DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 486,949
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Adaların ekolojik yapısı

01.10.2020
A+
A-

Bir ekosistem, değişik organizmaların her birinin diğer organizmalar ve yaşadıkları fizik ortam ile oluşturdukları ilişkileri içeren bir sistemdir.

Adaların ekolojik yapısı

Bölgede İstanbul Boğazı, Adalar, Çanakkale Boğazı, Uludağ, Sapanca Gölü, İznik Gölü, Manyas Kuş Gölü gibi ekolojik ve biyolojik çeşitlilik açısından zengin alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar zincirinde İstanbul Boğazı ve Adalar ayrıcalıklı bir doğal yapıya ve ekolojiye sahip olmalarından dolayı önemli bir yer tutmaktadır.

ADALARIN JEOMORFOLOJİK YAPISI

KURTKÖY FORMASYONU: Genel olarak mor renkli çakıl taşı, kumtaşı ve çamur taşından veya bunların ardışımlarından yapılmıştır. Formasyon mor renkli, çoğunlukla kaotik içyapılı, tabakalaşması belirsiz, ünite kalınlıkları 15 – 20 m.yi bulabilen parça kil taşlarından oluşmuştur

AYDOS FORMASYONU: Bu formasyon, Kurtköy Formasyonu’nun ince taneli taşıma ovası ya da alüvyal düzlük çökelleri üzerinde ince-orta tabakalı, boz renkli, küçük ölçekli çapraz tabakalı şeyi ya da silttaşı ara tabakalı kuvars aranitlerle başlar.

YAMAÇ MOLOZU: Adaların tamamında sahildeki diskordanlardan itibaren topografyanın yüksekliğinin başladığı yerlerde görülür. Kısmen köşeli çakıllı, kumlu, killi ve siltli, kesme köşeli, erozyon malzemeden oluşmaktadır.

ALÜVYON: Adalar’ın denize yakın yerlerindeki düzlükler ile topoğrafik eğimin azaldığı yerlerde bulunur.

PLAJ ÇÖKELLERİ: Adalarda eğimin azaldığı sahil kesimlerde, başçık, kil, şilt, kum, çakıl ve midye kabuklarından oluşmakta olup az tutturulmuş özelliktedir.

DOLGU: Adalar’da 2 tip dolgu vardır; birincisi, kara kesimlerde inşaat ve çöp artıklarından oluşmuştur ve kalınlığı değişken olup 3-5 m.yi aşmaktadır. İkincisi ise; Adaların sahil kesimlerinde tesis yapmak için oluşturulmuş, suni dolgu alanlarıdır ve kumlu, killi, bol çakıl ve bloklu malzemeden oluşmuştur.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.