Adalar’daki başıboş köpekler tehlike saçıyor

Adalar'daki başıboş köpekler tehlike saçıyor
Share

Adalar'daki başıboş köpekler tehlike saçıyor

Adalar’daki başıboş köpekler tehlike saçıyor

Adalarımızın sokaklarında başıboş gezen köpek sayısı her geçen gün artmaya başladı.Son zamanlarda bilhassa kış aylarında yeterli beslenme malzemesi bulamayan başı boş köpekler  tehlike yaratıyor.

Bilhassa Adalar’ın ormanlık alanları olarak belirttiğimiz üst taraflarında kış aylarının gelmesiyle yeterli şekilde yem bulamayan evcilleşmemiş dört ayaklı dostlarımız, ilçe merkezlerine inerek insanlara saldırması  çocuklar başta olmak üzere adalıları tedirgin etmeye başladı.

Kınalıada’nın sevilen maskotu Şarlot’u parçaladılar

Aç kaldıklarında iç güdüleri nedeniyle gördükleri kedi yavrularına ve diğer küçük hayvanlara saldıran başı boş köpekler caddelere inip insanlara da saldırmaya başladı. Kınalıada’nın maskotu pinçır cinsi dostumuz Şarlot da evcilleşmemiş köpeklerin saldırısında hayatını kaybetti.

İstanbul’un çeşitli yerlerinde getirilen köpekler Adalar’a terk ediliyor

Kınalıadalı görgü tanıklarına göre geçenlerde Taş Ocakları’ndaki Taş İskelesi’ne yanaşan bir tekne sekiz adet köpeği adaya bırakarak geri döndüğü belirtiliyor. Genelde gece bırakılan köpekler kendilerine yiyecek aramak için en yakın yerleşim yerlerine akın ediyorlar. İsminin açıklanmasını istemeyen bir şahıs ilçe sokaklarında gezen köpeklerin yabancı olduğunu ve ne yapacağını, nereye kaçacağını bilmeyen köpekler olduğunu ileri sürdü. Akşam saatlerinde apartmanların kapı önlerinde ve çöp konteynerlerinin etrafında görülen köpek sürüleri, en fazla çocuklu aileleri korkutuyor.

Yoğun kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çektikleri için ilçe ve mahalle  merkezine inerek gruplar halinde dolaşan başıboş köpeklerin hedefi haline gelen adalılar, yetkililerden yardım bekliyor.

 Köpeklerin saldırısına uğrayarak yaralanan ada sakinleri, “Ekmek almak için evden çıktım. Markete doğru giderken 5 köpek bana karşı yöneldi. Bende kaçarken bir anda üzerime saldırdılar. Bacaklarımı ısırdılar, yaralandım. Artık okula gitmeye, evden dışarı çıkmaya korkuyorum. Yetkililerin buna çözüm bulmasını istiyorum” dedi.

Etkili bir çözüm gerekiyor

Adalılar, “Her sene kış ayı geldiğinde başıboş köpekler burada tehlike yaratıyorlar. Çocuklarımızı sokağa bırakırken endişeleniyoruz. Çocukları geçtik artık yetişkinler bile köpeklerin saldırılarına maruz kalıyor.  Geçenlerde  bir çocuk ciddi şekilde yaralanmış. Aynı şekilde başka çocukların yaralanmasını istemiyoruz.” dedi.

Çocuklar korkuyor

Adalı  çocuklar ise, “Köpeklerden korkuyoruz. Tedirgin bir şekilde okulumuza gidiyoruz. Zaman zaman arkadaşlarımıza köpekler saldırıyor” diyerek korkularını dile getirdiler…

Yaşlılar ellerinde sopalarla dolaşıyor

Eli sopalı yaşlı adalılara “Niye elinizde sopa ile dolaşıyorsunuz?” diye sorduğumuzda,”adanın yüksek yerlerinde oturuyoruz.Evden inip çıktığımızda başıboş köpeklerin saldırılarına mağruz kalıyoruz.Bu sopayla kendimizi koruyoruz.”dediler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*