DOLAR 12,8712
EURO 14,6373
ALTIN 743,715
BIST 1808,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Yağışlı

Adalar, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ediliyor

19.10.2021
A+
A-

Marmara Denizi’nin, Haliç, Boğazlar, Adalar dahil olmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cumhurbaşkanı’na sunmak üzere teklif hazırladı.

Adalar, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ediliyor

“ÖÇKB alanı şimdilik Haliç, Boğazlar, Heybeliada, Büyükada, Kınalıada, Burgazada, Sedefadası gibi Prens Adalarının dahil olduğu takım adaların da bulunduğu deniz içi sınırları kapsıyor. Bu sınırlar dahilinde, kıyı kenar çizgisine kadar tüm enerji, ulaştırma, imar faaliyetleri bakanlık iznine tabi olacak. Daha sonra deniz içindeki bu sınırlar, kirlilik tespiti yapıldıkça, karaya doğru uzanacak. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra kazanılmış haklar korunsa da imar planları duracak” 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müsilajla boğulan Marmara Denizi için kritik bir adım attı. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Bakanlık, Marmara Denizi’nin, Haliç, Boğazlar, Adalar dahil olmak üzere Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmesi için Cumhurbaşkanı’na sunmak üzere teklif hazırladı. Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberi…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK’ın, üniversite ve STK’ların da içinde olduğu Marmara Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda müsilajın nedenlerini ortadan kaldırmak üzere Marmara Denizi’nin koruma alanı ilan edilmesi için teklif hazırladı. Teklifin Cumhurbaşkanınca onaylanması halinde Marmara Denizi, Salda Gölü, Tuzgölü, Pamukkale, Belek, Gökova, Ihlara, Kaş-Kekova, Patara, Uzungöl, Karaburun-Ildır Körfezi gibi Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilerek özel koruma kalkanına alınan on dokuzuncu yer olacak.

İMAR PLANLARI DURACAK

Hürriyet’in ulaştığı haritaya göre, koruma bölgesi Marmara Denizi’nin İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Yalova kıyılarına uzanan, sadece iç denizi kapsayan, Ege ve Karadeniz bağlantı noktalarında son bulan, 1 milyon 224 bin hektar alanı içine alacak. ÖÇKB ilanından sonra bakanlık, bölgede yaşayan türlerin tehlike altında olduğu noktaların tespiti çalışması yaparak, koruma bölgesi sınırlarının karaya doğru genişletilmesini isteyebilecek. Yetkililer, ÖÇKB kararının yayınlanmasından sonra kıyı kenar çizgisine kadar olan bölgede enerji, ulaştırma, imar izninin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçeceğini belirtirken “ÖÇKB alanı şimdilik Haliç, Boğazlar, Heybeliada, Büyükada, Kınalıada, Burgazada, Sedefadası gibi Prens Adalarının dahil olduğu takım adaların da bulunduğu deniz içi sınırları kapsıyor. Bu sınırlar dahilinde, kıyı kenar çizgisine kadar tüm enerji, ulaştırma, imar faaliyetleri bakanlık iznine tabi olacak. Daha sonra deniz içindeki bu sınırlar, kirlilik tespiti yapıldıkça, karaya doğru uzanacak. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra kazanılmış haklar korunsa da imar planları duracak” dediler.

3 AŞAMALI PLAN

ÖÇKB ilan edilmesiyle Marmara Denizi’nde üç aşamalı bir plan devreye girecek. Öncelikle biyoçeşitlilik araştırması yapılarak hangi türlerin, hangi noktalarda yaşadığı, ürediği tespit edilerek bunlara ilişkin tehdit analizleri yapılacak. Tehdit ve korumaya ilişkin sentez haritalar hazırlanacak. Böylece balıkların ve diğer canlıların üreme alanları, koruma alanları ile atıklarıyla bunlara risk oluşturan fabrikalar, tesisler işaretlenecek. Yine canlıların üreme alanları göz önüne alınarak hareket güzergahları yeniden belirlenecek, hassas alanlar deniz trafiğinden arındırılacak. Son olarak da koruma alanının yönetim planları belirlenerek kimin hangi noktada görev yapacağı netleştirilecek.

HIZLI MÜDAHALE

Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB), ‘ekolojik önemi haiz, çevre kirlenmelerine duyarlı, biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekli olan ve Cumhurbaşkanı Kararı ile ilan edilen alanlar’ olarak tanımlanıyor. Bu alanlarda ciddi tehditlerin varlığı durumunda, bilimsel kanıtlar beklenmeden önlem alınabiliyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

 1. Böyükada dedi ki:

  Evetttt simdi inşat çetesi düşünsün tüh moraller ne bozuldu

 2. Kafa dedi ki:

  Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamadım.Özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi yapılacak olan inşaatları ve betonlaşmayı artırır.Bugüne kadar yapılan özel çevre koruma alanlarına bakmanız yeterlidir.

 3. Kuzey dedi ki:

  Kafa peki bundan sonra imar ve inşat izinleri nerden alıncak hiç dusundunmu

 4. E.K dedi ki:

  ÖÇK DEMEK özel izin alınması demektir.adalarda eskiden kurul vardı belediye rant uğruna yıktırıp yapıyordu özellikle engin çelik.Bu işlemi özellikle destekliyorum çünkü artık adalar belediyesi fiiliyatta artık zabıta amirliğine düşürülmüştür. şimdi adalarda eskiden olduğu gibi ESKİ ESERLERİN ONAY VERİLECEĞİ YER ANITLAR KURULU.YENİ İMAR PLANI OLACAK UYGULANACAK VS.GİBİ TÜM YETKİ ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TABİAT VARLIKLARI KORUMA KURULU.
  yani artık ey adalılar sizin engin bey ve başgan erdem beyin kendilerini devletten büyük görmesinin bir etkisi olarak yapıldı.
  iyi oldu adalardaki rant çeteleri artık asliye cezada değil ANADOLU AĞIR CEZASINDA yargılanacak. kaçak inşaatlarda. çok isteyen varsa GOOGLE AMCAYA ÖÇK ALANLARI KANUNU DİYE YAZIN İÇERİĞİNİ OKUYUN.
  he bu arada engin başgan hayalini kurduğun belediye başkanlığını da bu sebeple gitmesin.yapma sırada ercan beyimiz var. daha….

 5. Vayyyyy dedi ki:

  Ya ben tam anlamadım artık adalarda onarim tadilat vs gibi imarla ilgili her türlü iş ve işlemler için insanlar belediyeye değilde bakanlığami gidecek? Denetimide belediye zabıtalar değilde bakanlığa bağlı kurumlarmi yapcak? Çünkü bize hep zabıtalar geliyorda. ZatenEğer öyleyse vay anam vayyy.