ayaktır anlamadım.Bunlar kurum mu kuruluş mu dernek mi kim bunlar ? Kent Konseyi seçiminde bunlar,mesai saatleri bittikten sonra belediye imar da plan toplantısında akşamlayan bunlar,planları sağa sola yayan bunlar,yurtdışı fonlarından hibeler ve yurtdışı üst akıllarla iş yapan bunlar, yalan yanlış sosyal medya haberleri yapanlar bunlar,kendileri hakkındaki haberde kendilerini savunacak cevap bulamayıp kendi reklamlarını ve linklerini yayınlayan gene bunlar