Adalar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü”

Adalar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü”

İle paylaş:


Adalar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü”

Adalar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü”

Bakanlar Kurulu’nun Ankara’da 11 Kasım 1928 tarihinde yaptığı toplantıda Mustafa Kemal Atatürk‘e “Ulus Okullar Başöğretmenliği” ünvanını layık gördü. 24 Kasım 1928 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk, Bakanlar Kurulu’nun bu ünvanını kabul etmiştir ve Atatürk’ün 100. doğum günü olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım günü “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır.

adalarda-24-kasim-ogretmenler-gunu-30078

Kınalıada Mehmetçik İlköğretim Okulu

Öğretmenlik çok kutsal ve sabır isteyen bir meslektir. Mesleğine aşık öğretmenler her zaman eşsiz öğrenciler yetiştirmişlerdir. Ülkenin tüm meslek grubunda çalışanlar hep bir öğretmen elinden çıkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ve “Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” demiş, ve ülkemiz için yaşam için öğretmenliğin ne denli önemli olduğunu anlatmıştır.

 

adalarda-24-kasim-ogretmenler-gunu-30080

1960’lı yıllar Büyükada Rum İlkokulu öğrencileri

Bir milletin ulaştığı medeniyet seviyesi, gerçekleştirdiği yenilikler ve kültür birikimi tamamen öğretmenlerin elindedir. Ülke beraberliği ve refahına da büyük katkı sağlayan onlardır.

Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümünün kutlandığı yıl olan 1981 senesinde, artık her yıl 24 Kasım gününün Öğretmenler Günü adıyla yurt çağında kutlanması kararına varılmıştır. Öğretmenler Günü’nde öğretmenin yaşama katkısı anlatılır. Öğretmenlerimizin bize ve ülkemize kattıklarına karşılık bir nebze teşekkür borcu olarak hayatlarının iyileştirilmesi konusu görüşülür. Türk tarihine damga vuran öğretmenlerden bahsedilir ve bunların yaşamlarından kesitlere değinilir. Gençlik öğretmenlerine sonsuz teşekkürlerini iletir. Bu günün kutlandığı sene öğretmenlik vazifesine gelen kişiler mesleğe adım yemini içerler.

adalarda-24-kasim-ogretmenler-gunu-30078

Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Lisesi öğretmenleri

ADAGAZETESİ olarak; Dünyanın en değerli varlıkları olan siz Öğretmenler! Bugün, Türk Öğretmeninin şeref günüdür. Ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anma günüdür. Böyle anlamlı bir günde hepinizi sevgi ve saygıyla candan kutluyoruz. Aramızdan ayrılan Öğretmenlerimizi rahmet ile anıyoruz.

 

ADAGAZETESİ- Adalar Özel Haber.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*