DOLAR 8,1476
EURO 9,7249
ALTIN 453,774
BIST 1375,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Adalar’da dalgalar 12.3 metreye ulaşacakmış!

14.11.2020
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve ODTÜ’nün birlikte yaptıkları tsunami araştırmasında Adalar için şok tahminlerde bulunuldu

Adalar’da dalgalar 12.3 metreye ulaşacakmış!

Adalar ilçesi için en kritik sismik tsunami kaynağının Marmara Denizi içinde bulunan Prens Adaları Fayı olduğu tespit edildi. Adalar ilçesinde karadaki maksimum su basma derinliğinin noktasal olarak 12.3 metreye ulaşacağı tahmin edilirken, yatayda ise su basma mesafesi yaklaşık 200 metreye ulaşacağı öngörülüyor.

Olası bir tsunamide, Adalar ilçesinin %8.83’ünü kapsayan 1 km2‘lik bir alanda ve 10 mahallede tsunami su baskını öngörülmekte. Değerlendirme sonuçlarına göre alansal olarak en yüksek su basma alanının görüldüğü mahalle %26.91 ile Burgazada-Kaşık Adası. Bu değeri %22.25 ile Burgazada-Sivri Ada takip etmekte. İlçe genelinde su basma derinliğinin en yüksek hesaplandığı mahalle noktasal olarak 12.3 m ile Maden Mahallesi.

Adalar’da dalgalar 12.3 metreye ulaşacakmış!

Olası bir tsunamide Adalar ilçesi içinde bulunan 5.684 yapıdan 1.126’sının suyla teması olduğu tespit edilmiş. Maden Mahallesi’nde İdari yapı grubu içinde bulunan resmi binaların %72’sinin, İktisadi yapı grubunda bulunan ticari binaların ise %67.11’inin suyla teması bulunmakta. İktisadi yapı grubunda bulunan ticari binaların, Heybeliada’da %61.54’ünün ve Nizam Mahallesi’nde ise %60.16’sının suyla teması olduğu tespit edilmiş.

Adalar ilçesi genelinde olası bir tsunami olayında Sosyal grubundaki yapıların %11.66’sı, İdari grubundaki yapıların %38.14’ü ve İktisadi yapıların ise %61.23’ü su basmasından etkileneceği belirtiliyor. Olası bir tsunamide, Adalar ilçesinin %13.60’ını kapsayan 1.54 km2‘lik bir alanda ve 10 mahallede tsunami su baskını öngörülmektedir. Değerlendirme sonuçlarına göre alansal olarak en yüksek su basma alanının görüldüğü mahalle %40 ile Burgazada-Kaşık Adası’dır. Bu değeri %30.95 ve %23.49 ile sırasıyla Burgazada-Sivri Ada ve Maden-Sedef Adası takip etmektedir. İlçe genelinde en yüksek noktasal olarak su basma derinliği Burgazada (22.2 m) ve Heybeliada (23.7 m) güney kıyıları ve Nizam Mahallesi bölgeleri olduğu hesaplanmış.

Olası bir tsunamide Adalar ilçesi içinde bulunan 5.684 yapıdan 1.500’ünün suyla teması olduğu tespit edilmiş. Bunlardan 1.100’ü Metropoliten Kullanım (MK) değerlendirmeleri kapsamında sosyal, idari ve iktisadi grupları altında değerlendirmeye alınmış. Olası bir tsunamide Burgazada’da İdari yapı grubu içinde bulunan resmi binaların %69.23’ünün suyla teması bulunmaktadır. Maden Mahallesinde İdari yapı grubu içinde bulunan resmi binaların ise %76’sının, okul binalarının %66.67’sinin ve İktisadi yapı grubunda bulunan ticari binaların %72.48’inin suyla teması olduğu tespit edilmiş. İktisadi yapı grubunda bulunan ticari binaların, Heybeliada’da %69.23’ü ve Nizam Mahallesinde ise %65.85’i suyla temas etmiş. Adalar ilçesinde olası bir tsunami olayında Sosyal grubundaki yapıların %16.50’si, İdari yapıların %46.39’u ve İktisadi yapıların ise %67.38’i su basmasından etkileneceği öngörülüyor..

Adalar ilçesinde en riskli bölgelerin Burgazada batı kıyısının kuzey bölümü, Heybeliada batı kıyısının orta ve güney bölümü, güney kıyısının orta-batı bölümü ve güneydoğu kıyısı ile Nizam Mahallesi batı kıyısının orta ve güney bölümü olduğu öngörülmekte. Bu bölgeleri Kınalıada kuzeybatı kıyısı, Burgazada güney kıyısının orta bölümü, Nizam Mahallesi güney kıyısı, Maden Mahallesi doğu kıyısının güney bölümü ile Sedef Adası kuzey kıyısı takip etmektedir.

Adalar ilçesi en riskli bölgelerin Heybeliada güneybatı kıyısı ile Nizam Mahallesi batı kıyısının orta- güney bölümü olduğu öngörülmekte. Bu bölgeleri Kınalıada kuzeybatı kıyısı, Burgazada güneybatı kıyısı ve güney kıyısının orta-batı bölümü, Heybeliada güney kıyısı batı bölümü ile Nizam Mahallesi güney kıyısı takip etmektedir.

Tsunaminin kıyılara vardığında eriştiği su düzeyi yükselmeleri genellikle adaların tüm kıyı şeridinde benzer özellikte olmasına rağmen, bahsedilen bu az eğimli kıyıya yakın yerleşimlerin yoğunlaştığı bölgelerde ve plajlarda kıyıdan içeriye daha fazla ilerlemekte. Adalar’daki evler genellikle yazlık amaçlı kullanılmakta olup yerleşik nüfusun bir kısmı yaz aylarında adaya gelmekte, özellikle yerli turizm hareketleri nedeniyle ilçe nüfusu yaz mevsiminde kış mevsimine göre 10 katına yakın artmakta olup, hafta sonlarındaki artış, çok daha fazla olmaktadır. Adalara olan bu ilginin nedenleri olarak Adalar’daki tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin yanında deniz turizmi olanakları gösterilebilir. Gerek yerleşim yerleri önünde gerekse meskûn alan dışındaki kıyı şeridinde birçok plaj bulunmaktadır. Plajların genel olarak dar olması ve Adalar’daki önemli cazibe noktaları olarak yoğun kullanımı nedeni ile tsunami dalga etkisini sınırlayacak kıyı duvarı şeklinde yapısal bir önlem alınması olanaklı gözükmemekte…

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin