Adalar’da okullarda ağız diş sağlığı taraması

Adalar'da okullarda ağız diş sağlığı taraması

İle paylaş:


Adalar'da okullarda ağız diş sağlığı taraması

Adalar’da okullarda ağız diş sağlığı taraması

Adalar İlçesi’nde okullarda ağız diş sağlığı ve flor uygulamaları yapıldı

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından il genelinde ağız diş sağlığı eğitimleri ve taramaları ile velilerin onay verdiği bütün anasınıfı ve 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilere flor vernik uygulaması yapılmaya başlandı.

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından İlçe dahilindeki tüm anasınıfı ve ilkokul 1. Sınıf öğrencilerine İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Güliz Ülkü önderliğinde  Diş Hekimi Ahmet Kerim Hekimoğlu ve Ebe Rabia Güdek, Ebe Kezban Şahin tarafından flor vernik uygulaması ve ağız diş sağlığı taramaları  yapıldı.Tüm öğrencilere Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından lojistik olarak temin edilen diş fırçası ve macunu seti kalem kutularıyla hediye edildi.
Sağlık Bakanlığı  olarak herkesin sağlığının korunup geliştirildiği sağlıklı  ve mutlu bir Türkiye için amacımız İnsan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını korumak ve geliştirmek olup, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek, halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve halk sağlığını tehdit eden konularda gerekli tüm önlemleri almaktır.

“AMAÇ, DİŞ YAPISINI KUVVETLENDİRMEK”

Çocuklarda görülen ağız diş hastalıkları, özellikle diş çürükleri okul başarısını ve çocuğun kendine güveninin olumsuz yönde etkilemektedir. Flor yeryüzünde yaygın olarak bulunan bir mineraldir. Bazı su kaynakları ve gıdalarda da flor bulunmaktadır. Flor iyonu vücutta en çok kemik ve diş gibi sert dokularda birikmektedir. Flor, dişte kaliteli bir mine oluşumuna katkıda bulunmakta, bu tabakanın çözünürlüğünü azaltmakta ve zararlı asitleri durdurmaktadır. Flor vernik uygulamasında amaç, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direnç kazanılmasını sağlamak, çocuğa fırçalama alışkanlığı kazandırmak, diş minesini güçlendirmek, mevcut çürüklerin çürüme hızlarını azaltmak ve sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamaktır.

 

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi

Eğitim Şubesi
 

Tel&Faks:(0216) 382 60 61-382 62 10

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*