Adalar Kent Konseyi’nden Önemli Duyuru…

İle paylaş:


 

 ADALAR KENT KONSEYİ’NDEN TÜM ADALILAR’A DUYURU…

 Kamu Kurumlarının, Muhtarların, Sivil Toplum Örgütlerinin ve Adalı hemşerilerimizin katılımına açık olarak Çevre Çalışma Grubu olarak   düzenlenlediğimiz ve Sunumu Prf.Ahmet ERCAN tarafından yapılacak olan “Adalar ve Deprem“ konulu seminer 15/Ocak/2012 Pazar günü saat 14:00’de Büyükada Beltur İskele Cafe tesisinde yapılacaktır.

 

Amacımız, olası bir deprem felaketinde; ne gibi tedbirlerin alınması gerektiğinin belirlenmesi ve  ilçemizin deprem felaketiyle baş etmede ne gibi eksiklerinin bulunduğunun tespit edilmesi ile bunları ilgili kamu kurumlarına ileterek öncelikli tedbirlerin alınmasını sağlanmak, Adalılara,  felaket zamanı yapılacak eylem planları hakkında bilgi vermek ve eğitim çalışmalarına zemin oluşturmaktır.

 

Özetle  olası bir deprem felaketine ,Kamu kurumları ve İlçe halkı olarak hazırlıklı olunmasını sağlamaktır.

 

Seminerimize  onur vermeniz rica olunur.

 

1 yorum

 1. CARİ DENGE NEDİR
  Ülkemizde son zamanlarda tartışılan önemli konulardan birisi Cari Açıktır. Tartışmacılar ekonomik ve teknik kavram olan cari dengenin herkes tarafından bilindiğini var saymaktalar. Cari denge tabirinin açıklanmasında fayda görülmüştür.

  Bir ülkenin belirli dönemlerde olağan döviz giriş ve çıkışlarının dengesi CARİ İŞLEMLER dengesini oluşturur.

  Olağan Döviz Girişleri:
  Mal ihracatı, hizmet ihracatı, emek, sermaye ve turizm gelirleri, alınan karşılıksız yardımlar ülkeye döviz kazandırır.

  Olağan Döviz Çıkışı:
  Mal ithalatı, hizmet ithalatı, emek, sermaye ve turizm giderleri, verilen karşılıksız yardımlar ülkeden dışarı doğru döviz çıkmasına neden olur.

  OLAĞAN DÖVİZ GİRİŞİ=OLAĞAN DÖVİZ ÇIKIŞI Cari Dengedir.

  Cari Fazla olağan döviz girişinin döviz çıkışından fazla olması ile meydana gelir. Japonya gibi.

  Cari Açık olağan döviz çıkışının olağan döviz girişinden fazla olması ile anlam kazanır.

  Dikkat:

  BİR ÜLKEYE GİREN DÖVİZDEN DAHA FAZLASI YURT DIŞINA ÇIKAMAZ. O halde cari açık teorik olarak gerçekleşemez. İşin can alıcı noktası buradadır. Cari açık bitmiş, sona ermiş, expose bir durumun göstergesidir.Cari açığın kendisi finanse edilmiş ve kapanmıştır. Cari açığı kapatan ÖDEMELER DENGESİNİN sermaye giriş kalemidir.
  Ülkeye sermaye girişi olmaz ise cari denge daha düşük seviyede kurulur. Çünkü cari açık finanse edilmediği sürece gerçekleşmez.
  Bu nedenle birikimli cari açık olamaz. Şu ana kadar verilen cari açıkların tamamı ödenmiş ve kapanmıştır. Bu andan sonraki sorun Ödemeler Dengesi kalemi olan Sermaye Hareketleri Dengesidir.

  Türk Lirasının değerini düşürerek cari açığın düşürülmesi için teknik zorunluluk vardır. Başka bir makalenin konusu olacak bu teknik kavramı sadece yazmakla yetineceğim.
  İTHAL MALLARI TALEP ELASTİKİYETİ İLE İHRAÇ MALLARINA OLAN TALEP ELASTİKİYETLERİ TOPLAMI BİRDEN BÜYÜK DEĞİL ise develüasyon CARİ AÇIĞIN kapanmasına imkan sağlamaz. Sadece Enflasyona neden olur.Nitekim son TL nin değersizleştirilmesi Cari açığı azaltmamıştır. Sadece enflasyonu azdırmıştır. Gelecek yıl cari açığın azalma nedeni kurlar değil ülkeye giren yabancı sermayenin azalmasından dolayı olacaktır.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*