Adalar’ın Geleceği

İle paylaş:


ADALAR’IN GELECEĞİ

Ülkemize boca edilen nükleer atık varillerle bize yapılan çöp ülke muamelesi hepimizin hafızalarındadır.Geçtiğimiz aylarda dış ülkelerden gelen nükleer atıkların Yalova’da depolanmasına hükümetimizin müsaade ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız.Radyasyon atıklarını legal olarak emanete almak için belirlenen Yalova’da bir kısım bölge insanı bu işe çok kızdı,hatta bir de yürüyüş düzenlediler.Ciddi bir toplumsal desteği olmayan suya tirit eylem olmaktan öte geçemeyen bu yürüyüş sadece defansif bir yaşama alıştırılmış  ülke  insanının duyarsızlığını sergilenmesi açısından önemliydi.Potansiyel bir kötülük nesnesi olan bu  çöpler yaşadığımız Prens Adalarına dökülmüş olsa tavrımız ne olurdu acaba?Çağdaş ülkelerde  düşüncesi bile depresyona neden olacak bu durum karşısında Adalıların depresyon geçirmeyeceğini söyleyebilirim.Yakın dönemdeki Burgazada yangınından başlarsak Heybeliada Şafak bölgesi de denizin günlerce bulanık kalmasına ve  de Büyükada Kurşun Burnunda denizle kara arasındaki boşluğun yüzlerce ton inşaat artığı ile doldurularak üzerinin toprakla örtülmesine (Eski Başkanlar dönemlerinde) kayıtsız kalmış Adalılar kuralsızlığa kısmen de olsa alıştırılmıştır.

Gelinen noktada Adalarda en temel eksiklik politikasızlıktır.Sosyal ve siyasal hayatı sorgulaması gereken politik önderlikten mahrum kalan seçmen 20 yılı aşkın bir süredir çakma politikacılar tarafından temsil edilmektedir.İstanbul’un birçok ilçesinde olduğu gibi partiyi kazanç kapısı gören çok sayıda politikacı Adalarda da bulunmaktadır.Dolayısıyla inisiyatifsizliği ana eksenine bu anlayış oturmuştur.

Adalar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneğinin teklifi üzerine Adalar için hayati öneme sahip 1/5000 lik planları görüşmek üzere Belediye salonundaki toplantıya yapılan davet üzerine ben de görüşlerimi söylemek üzere katıldım.İlçe Belediye yetkilisinin yaptığı sunumdan adı koruma planı olmasına rağmen Adalar’ı bu planlardan korumak gerektiği  anlaşılmaktaydı.

Planlarda I.derecede SİT alanlarının II. ve III.dereceye düşürülerek kısmen de olsa betonlaşmaya müsaade edildiği yapılacak inşaatlardaki yüksekliklerin 1/3 oranında yükseltildiği ,ayrıca yetkisi ilçe belediyesine ait olan parsel bazında bazı düzenlemelere yer verildiği gözükmekteydi.Toplantının görüşmeler bölümünde söz alan CHP de İlçe Başkanlığı da yapmış olan mimar Uluç Yurtduru’nun itirazı çok enteresandı.Uluç Bey 200 m2 taban alanını az bularak bu oranın arttırılmasını talep ediyordu.Uluç Bey koruma altındaki Adalarda AKP li Büyükşehir Belediyesinin yoğunluk artınca 200 m2 taban alanını da az bulması herkesi şaşırtmıştı.Arkadaşı Bülent Mısırlıoğlu belki yanlış anlamıştır “ 200 m2  vermişler” diyerek uyarıda bulunmak ihtiyacını hissetti.Buna rağmen Uluç Bey 200 m2 az diyerek talebini tekrarladı.Daha sonra da salondan ayrıldı.

Adalar’da hukuksuzluk sfenksi gibi duran birçok kaçak yapı bulunması nedeniyle Koruma Planlarının bu işten anlayanlar tarafından açıklanmasına ihtiyaç hissettirmekteydi.Sosyal demokrat partinin bu planlardaki görüşü belli değildi.Uluç Bey bu açıdan taşıdığı CHP kimliği nedeniyle de önem arz etmekteydi.Fakat o da “200 m2 az diyen talebiyle hangi özneyi yansıttı belli olmayarak ayrılmıştı.En azından bu talebinin kimler için gerekli olduğunu açıklamalıydı.CHP ve AKP temsilcileri ve de Aykut Mutlu gibi önemli bir uzmanın da bulunmaması ciddi bir eksiklikti.Çünkü salondakilerin net bilgilere ihtiyacı vardı.

Define haritalarına benzeyen rumuzlarla ve de karışık plan notlarıyla 1/5000 lik planların anlaşılması sıradan insanlar için çok zordu.Adalar’ı geleceğe taşıyan bu planların birçok nedenden dolayı hafife alınmaması gerekmekteydi.Kent Konseyi ve Adalar Tabiat  Varlıklarını Koruma Derneği konuyla ilgili salona çalışarak gelmeleri birçok şeyin açığa çıkmasının dışında ilgilenen yurttaşlarımızı bilgilendirmesi açısından da önemli bir ihtiyaca cevap vermekteydiler.Halkımızı bilgilendiren az sayıda da olsa etinde kemiğinde ve de zihninde bu sorumluluğu taşıyan yurttaşlarımızın bulunması Adalar için önemli bir şans sayılmalıdır.İnisiyatif geliştiren bu insanların varlığı Adalar için bir şans sayılmalıdır

Baki Nedim Baltacı

 

 

 

17 yorum

 1. Ama Ne Koruma !

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde AKP’ li ve CHP ‘ li üyelerin oy birliği ile onayladıkları ” Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ” bir aylık askı süresinden sonra hayata geçmek için bekliyor.
  Bu yeni planlara göre;1984 yılından beri, evrensel değerlere, ilginç özellik ve güzelliklere sahip, ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerektiğinden 1. Derece SİT alanı ilan edilen Adalar ilçemizin bazı bölümleri 3. Derece SİT alanı oluyor.

  Literatüre göre 1. Derece kesin SİTtir, çivi bile çakılamaz.
  3.Derece ise, beton çivisi çakılabilen, imar ve konuta açılabilen, doğa ve kültüre SİTtiret gitsin anlayışıdır.

  Bu planın adının önüne de sıkılmadan ” Koruma Amaçlı ” sıfatı ekleniyor. Evet doğrudur birileri rant amaçlı korunuyor, bakalım süreçte hangi garibanlar korunuyor hep birlikte göreceğiz.

  İBB Meclisindeki oylamada Adalar İlçesi Meclis Üyelerimiz de kabul oyu verdiğine göre Adalar ilçemizi sıkıntıya düşürecek bir durum söz konusu olamaz.Ayrıca dün ” Eşkiya Dünya’ ya hükümdar olmaz ” diye TV kanallarında sitem ettiğimiz İBB Başkanına bugün teşekkür pankartları asıyorsak korkacak bir şey yok demektir.

  Amaaa ! LİDO inşaatındaki yönetim anlayışının hakim olduğu Adalar ilçemizde korkusuzca beklemek biraz aymazlık olur.

  Gerçi Adalar İlçe Belediyemiz LİDO konusunda gereğini yapmıştır ; Üç kez yıkım ve mühür kararı vermiş, peşi sıra 01/04/2011 tarih ve 638 sayılı yazıyla ruhsat iptali yapmış ve bu durumu başta İBB olmak üzere ilgili tüm kurumlara bildirmiştir. Ancak İBB bu konuda hiçbir şey yapmadığı gibi, sezon ortasında sahil düzenlemesi adı altında LİDO inşaatının yapımını maskeleme görevini başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Çınar meydanı parkını üç günde bitirebilen güç, sahil düzenlemesini üç aylık sezona yayıyorsa insanın aklına başka bir şey gelmiyor.İlçe Belediyemiz Çınar Meydanı parkındaki hassasiyeti keşke LİDO için de gösterebilse ! O meşhur anonslarını LİDO için de yapsa.

  Birileri birilerini koruyor ama kim kimi kimden koruyor anlayamadık !

  ” Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ” ile 3. lige düşürülen Adalarımızı bakalım kimler nasıl koruyacak !

  Umarız İBB Meclis Üyelerimiz verdikleri kabul oylarından ve asılan teşekkür pankartlarından pişmanlık duymazlar.

  Son pişmanlık fayda etmez.

 2. Gazetede yer alan yorumumla ilğili sanırım yanlış anlaşılma oldu.
  planlarla ilğili bilgi veren yetkili bir parselde toplam inşaat alanını ençok 200 m2 olarak belirtince ,bu oranın az olduğunu söyledim,çünkü bu oran şu ana kadar oluşmuş yapılanmanın çok çok altında.fakat sonra konu taban inşaat alanı olarak düzeltildi,yazınız şimdiye kadar bu canavarca yapılaşmaya karşı çıkan şu anda bile gözü dönmüş biçimde Büyükadanın sırtına hançer vuran lido inşaatına ve Büyükadanın cografi yapısını pasta gibi kesen seferoğlu inşaatına karşı durmuş biri olarak tarafımı incitmiştir.
  Bilgilerinize saygılarımla sunarım.
  Mimar
  Uluç YURTDURU

 3. sayın uluç yurtduru önce kendine saygını yitirme partı il merkezinde sayın belediye Başkanına ağza alınmıycak kelimelerle yüklenip oradan çıkarçıkmaz belediye Başkanının makamında ispiyonculuk yaparken ruh haliniz çok merak ediyor adalılar tabiki yapacaksınız her işi para olarak görüyorsunuz para alabilmek için gözünüz dönmüş şekilde her işe saldırıyorsunuz kaçak katı olan binaya iskan almak starbucks kafe iki kere mühürlendiğinde yaptıklarınızı kamufle etmek aldığınız paraları gizlemek için koşar adım belediyeye gidip istifa dilekçesi sunmakla adalıların vijdanında çoktan mahkum edilmiş durumdaydınız zaten burdaz adasında gömleğiniz bu adada belediye başkanı benim diye bütün insaatlardan para alma peşinde sizde ondan pay alma peşindesiniz adalarda chp nin neden kazanamadığı aslında sizin kişiliğinizde açıkça belli kimse hiç bir şeyi fark etmiyor hiç bir şeyi anlamıyor hiç birşeyi takip etmiyor diye düşünerek siz kendinizi kandırmaya devam edin.
  Siz devam edin avni kurtulduya saygılarınızı sunun

 4. Sayın uluç bey söylermisiniz Büyükadaya hançer gibi inmiş lido inşaatla ilgili seferoğlu ile ilgili ne gibi bir karşı duruş gösterdiniz ben göremedim.Siz toplum içinde farsakoğlunu ve ilçeyi eleştiriyorsunuz hemen ardından farsakoğluyla düğüne adanaya gidiyorsunuz .Mideniz bayağı sağlammış

 5. Sayın Adem Yılmaz böyle internet ortamında ahlaksızca yorum yapmak kolay,eğer dürüst namuslu bir adamsan kime kaçak katı olan yere ruhsat almışım,starbacs cafe ile ilgili ne zaman istifa etmişim ve kimi ne zaman ispiyon etmişim ,sen galiba birilerinin borozanısın kimse sizin gibilerin arkasına saklanıp siyaset yapmasın,
  bilinizki çok rahatlıkla eleştiri hakkımı kullanırım ve beşeri ilişkilerimi sürdürürüm.ispiyonculuk yaptığım gibi bir sözü size iade ediyorum o ancak size yakışan bir sözcük benim lügatımda böyle bir kelime 12eylül darbesinin işkencehanelerinde dahi olmadı.
  Bu polemiği daha fazla uzatmayacağım fakat bir şey sormak istiyorum,daha önceleri neredeydiniz?
  Uluç yurtduru

 6. uluç bey sabah sabah beni ve inanıyorum ki bütün ada bu yazınıza çok güldürecektir.dürüstlük namus öz eleştiri vallahi muhteşemsiniz bencede bu tür polimiklere fazla girmeyin mazallah sonra herkezin dili birden çözülü verir sonra çok yorulursunuz 12 eylül darbelerinde çektiğiniz iskence bile sizi teselli edemez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Vallahi ufuk bey bende çok güldüm bu kadar sıkıntımızın içinde bizi güldürdüğü için teşekkürler benimde anlamadığım bir şey var neden yaptıklarınız ve konuşmalarınız gün yüzüne çıkınca hep birilerini suçluyorsunuzda ve bunu siyasete bağlıyorsunuz uluç bey size kim ne söylemek istiyorsa açıkça söylüyor siz adada konumuzu karıştırıyorsunuz adada çocuklara bile sorsanız konuştuklarınızı ve yaptıklarınızı bilir bu inkar niye baksanıza yaptıklarınız daha kalıcı kılmak için 12 eylül u bile kullanıyorsunuz gerçekten çok dürüst ve onurlusunuz

 8. haklısınız uluç bey ınternet ortamında konuşulması ahlaksızlık ama kahvelerde ilde sokaklarda konuşulması ahlaksızlık değil öz eleştirini. Sağır sultan bile duydu sayende sağırlıktan kurtuldu sayın yutrduru birde hiç kimse sana dokundurarak anlatmak istediklerini veya siyasetini yapmaz senin siyasi anlayısını siyaseti hangi amaçta nerde nasıl kullandığını bilir seni bu anlamda kale bile almaz adalılar hiç merak etme yerini duruşunu fikrini ve zikrini iyi bilirler senin. siyaset yürek işidir onur işidir kişi işidir siyaset kaypaklık yapmadan menfaat gütmeden net dürüst hak ve adeletin eşit dağıtıldı partının etiğini amacını ve idolini bilen kişilerin yaptığı iştir kişinin aynası iştir lafa bakılmaz siyasi görüş menfaatlere göre ayarlanamaz ve buna görede değişkenlik gösteremez 3 sene önce sen nerdeydin be ULUÇ YURTDURU

 9. yanlız arkadaşlar unutunuz fıkraları hatırlatıyım, bir başkan vekili, köylü kurnazı, burgazadanın başkanı, tırışka , herkese mavi boncuk, ben bilmiyorum benim haberim yok, farsakoğlunun yanında çok iyi gidiyorsunuz bunlar bizi kıskanıyor aslan başkan, kaplan başkan diye diye üç seneyi buldular, birde başkan danışmanı var yakından tanımanızı isterim çok eylenceli, tiyatroya gitmeye luzum yok, zaten kendisi kültür sanata bakıyor, ne olduğu belli değil, bütün dinleri biliyor, tırışka bilgin zavallı oda bir dümen tutturmuş yolunda,sanatında birde müfetiş var, tam bir cambaz yalan var, riyakarlık var, arkadaşını satma var, sinsilik var bunları çok iyi çözmüş belediye başkanı var, ortada birde büyük rakı var, hepsi birbirlerinle kafa buluyorlar, halkta masalarında meze…

 10. Vallahi çocuklar mavi boncuk dedinizde aklıma geldi.benim anlattıklarınıza aklım ermez ama bende size Uluç bey oğlum hakkında hatırladığım bir anımı anlatayım.Yaşım epey var ama hafızam kuvvetlidir.1994 seçimleriydi.evlere yapılan seçim gezileri başlamışti.o zamanlarda akp yeni kurulmuştu.Can Esende akpnin belediye başkan adayıydı.karşısında da Coşkun Özden Anap adayı olarak vardı.Ama sizde bilirsiniz ki particilik öyle şansa göre yapılmaz.bir partiye gönül verdinmi elinden geldiğince desteklersin,hiç birşey yapmazsan oyunu verirsin.En azından biz böyle biliyoruz.İşte o seçimdede evimize Chpli çocuklar ziyarete geldi.Çocuk dediğime bakmayın içlerinden biri de Uluç Bey oğlum idi.KOnuştuk ,çaylar içildi.Ama biz karı koca birşey anlamamıştık.Gelenler Chp liydi;ama özellikle Uluç bey oğlum bize Anapın adayına oy vermemizi söylüyordu.Başkan olarak Coşkun Özdene oy verin,meclis üyelerinde ise chpye oy verin diyor idi.
  İşte o gün biz karı koca anladık bu adalarda böyle insanlarla hiçbirşey olmaz,ilerlemez.İnsan bir partinin önde geleni olurda başka partiye oy istermi.İdeal diye bir şey kalmamış,herşey menfaat olmuş. Coşkun Özdenin kazandığı aynı gece Coşkun bey ve Uluç bey oğlumu sahildeki lokantalarda akşam yemeğinde görünce herşeyi anladım.Yeni doğru kişilerle yola çıkmazsanız hiç boşuna uğraşmayın.Önce doğru kişileri kazandırmaya bakın sonra yola çıkın..

 11. Uluç bey fatma teyze ne güzel anlatmış değilmi daha nice fatma teyze mehmet amca agop dayılar var senin gerçegini ve ne olduğunu bilen son sözü ne güzel dimi Fatma teyzenin bir kere daha oku diye kopyaladım anlayana tabii
  ((((O yüzden bu parti hiç kazanamamış,yeni kişilerle yola çıkmazsanız hiç boşuna uğraşmayın.Önce doğru kişileri kazandırmaya bakın sonra yola çıkın..))))

 12. Sevgili okurlar yukarıda hakkımda çeşitli yalan ve yanlış yazanlara sesleniyorum.
  Eğer benim Coşkun özden veya bir başka isim için kulis yaptığımı veya beraber yemek yediğimi ispatlamazlarsa bu insaları müfteri ilan edeceğim.
  Bu satırları bütün insanlar okuyor, yazanlarda biraz doğruluk varsa Fatma teyze gibi isimlerle değil kendileri yazsınlar.
  ne yazarsanız yazın artık size cevap vermiyeceğim.
  Editöre yazıklar olsun bunların doğruluk değerlendirmesini yapmadan bu satırları aktarıyor,yazıklar olsun.
  Uluç yurtduru

 13. Sayın editör bu ahlaksız duzmece senaryoların pesini bırakmayacağım bu müfterilerle ömrüm boyunca uğraştım kalan ömrümdede uğraşacağım ama siz üzerine düşen görevini yerine getirin o yazıları nasıl yayinliyorsanız bu yazdiklarimida yayınlayın…
  Uluç yurtduru

 14. Saygıdeğer Arkadaşlar,
  Beyaz sayfa açma zamanı geldi. Lütfen birbirimizle uğraşmayalım.Enerjimizi adaların sorunlarını çözmek ve partimizi iktidar yapmak için kullanalım.
  Saygılarımla.
  ŞİNASİ KARA

 15. Değerli dostlarım sayın editör yine nazik bir bicimde benim yazdıklarımı sansurluyerek yayinlamaktadir,Şinasi bey söylediğinize katılıyorum fakat benim sayfam ömrüm boyunca beyaz olmuştur, bu yazıları yazanların partimizle ilgili olduklarını sanmıyorum onların sayfası herzaman kapkara, onun için onuru olmayanlardan onurun ne demek olduğunu bilmelerini bekleyemeyiz.
  Selamlar Uluç yurtduru

 16. siz birbirize girin durun giden gitti kalan sağlarla idare edeceksiniz, gelen adalıya, giden adalıya tatlı su kurnazları ellerini oğuşluyor duruyor, altan sular seller gidiyor adalılar seyrediyor, seçimden sonra partili olduklarını zanneden uyanıklar hazır yemek bulmuş gibi daldılar şimdi kimseyi beğenmiyorlar uluç arkadaşımızın bu partide emeğide vardır, zamanında parasınıda harcamıştır.

 17. Uluç bey insanlara hakaret etmekle veya sizin yorumunuzla partili değil bunlar demenizle bu işler olmuyor siz adada bu kadar önemli konumdamısınızda insanlar olmayanları var gibi yazsın bu ne aymazlıktır ki insanları müfteri ilan ediyorsunuz editörede yüklenip tehdit etmenize hiç gerek yok aynı zamanda bu yazıları yazanlarada ömrünüz bu kişilerle ugraşmaya tabiki yeter ama önemli olan yüreğinizin bu kişiler karşısında rahat olup olmadığını sorgulamak yüksek sesle konuşmak veya sizin yaptığınız gibi hakeret etmekle haklı olduğunu ispat edemezsiniz adalarda herkez birbirinin ne yaptığını çok iyi bilir bence herkez kendi vijdanı ile hesaplaşmalı bunlar doğru değil editör araştırmadan yazıyor diyorsunuz hangi birini neyi araştırsın veya neden araştırsın uluç bey ben sizden yaşcada çok büyüğüm ve çok iyi ilişkileride olan bir partiliyim akıl vermek haddime değil ama bir fikir babında kabul ederseniz bence gücünüz varsa bunu tehtid veya gereksiz şeylere değilde temiz sayfanıza temiz seyler ekleyerek partiyi ileriye taşıyıp yazılanların yalan ve yanlış olduğunu yaptığınız çalışmalarla gösterin bakın önümüzde çok ciddi sorunları olan bir ilçe yönetimi var ve siz bunu çok iyi biliyorsunuz ve 2 yıl gibi kısa bir süre sonrada seçimler var bu siz ve tüm partilier için çok önemli bir süreç ve çok kısa bir zaman bence tek beden olmanın ve doğrunun yanında olmanın tam zamanı parti için yapılacaklara öncü olup ilçeyi toplamanızı tavsiye ederim bence tek ve ilk sorumluluğunuz ve uğraşacağınız iş bu olmalı sizinde bu parti için verdiğiniz bir emek ve bir ilçe başkanlığı döneminiz var inşanları başkalarının olayları ve çıkarları için karşınıza aalacağınıza yanınıza almanız toparlayıcı olmanız eski bir ilçe başkanı olarak partiye vefa borcunuz diye düşünüyorum yaşanmışlıkların adına
  Saygılar

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*