Adalarda Naylon Poşet İstemiyoruz…

İle paylaş:


Adalar Belediyesi Çevre Devrimini Sürdürüyor

Doğaya Zarar Veren Naylon Poşet Kullanımına Son Veriyoruz.

Naylon poşetlerin doğaya verdiği zararlar konusunda tüketicilerin ve esnafın bilinçlenmesini sağlamak amacıyla, 10 Aralık 2011 Cumartesi günü “Adalarda Plastik Poşet İstemiyoruz” etkinliği gerçekleştirdi.

Adalar Belediyesi’nin MBB (Marmara Belediyeler Birliği) ile yaptığı ”Adalar Atık Yönetimi ve Çevre Temizliği Projesi” ortak çalışma protokolü çerçevesinde yapılan etkinliğe, Nasuh Mahruki Başkanlığında AKUT Gönüllüleri, TURMEPA (Deniz Temiz Derneği), YUDOSK (Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Çevre Gönüllüleri) ve ünlü manken Tuğçe Kazaz da destek verdi. Adalar Çevre Etkinliği Heybeliada Halki Palas’ta yapılan basın toplantısıyla başladı.

MBB (Marmara Belediyeler Birliği) Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar’ın proje detaylarını anlatıp, naylon poşetlerin doğaya verdiği zararlar hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantıya Belediye Meclis Üyelerinin yanı sıra Adalılar da katıldı. Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar’da başlatılan çevre seferberliğinin tüm İstanbul’a ve ülkeye örnek olacağını ifade ederek; ”Atık yönetimini başarıyla uygulamak yerel yönetimlerin öncelikli görevlerinden biridir. Çevreye bıraktığımız atıklar bir süre sonra bizim yaşam alanımızı tahrip ederek, dünyayı kirletmemize neden oluyor. Özellikle son 30-40 yıldır, çevre konusunda insanoğlu geçmişte yaptığı yanlışlıkların bedelini ağır bir şekilde ödemeye başlayınca, çevre bilinci de hızla gelişmeye başladı. İnsanın doğanın bir parçası olduğunun, çevreyle birlikte var olmak zorunda olduğunu biliyoruz. İnsanlığın çevreye değer verdiği, çevreyi koruyabildiği ve saygı duyabildiği sürece sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşama şansı var. Bu gün geçmişe oranla çevre bilincimiz gelişmiş durumda ama halen yetersiziz. Başta yerel yönetimler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve sanatçılar tüm insanlarımızla elele vererek, çevre bilincine katkıda bulunmalı. Adalar’da çok ciddi bir çevre çalışması yaptık. Bu gün de doğada büyük tahribata yol açan naylon poşetleri yasaklıyoruz. Daha önce fileler yapmıştık, bugün doğada çözünebilir çanta ve poşet gibi materyallerin kullanımını yaygınlaştırarak çevrenin korunmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” Dedi. Başkan Farsakoğlu, etkinliğe katılan kişi ve kurumlarla, toplantıyı izleyen Adalılara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Daha sonra söz alan Nasuh Mahruki ise; ”Buralar, Prens adaları çok özel bir yer. O yüzden biz AKUT olarak Türkiye’nin ve tüm belediyelerin Adalar’ı örnek almasını arzu ediyoruz. Biz Türkiye’de bir dönüşüm başlatabiliriz. Buradaki bir kıvılcım, Türkiye çapında gönüllü bir dönüşüme ve değişime yol açabilir. Bu aslına bakarsanız bizi dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden daha ileri bir  yere taşır. Bu çalışmanın, bu anlamda çok çağdaş, çok ilerici olduğunu ve Prens Adaları’na, İstanbul’a çok yakışan bir çalışma olduğunu düşünüyorum” diyerek, katılımcılara teşekkür etti. Mahruki, çevrenin her geçen gün daha çok kirlendiğini, bu kirlenmenin artık insanların hayatını direk etkilediğini ve bu durumun artık çevrenin sürdürülebilirliğinin değil insan yaşamının sürdürülebilirliğinin sorgulanmasına neden olduğunu belirtti.

Manken Tuğçe Kazaz da kısa bir konuşma yaparak ”Çevreye duyarlı olmanın her insanın görevi olduğunu, bu kampanyaya destek vermekten büyük onur ve gurur duyduğunu” ifade etti. Kazaz; ”İnsanın kafasında, dünyada bunca kirlilik varken, biz ufacık bir şey yapmışız da ne olmuş sorusu uyanıyor. Biz burada ufakta olsa bir girişim başlatarak, çevreyi korumak için adım atıyoruz. Bunu çok daha kapsamlı hale getirebiliriz. Böyle bir girişime ön ayak olmak benim için çok memnuniyet verici.” Dedi.

Basın toplantısının son konuşmacısı olan TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural; ”Dernek olarak bu kampanyaya başından beri destek verdiklerini ve desteklerini sürdüreceklerini” ifade ederek, Adalar Belediyesi için çevre ve deniz temizliği konusunda eğitim vermeye hazır olduklarını belirtti.

Toplantı, bu kampanyaya ve Adalar’da yürütülen çevre çalışmalarına sunduğu katkılar nedeniyle Adalar Belediyesi Çevre Mühendisi Merve Kulbakan’a ayrıca teşekkür edilerek ve Adalılar’ın sorularına cevap verilerek bitirildi.

Toplantıdan sonra Heybeliada Vefa Şehitleri, Ayyıldız Caddesi ve İskele Meydanı’nda bilinçlendirme faaliyetine başlandı. Adalılar’a doğaya zarar vermeyen bez çantalar ve naylon poşetin zararlarının anlatıldığı broşürler dağıtıldı. Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, Nasuh Mahruki Başkanlığında AKUT Gönüllüleri, YUDOSK Çevre Gönüllüleri, TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural ve manken Tuğçe Kazaz ile Adalılar vapurdan inen yolculara da naylon poşetin zararlarını anlatarak, broşür ve bez çanta verdiler. Heybeliada’dan Burgazada’ya geçen kalabalık grup burada da bilinçlendirme faaliyetini sürdürdü.

Adalar Belediyesi, 05 Eylül 2011 tarih ve 2011/72 sayılı meclis kararı ile Adalar İlçesi’nde bulunan süpermarket, market, manav, restoran vb. plastik poşet kullanılan  işletmelerde; 31 Aralık 2011 tarihinden itibaren doğada %100 çözünebilen biyo bozunur poşet, kese kağıdı, bez, file torba kullanımının teşvik edilmesi ve plastik poşet kullanılmasının yasaklanması kararı almıştı.

Haber-fotoğraf

Adalar Belediyesi

4 yorum

  1. Tüm poşetleri yasaklayın demek kolay. Ancak pratik değil. Yılların alışkanlığını bir anda kesip atmak da mantıklı değil, bunu halka sormadan uygulamaya koymak da doğru değil.

    Marketlere biyobozunur poşet kullanın başka poşet kullanmayın demenin de kendi içinde bir mantığı var. Ama evden file getirin demek biraz komik oluyor. Almanya’da insanlar poşetlerini evden getiriyor markete. Ama bizde tutmaz o.

    E. Gümüş
    http://www.tarifeyebak.com

  2. Bakmayın mustafa farsakoğlunun o meşhur gülüşüne, Tuğçe kazaz’ı gördüğü içindir, süslü birİ var belediyede onuda görünce böyle gülüyor

  3. Tabi poşetler zararlı kullanmamak lazım ama belediye binasının dışına yapılan plastik kaplama çok yararlı değil mi başkanım.Belediye binasına plastik kaplamayı yaparken de bir ünlü davet etseydiniz mesela Ajdar olabilir zaten birbirinize benziyorsunuz hemde güzel reklam olurdu adalar için,onunlada gülücükler atıp fotoğraf çektirseydiniz,her işiniz yalan dolan.Poşeti yasakla sonra git binanın dışına bilmem kaç metrekare plastik kapla.

  4. SAYIN BÜYÜK ŞEHİR YETKİLİLERİ BEN SULTANGAZİ DE BİR FIRIN SAHİBİYİM VE ÇOK CİDDİ ANLAMDA CEVRECİ YİM POŞET KULLANILMASINADA KARŞIYIM GELİN BİRLİK OLALIM SİZ ESNAFA BEZ TORBA DAGITIN ÜZERİNDE NAYLON POŞET KULLANILMASININ SAĞLIK VE CEVRE AÇISINDAN NE KADAR ZARARLI OLDUGUNU ANLATAN BİR YAZI VE EKMEK ALANA BİR BEZ TORBA HEDİYE KAMPANYASI YAPALIM NE DERSİNİZ BU FİKRİME

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*