Adalar Toplum Sağlık Merkezi tahliye mi edilecek?

Adalar Belediyesi 50 m2’lik yere gözünü dikti!

İle paylaş:


Adalar Belediyesi 50 m2’lik yere gözünü dikti!

Adalar Toplum Sağlık Merkezi tahliye mi edilecek?

Adalar Belediyesi  50 m2’lik yere gözünü dikti!

Büyükada Çankaya caddesi üzerinde üstünde Adalılara sağlık hizmeti veren Adalar İlçe Sağlık Merkezi ve Aile Sağlık Merkezi  şu sıralar müdürü, çalışanları ve doktorlarıyla topyekün   sağlık hizmeti görevini yerine getirmeye çalışırken  bir de  Adalar Belediyesinin saldırılarına karşı Adalılara sağlık hizmeti verebilmek için yerini korumaya çalışıyor.

117 ada 1 parsel sayılı 833 m2  1. Derece tarihi eser vasıflı şu sıralar bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi olan ana binanın müştemilat olarak kullanılan ek binası (Adalar Tolum Sağlık Merkezinin arka tarafındaki 50m2’lik bir yer) Adalar Belediyesi tarafından tahliye edilmek isteniyor.

Binanın kullanım hakkı, İBB ile Adalar Belediyesi arasında imzalanan 28/01/2002 tarihli intifa devri, 09/08/2002 tarihli Adalar Belediyesi ile T.C Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu Daire Başkanlığı İstanbul İnşaat ve Emlak Müdürlüğü arasındaki İntifa Hakkı Devir Protokolü baz alınarak SSK Dispanserlerinin T.C Sağlık Bakanlığına devri ile ana bina kullanımı Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı olan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne ve Adalar Büyükada Sağlık Ocağına geçti.

Ek hizmetler ek bina da verilmesi planlanıyordu

Adalar Tolum Sağlık Merkezinin verdiği ek hizmetlerden olan engelli işlemleri, gebe-loğusa izlemleri, GEBLİZ-LABİM, emzieme odası, kreş, tedavi kurumları şubesi, disiplin işleri vs. Ek hizmetler ana binanın 1. Derece Tarihi Eser vasıflı bina olması sebebiyle mümkün olmaması nedeniyle tahliyesi gündemde olan ek binada yapılması planlanıyordu.

Ayrıca Adalar Kaymakamlığı,  36776986/840/650 sayılı yazısı ile Adalar Belediyesi’nden yerin tahsisini Adalar Toplum Sağlı Merkezi’ne istemiş.

Ana binadaki rutubet ve nem sebebiyle hastaların arşivi de ek binaya taşınmış. Bu malzemelerin yanında Büyükada 112 Acil Yardım istasyonuna ek olarak 16 Haziran 2014 tarihinde hizmet vermeye başlayan Burgazadası ve Kınalıada 112 Acil Yardım istasyonları demirbaş malzemeleri de ek bina da bulunuyor. Bu malzemeler muayene, müdahale uygulamaları, kısmen acil sağlık hizmeti sunumuna yönelik oksijen tüpleri, sıhhi dikiş malzemeleri bulunuyor.

Çalışanlar kendi ceplerinden  tamirat yaptırmışlar

Hiç bir tadilat görmeyen ana binanın çatı katı aktarması iç-dış boyası giderleri defalarca talep edilmiş sonuç çıkmayınca çatı aktarımı, Dr. Ahmet Tanrıverdi, Dr. Eyüp Borucu, Dr. Giray Girgin ve İlçe Sağlık Müdürü / Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Güliz Ülkü tarafından ceplerinden karşılanmış.

Ana binanın onarımı için İBB’nin de dahil olmak üzere İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü/ İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü üzerinden Adalar Belediyesine defalarca yazılar yazılmış ama bir türlü cevap alınamamış.

Adalar Toplum sağlık Merkezi Adalar Belediyesine kira ödüyor

Adalar Toplum sağlık Merkezi, sağlık hizmetlerini yerine getirmeye çalıştığı ayakta zor duran bakımsız ve her an yıkılma tehlikesi geçiren yere ilk yıl 600 BİN TL. Kira ödüyor. Sonraki yıllarda da %25 kira arttırımı yapılacak. Ödemeler SSK, İl Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı tarafından yapılıyor.

Mülkiyeti İBB’ye ait olan 23 pafta 117 ada 1 parsel sayılı 833 m2 yer otuz yıllığına kamu hizmetinde kullanılmak üzere intifa hakkı  Adalar Belediye Başkanlığına devredilmiş. İBB’nin 12.02 2002 tarih ve 126 sayılı Encümen Kararı ile tasdik edilmiş ve aynı şekilde Adalar Belediyesinin 03.09.2002 gün ve 02/546 sayılı tasdik edilmiş ve kira ödemeleri tüm ana bina ve tahliyesi söz konusu ek binayı da kapsayacak şekilde ödeniyor.

Tahliyesi söz konusu olan ek binayı lojman olarak kullananlar Adalar Belediyesine lojman tahsisi bedeli olarak kira ödemekte hem de sağlık merkezi tarafından lojman tahsisi ile aynı yerleşke için mükerrer ödeme alınıyor.

Birinci Derece Tescilli Kültür Vasfı olan yapıyı içeriden kesmek/bölmek ile 2863 sayılı Kültür  ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı. Bu kanuna muhalefet edenler iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Mahkeme mührü kaldırdı

İşin mahkeme boyutuna gelince, Erkan Bulut’un itirazı üzerine Adalar Sulh Ceza Hakimliği Değişik No su: 2014/77 D.İş olan kararında Adalar Cumhuriyet Savcılığının 2014/874 soruşturma dosyasında itiraz konusu olan 13.10 2014 tarihli tutanağın olduğunu, yapılan incelemede itiraza konu olan taşınmazın Adalar Belediyesine ait olduğunu, depo olarak öncesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kullanılmakta olduğunu, Belediye Encümeninin 17.12.2013 tarih ve 619 sayılı kararı ile İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kullanılmasına muvafakat edilmediği, Adalar Belediye Başkanlığı ile Adalar Kaymakamlığı arasında bu anlamda yazışmalar olduğu, Adalar Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine Adalar Emniyet Müdürlüğü tarafından 12.10.2014 tarihinde bahse konu taşınmazın kapısının kilitlenmek ve mühürlemek suretiyle karar ve talimat ile işlemin yapılmış olduğu belirtiliyor.

Kararda ayrıca 5271 sayılı CMK’nın 128. Maddesinde soruşturma konusu suçun işlendiğine ve bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi bulunan hallerde, şüpheli ve sanığa taşınmazlara el koymanın hakim kararıyla olabileceğini belirtiyor.

Bu sebeplerden dolayı taşınmazın kapısının kilitlenmesi ve mühürlenmesi kararının kaldırılmasına karar verildiği belirtiliyor.

Şükrü ABANOZ

2 yorum

  1. Belediye ilçesindeki insanlara hizmet için kurulmuyomuki sağlık hizmeti veren bir kuruluşun 50 m2 lik yerine göz diksin hayret bişi. Akıllarını peynir rakıylamı kafayı bulup yediler arkadaş. İnsanın insanlığından utandığı karar nah işte bu karardır. Tahliye Gerekçesi ancak daha güzel,kullanışlı geniş,merkezi,ulaşımı kolay bir yer tahsisi ise alkışlarız yoksa diğer seçeneklerle bu CHP’li Belediyeyi başa getirdiğimiz için kendimizi yuhalarız.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*