DOLAR 8,155
EURO 9,7089
ALTIN 457,347
BIST 1416,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu

Adalılar artık arsa ve binalarınızda emlak vergilerinizin %10 ‘nunu ödeyebilirsiz!

16.10.2019
A+
A-

İstanbul 7. Vergi mahkemesi, İmar Planları olmayan yerlerde arsa ve binalardan alınan vergilere kısıtlılık uygulanacağına hükmetti.

İstanbul Barosuna kayıtlı ilçemizin avukatlarından Kemal Kil’in takip ettiği davada DSP İlçe Başkanı Murat Pekin’e ait taşınmazların Adalar İlçesinde İmar Planları olmaması sebebiyle tasarrufunun kısıtlanmış olduğu kabul edilerek arsa ve binalarda emlak vergisinin 1/10 oranında tahakkuk ettirilmesi gerekirken, kısıtlılık hali göz ardı edilerek tam olarak tahakkuk ettirilen emlak vergisinin ve kültür varlıklarının korunmasına ait katkı paylarının tahsili amacıyla Pekin adına düzenlenen vergi ödeme emrinde hukuka uygunluk bulunmadığına karar vererek kesilen ödeme emrinin iptaline karar verdi.

Dilekçeyle Başvurabilirsiniz

Bina sahibi olanlar, Adalar Belediyesi Mali hizmetler müdürlüğüne “imar planı mevcut olmaması sebebiyle binamda esaslı inşai değişiklik yapamamam sebebiyle emlak vergisi kanununun ilgili maddeleri uyarınca taşınmazıma tahakkuk eden ve edecek emlak vergileri için kısıtlılık hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum” şeklinde bir dilekçe vermeleri,

arsa sahiplerinin ise, yine Adalar Belediyesi Mali hizmetler müdürlüğüne, “imar planı olmaması sebebiyle arsama inşaat yapamadığımdan emlak vergisi kanununun ilgili maddeleri uyarınca taşınmazıma tahakkuk eden ve edecek emlak vergileri için kısıtlılık hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum” şeklinde dilekçe vermeleri yeterli olacak…

Aşağıdaki linki tıklayarak mahkemem kararını tamamını okuyabilirsiniz

ETİKETLER: , ,
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
En Çok Oy Verilen
En yeni En eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Öznur Zeyneloğlu

Ada Gazetesine,bu karar için uğraşanlara veiletenlere teşekkürler.

Halis Aga

Milleti kandırmayın. Kısıtlılık yeni birşey değil belediye bütçeyi denklestirmek için haksız yere 1/1000 plan olmadığından üzerine yapı yapılma izni verilemeyen arsalardan vergi alıyordu. Mahkeme hakli olarak yasayı gösterdi. Bu binalar için geçerli değil. Tabi binan metruksa ve buna rağmen rolevesine göre ihya hakkını sana kurul vermediyse mecburen imar planı bekliyorsan kisitlisin demektir. Adalardaki kaç bina bu durumda, neredeyse hiç. Boş arsan eski eser parseli ise ve sen rolevesine göre ihya etmiyorsan gene kısıtlılık söz konusu değil ödersin vergiyi. Millete boş umut vermeyin. Oldu o zaman efendi vergileri iptal edelim o nefret ettiğin belediyeyide kapayalım.

KAYYUM

Senin gibi ağanın amk. Okuduğunu da anlamayan cahil cüheyla. alttaki metin mahkeme kararından alıntılanmış aşağıdaki metni okursan tabi okuma biliyorsan , binaların da muafiyet hükmümden yararlanacağını görürsün. Zira adalarda ki binalara imar planı olmadığı için esaslı değişiklik ve ilaveler yapılmasına izin verilmemekte. Davada iptal edilen ödeme emirlerinden birisi de bina vergisi… a benim zeka kıtı yalakam.

Mahkeme kararından alıntı:
‘1319 sayılı Kanunun 30. maddesi uyarınca çıkartılan Tasarrufu Kısıtlanan Bina, Arsa ve Arazi Hakkında Yönetmeliğin 2. maddesinde …….. esaslı değişiklik ve ilaveler yapılmasına izin verilmeyen binaların tasarrufunun kısıtlanmış sayılacağı,”

Ne oldu belediyedeki çete rahatsız oldu… Siz adam olsanız önce vatandaşınızı düşünürsünüz…

Züğürt Ağa

Halis ağa “Milleti Kandırmayın. Kısıtlılık yeni bir şey değil. Oldu O zaman efendi vergileri iptal edelim, nefret ettiği belediyeyi kapatalım. “ diye yazılar döşenmişin. Gelirler belediyeye, giderler Gazeteye olacak öylemi. Bu giderleri Atilla zamanında öğrendin herhalde ama Atilla kaç tane dosyadan sorgulama izni çıktığını bilirmisin. Hani kendisi ihya olurken olan sorgulamalar bunlar. Sen onlarıda iyi bilirsin. Kankasıydın ya. Sahi ihya olma hakkını ona kim verdi. Kurul mu? Senide iyi ihya ettiydi. Yargı şimdi hepinizi sırasıyla ihya edecek merak buyurma. Adagazetesi sayesinde kısıtlılık nedir ne değildir öğrenen eski başkan yardımcınız, ekepeli yeni memurunuz İsmail Şener , bile olayı gazeteden öğrendi de koştura koştura gitti kısıtlılık hakkından faydalanmak için dilekçe verdi. Haberin yokmuydu. Panik mi oldun cicim Belediye gelirleri azalacak diye. Neymiş, Belediye bütçeyi denkleştirmek için yapıyormuş. Zararı yok yani demi. Belediye eliyle halk soyuluyor, ne var canım diyorsun sonrada gazeteciye giderler yapıp tetikçilikten birilerinin gözüne girmeye çalışıyorsun. Halk devlet eliyle soyulacak gazete açığa çıkarınca da, oldu o zaman efendi deyecen. Pis yalaka şerefsiz haysiyetsiz soytarı. Bak seni iyi tanıyorum rezil ederim gelirsem yanına. Bide rumuzuna ağa diye. Korum döt…e ağa kadar. Seni bir ihya ederim yürüyüşün değişir ibn…ş.

Gülden Akpınar

Bizleri aydınlatıp yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Aslında bu sizin yaptığınız hizmeti Adalar Belediyesinin yapması gerekmiyor mu? Belediye ilçesinde yaşayanlardan bilerek fazla para alıyor olamaz. Yani buna inanmak istemem. Belediyenin Web sitesinden bu durumda olana vatandaşların olacağını düşünerek bilgilendirmesi lazımdı. Gazete bunu Belediyenin yerine yapıyorsa işte tam bir kamu hizmeti şükrü bey aracılığı ile yapılıyor demektir ki, Belediyenin ayıbıdır bu haber. Bence bu durumda olan adalıların bugüne kadar ödediği vergiler yüzünden savcılık şikayetlerini yapmalaraı gerekiyor. Kanunları bilmemek mazeret sayılmaz derler ya. Doğrudur. Ama vatandaşın bunu bilmemesinden de Belediye fırsatçı olarak faydalanıyorsa bu Devletin vatandaşını soyması olurki hiçbir devlet vatandaşına bunu yapmaz. Adalar Belediyesi bir kamu kurumu olduğunu unutmuşa benziyor. Burda suçlu kim diye bakarsak tek adres var. Mali Hzimetler Müdürlüğü. Neden mi? Adaların uygulamalı imar planları yoksa arsalardan vergi toplarken mali hizmetler Müdürlüğü vatandaşın talebine bakmadan kısıtlılık uygulamaları ve tahakkuk eden verginin 1/10 nunu tahisl etmeleri gerekir. Vatandaşın ayrıca talebine gerek varmıdır. Yani vatandaş kanunu bilmiyorsa alalım biliyorsa almayalım. Kamu Kurumlarının devletçilik anlayışına uymayacak bir uygulama Adalar Belediyesinin Mali, Hizmetler Müdürlüğünce uygulanmış demektir. Şimdi Erdem GÜL’e düşen görev, senelerce adalıları söğüşlenmesine neden olan Mali Hizmetler Müdürlerini soruşturup yargının karşısına dikmesi gerekmektedir. Buna göz yuması kendisinin de bu tezgahtan haberinin olması demektir ki işte o zaman durum çok vahim demektir. Hiç zannetmiyorum. Kendisi gazeteci olup böyle bir haber bilgisi zamanında kendisine iletilseydi ne yapacak sa şimdide aynısını yapmalı ve adalıları soyan bu müdürlere sorgu açtırıp ibreti alem için adalılara cezalarını göstere göstere vermelidir. Ben en azından kendisinden böyle bir davranış bekliyorum.

Murat

Murat bey kardeşim adın gibi Allah ne muradın varsa versin. Sen adalarda iyiki varsın. Çok şeyi senin aldırdığın mahkeme kararları ile öğreniyorsun. Belediye seni tabiî ki sevmez. Ama halkta karşılığın olduğunu bilyoruz. İyiki varsın. Teşekkürler.

Belediye

Belediye bunu bilerek topluyor ve halkı kekliyorsa böyle belediyeden nefret ediyorum. Bizi Belediyeye nefret ettirenleride orda görevde tutuyorlardan da nefret ediyoruz. Bu yapılanın dolandırıcılıktan ne farkı var. Hemde devlet adını kullanarak yapıyorlar bunu. Allah belalarını versin.

Ağamı

Tetikçi adamların yorumlarını niye yayınlıyorsunuz . “haksız yere 1/1000 plan olmadığından üzerine yapı yapılma izni verilemeyen arsalardan vergi alıyordu. Mahkeme hakli olarak yasayı gösterdi.” Peki haksız olduğunu biliyor kanunlar doğruyu gösterdide diyor sonrada hangi akılla nefret ettiğin diyebiliyor. Evet nefret edilecek şekilde adalıların cebinden para çalmayında nefret etmeyelim kardeşim. Hırsızlık yapacaksınız birde sizi sevecez mi. İyi bari bizi şeederken bir yandan da öpücük mü verelim gönlünüzüde yapalım oldu olacak. O zaman mı iyi mi. Manyakmısın lan yoksa halis mulis salakmısında ihyadan bahseder durursun. Geri zekalı ne olacak.

Artık DSP liyiz

Sevgili Murat Pekin Bey kardeşim. Biz adalılara faydan saymakla bitmez. Hakiki adalıların gelir seviyesinin mahdut olduğu herkesin malumu. Bizler zamanında babalarımızıdan kalan eski köhne evlerde oturup çivi çakılmasına müsaade edilmeyen, paralı adamlara gösterilen göz yummaları bize göstermeyen, belediyenin mıntıka mühendislerinin eziyetlerine uğramış, devlet eliyle zulüm , halende görmekte olan adaların gerçek sahipleriyiz. Hani her seçim zamanı hatırlanıp ev ev dolaşıp sözler verilip seçimden sonra makama gittiğinde kanunlar böyle emrediyor yoksa dükkan sizin denip geçiştirilen,ama ceolara, iş adamlarına, zengin sanayicilere,Sinan çetin gibi film yönetmenlerine, velhasıl cebinde para olan para babalarından rüşvet alacaklar diye kanunları sonuna kadar çiğnediklerini bizler görür ne kadar iki yüzlü olduklarını bilir ve şikayet edecek makamda bulamayıp Allahamıza şikayet edip beddua etmekten başka bir şey yapamayan düşük gelirli Ada sahipleriyiz. Bizlerin kaderi bu maalesef. Seçilenler yüzsüzce her seçim zamanı bu oyunu tekraralamaktan kaçınmaz bu rezilliğin adınada siyaset yapıyoruz derler. Onların ağa babası olan Ali Topuzu ebediyete yolcu ettik. Allah günahlarını affetsin diyemeyeceğim. Neyse günahları bir bir hesap verir inşallah. Ölülerinizin arkasından güzel laflar söyleyin der hadisi şerifler ama günahada girsem güzel bir laf bulamadım Ali Topuz için. Adalara en ufak faydası dokunmamış olduğu gibi çapsız, seviyesiz evini yönetemeyecek olan Belediye başkanlarını bulup adaların başına musallat etmesiyle, hakkımı helal etmiyorum. Adalardan siyaseti kullanarak karşılıksız nemalandığı için hakkımı helal etmiyorum. Ben evimin içini boyarken izinsiz boyadığım gerekçesi ile encümen para cezaları kesen o lanet yedikleri rüşvetler zehir zıkkım olan mıntıka mühendislerince Ali Topuzun beş katlı evine göz yummalarından ve onunda güle oynaya evinde oturmuş olmasından dolayı hakkımı helal etmiyorum. Belediyenin akülü aracı ali topuzun makam aracı gibi nereye giderse akülü araçla gitmesinden , bizlere gelince savcılıklara şikayet edilmemizden dolayı hakkımıda helal etmiyorum. Şimdi dedsi imam olan Siyaset dinazoru verebiliyorsa hesabını versin o zaman beddua ediyordum şimdi dua edemem. Allah bana hesap sorar yoksa. Beddualarım en başta o rezil, rüşvetçi, paraya göre rapor tutan mıntıka mühendislerinedir. Bana evimi boyadım diye ceza kesen allahından bulası mıntıka mühendisleri sahiller yağmalanırken, 5 katlı evler yapılırken nerdeler. Aldıkları paralar çocuklarının kursaklarından geçtiyse onlardan da çıkar inşallah diye beddua etmekten başka bir şikayet yapacak makamda yok. Etsekte bir işe yaramıyor. İşte burada Murat Pekin kardeşimizin farkı ortaya çıkıyor. Herkesi gazete ile uyarmasınıda biliyor. Belgeli olarak ikaz ediyor. Adalardaki önümüzdeki seçimlerde DSP olarak değil bağımsız olarak girsede o kazanır. Yaptığı faydalı işler ortada. Var ol sağol. Allah Razı olsun Murat Pekin. Sayende kısıtlılık hakkı ile Belediyeye müracat edip olmaz dedikleri kararla binamızın vergisi ödenebilecek hale gelecek. Belimiz bükülmüştü vergilerden.