Adalarımızda seçim heyecanı

Adalarımızda seçim heyecanı

İle paylaş:


Adalarımızda seçim heyecanı

Adalarımızda seçim heyecanı

Siyasilerin seçim ziyaretleri sıklaştı

İlçemizde 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’nde 5 adet mahallede kurulacak 37 adet sandıkta, toplam 12.087 seçmenimiz oy kullanacak.

Bu arada iskelelerimizde stand açan seçime girecek partiler renkli görüntülere neden oldular. Özellikle akşam saatlerinde müzik eşliğinde halay çeken adalı seçmenlere dönüş vapur ve motor bekleyenlerin de katıldıkları gözlendi.

Bir önceki milletvekili seçimi 12 Haziran 2011 Pazar günü gerçekleştirildiği için 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacağı 22 Ocak 2015 tarihinde resmen ilan edilmişti.

2015’te yapılacak seçimlerde bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı YSK tarafından 360 ila 380 arasında olacağı açıklandı. Seçmen sayısı 400’ü geçmeyen köylerde bir sandıkta oy kullanılabileceğine karar verildi.

YSK 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışı temsiciliklerde randevu ile oy kullanma prosedürünü genel seçimler öncesi 2014 yılının Aralık ayında iptal etmişti. Buna göre 1 Şubat 2015 tarihinde yapılan açıklama ile 8 Mayıs 2015’te gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacaktır.

22 Ocak 2015 tarihinde YSK tarafından yapılan açıklamada kamu kurum ve kuruluşları, askeriye, kamu bankaları, sendikalar vb. kuruluşlarda görev yapmakta olan ve milletvekilliği seçimlerine katılacak kişilerin ayrılacaklarına veya emeklilik isteklerine dair başvurularının 10 Şubat 2015 tarihine kadar başlatmaları gerekeceğini bildirmişti.

Seçim sonuçlarının alınmasındaki aksaklıkları gidermek için YSK bu seçimden itibaren seçim takip sistemini partilere açacak.

12 Nisan 2015 tairihinde Devlet Malzeme Ofisinden yapılan açıklamada toplam 56.6 milyon seçmen 74 milyon adet oy pusulası basılacağını açıkladı. Seçmenlerin oy kullanacakları yerlere ait bilgiler 13 Nisan 2015 tarihinden itibaren YSK’nın internet sitesinden yayınlandı.

14 Nisan 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı seçim güvenliği ile ilgili genelge yayınladı. Bu genelgede bütün umumi eğlence yerleri, kahvehane, çay ocağı, kıraathane ve internet kafeler oy verme süresince kapalı olacak, seçmenler cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerlerine girememesi gibi hükümler yer almaktadır.

25 Nisan tarihinde YSK’dan yayınlanan bildiride seçim yasakları açıklandı. Bu yasaklar arasında oy verme günü, radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorumlar yapılmasını saat 18.00’e kadar yasaklandığı, saat 18.00 ile 21.00 arasında ise ancak YSK tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğlerin yayınlanabileceği bildirildi. Saat 21:00’da ise seçim yasakları sona erecek.

Seçim takvimi

1 Şubat 2015 tarihinde YSK seçim takvimini açıklamıştı. Buna göre takvim aşağıdaki gibi uygulanmaktadır.

 • 24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinlik kazandırıldı.
 • 27 Mart: Tutuklu, taksirli suçlardan hükümlü ve muhtarlık bölgesi askı listeleri askı listeleri askıdan indirilecek. İnternette YSK’nın sitesinden yapılabilen bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.
 • 29 Mart: Seçmen listelerine yapılacak itirazlar karara bağlandı.
 • 3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi amacı ile YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirildi.
 • 7 Nisan: Bağımsız olarak milletvekili adayı olacaklar için il seçim kurullarına başvurularda son gün.
 • 15 Nisan: Milletvekili seçimleri için geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Geçici aday listelerine itirazlar il seçim kurullarına ve YSK’ya yapılmaya başlandı.
 • 16 Nisan: Geçici aday listelerine yapılacak itirazlar için il seçim kuruluna başvuru son günü.
 • 19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı yapılan itirazların il seçim kurullarınca verilen kararlara yönelik itirazların YSK’ca karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK’ya bildirimi yapılması gereken son gün.
 • 24 Nisan: Bağımsız adaylar ve siyasi partilerin seçim çevreleri bazında milletvekili kesin aday listeleri, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve seçim bölgelerindeki illerde ilan edilecek.
 • 8 Mayıs: Gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.
 • 23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirelecek.
 • 28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
 • 1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak. Dağıtılmayanlar ise ilçe seçim kurulları başkanlıklarına geri teslim edilecek.
 • 6 Haziran: Saat 18.00’de seçim propagandası sona erecek, seçim yasakları seçim günü YSK’nın açıklayacağı saate kadar sürecek.
 • 7 Haziran: Oy verme günü.
 • Adalarımızda seçim heyecanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*