Adalılar “Gel Barışalım”

Adalılar "Gel Barışalım"

İle paylaş:


İmar barışı 2018 KHK Resmi Gazete son dakika haberleri yakından takip ediliyor. İmar barışı affı ne zaman çıktı, nedir soruları araştırılıyor. Adalar’da ise tamiratlar vs. hızlandı.

WhatsApp Haber Hattımıza gönderilen resimlerde Adalar İlçesinde inşai faaliyetlerin tam gaz sürdüğü görülüyor. Adalılar devletle barışmak için harıl harıl çalışıyor! Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ise ellerini ovuşturuyor. Tabi vatandaşına hizmet için..!

NE YAPILMASI GEREKİYOR

Adalılar "Gel Barışalım"Vatandaşlar ise yapılan açıklamaları merak ediyorlar. TBMM Genel Kurulunda, “Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af” gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı yasalaştı. Vatandaşlar imar barışının kapsamını ve nasıl başvurulacağını öğrenmek istiyorlar. Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

İmar barışı affı son dakika haberleri araştırılıyor. İmar barışı nedir, nasıl başvurulur? İmar barışı ile ilgili yapılan açıklamalar vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. TBMM Genel Kurulunda, “Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af” gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı yasalaştı. İmar Barışı’ndan en çok yararlanacak ilin İstanbul, ilçenin ise Güngören olması bekleniyor. Güngören ilçesinde 288 bin adet, Esenler ilçesinde 285 bin adet ve Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoğu var. Büyükşehirler başta olmak üzere yapılmış ve bir türlü kullanım, ruhsat ve imar izni alamamış tahminen 12-13 milyon civarında konut bulunuyor.İmar Barışı bu konutların tamamını kapsayacak. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Ancak yüzde 3’ün tek tip olarak uygulanması öngörülüyor. Vatandaş her bir dairesini bağımsız birim olarak tanımlayabilecek. İhtilaflı yapılar için hazırlanan bu çalışmada usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. Başlangıç tarihi 31 Aralık 2017 olacak. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanamayacak.

Adalılar "Gel Barışalım"

İMAR BARIŞI ÇIKTI MI?

TBMM Genel Kurulunda, “Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af” gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı yasalaştı.

TBMM Genel Kurulunda, 8 Mayıs Salı gününden itibaren, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi bin lira ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlere af gibi düzenlemeleri de içeren ‘torba tasarının’ görüşülmesine başlandı.

Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsata, eklerine, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen yapılar için Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden inşa edilmesine veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlar kapsam dışında olacak.

Adalılar "Gel Barışalım"

İMAR BARIŞI HANGİ BİNALARI KAPSIYOR?

İmar Barışı’ndan en çok yararlanacak ilin İstanbul, ilçenin ise Güngören olması bekleniyor. Güngören ilçesinde 288 bin adet, Esenler ilçesinde 285 bin adet ve Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoğu var. Büyükşehirler başta olmak üzere yapılmış ve bir türlü kullanım, ruhsat ve imar izni alamamış tahminen 12-13 milyon civarında konut bulunuyor.

İmar Barışı bu konutların tamamını kapsayacak. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Ancak yüzde 3’ün tek tip olarak uygulanması öngörülüyor. Vatandaş her bir dairesini bağımsız birim olarak tanımlayabilecek. İhtilaflı yapılar için hazırlanan bu çalışmada usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. Başlangıç tarihi 31 Aralık 2017 olacak. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanamayacak.

İMARSIZ YAPILARA TAPU VERİLECEK Mİ?

İmar barışı konusuna ilişkin detayları bir açıklama yapan Yıldırım, bunun bir imar affı değil, imar barışı olduğunu belirtti. Yani imarsız, kaçak yapılara normal bir tapu değil bir kayıt belgesi verileceğini açıkladı.

Adalılar "Gel Barışalım"

YAPI KAYIT BELGESİ ÜCRET KARŞILIĞINDA VERİLECEK

İmar barışı kaydı sonrasında belirlenen 900 liralık inşaat metrekare fiyatı üzerinden değerleme yapılacak. Başvuruda bulunanlar yapı maliyeti ve arsa emlak değerinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli yatırılması öngörülüyor.İmar barışı ile beraber imarsız yapıların kayıt altına alınacağı ve hak sahiplerine Yapı Kayıt Belgesi verileceğini açıklayan Yıldırım, bu belgenin sembolik bir ücret karşılığında dağıtılacağını ifade etti.

“Bunun için sembolik bir ücret alınacak. Bir yapı kayıt belgesi alabilmek için… Bunun emlak değeri, bilinen değeri üzerinden yüzde 3 bir para alınacak. Ayrıca kat mülkiyeti ve tapuya geçtiği zaman da onlara da yine aynı yüzde 3 bir para alınacak. Böylelikle vatandaş oturduğu evinin sahibi olacak. Ve kaçak göçek olmaktan da kurtulacak, rahatlayacak.

Buradan para gelecek. Yani hatırı sayılı bir kaynak oluşacak. Bu kaynağı da deprem dönüşümüne ve bu çarpık yapılaşmaların düzenli, yaşanabilir, okuluyla parklarıyla yaşanır bir kentsel dönüşüm çalışmalarında kaynak olarak kullanacağız. Dolayısıyla buradan gelen para buraya yine alt yapının şehirleşmenin güzelleşmesi için kullanılmış olacak.”

Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak belirlenen ücretin yeni bir kaynak oluşturacağını belirten, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Vatandaşın evi iş yeri yasallaşıyor. Ekonomik olarak da kullanabiliyor. Bunun karşılığında kredi alıyor. İkinci bir fayda. Konut üzerinden iş yeri üzerinden vergiler alınabilecek. Toplamda bir gelir elde edeceğiz. Öngörülerimiz var ama. Müracaatla birlikte ortaya çıkacak. Bu bedel kentsel dönüşüm için kullanılacak. Buradan elde ettiğimiz geliri belediyelere üç yıl ödemesiz 0 faizle kredi kullandıracağız. Her yıl ortalama 500.000 hane planlıyoruz. Şehirleri dönüştürüyoruz. En az 150 milyar civarında piyasaya para gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Adalılar "Gel Barışalım"

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

İMAR BARIŞI NEDİR?

Bakanlar Kurulu’nda çıkan karara göre imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçilecek. Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak.

Başbakan Yıldırım 50 yıllık kangren olmuş bir meseleye çözüm getireceklerini duyurduğu imar barışına ilişkin açıklamasında, “Bu konuda çok kapsamlı çok köklü aşağı yukarı son 50 yılın artık kangren olmuş sorununu kökten çözecek bir kanun tasarısıdır. Bu imar barışı nasıl işleyecek? Türkiye’de şu anda 25 milyon civarında bağımsız bina var. Fakat neredeyse yarısı kadarı maalesef geçmiş yıllarda, özellikle de bunun büyük kısmı 2000 yılından önce yapılmış, imarsız yapılmış. Başkasının mülküne yapılmış, hazine arazisine yapılmış, meraya yapılmış, mülkiyet sorunu var.

Bazıları da imar almış ama imara uygun yapmamış. İlaveler var, uygunsuzluklar var. Başka ne var? Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olduğu için arsa gözüküyor, tapusu yok. Tapuyu nasıl alacak? Hem arsa kendinin değil, yapı kullanım izni yok, bütün bu konulardan dolayı ne ortaya çıkıyor? Vatandaş su alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor. Yapıyorsa da kaçak, yine suç işlemiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

Boğaz’da imar barışı! 9 mahalle daha yasaya dahil edildi

İmar barışında değişikliğe gidildi. Daha önce boğazı görmeyen ancak sahil şeridinde olan mahalleler kapsam dışı bırakılmıştı. Şimdi o mahalleler de yasaya dahil edildi.

İmar barışına 9 mahalle daha dahil edildi. Boğazı görmeyen ancak sahil şeridinde olan evler de, yasadan yararlanabilecek. İmar barışında öngörünümde olan mahalleler dahil edilmemişti. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte 9 mahallede kıyıdan görünmeyen yani öngörünümde olmayan evler imar barışına dahil edildi. Bu mahalleler, Sarıyer’deki Rumelikavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy…

Şükrü Abanoz

6 yorum

  1. Barışalım iyi güzel de ne şekilde barışacağız? Bakan ,başbakan bir şeyler anlatıyor,bizim belediye başkanı ve çevresi başka bir şeyler anlatıyor.Daha bu hafta Büyükada da kartal motor iskelesi yerinde kaçak iskele binası yapılıyor,üstüne de şehir hatları tamirat afişi asılmış.Bu yer ne zaman şehir hatlarına geçti yada direk sormak lazım şehir hatları bu pankartın kaçak iskele inşaatına asıldığından haberdar mı? Büyükada da eski eser olsun ya da olmasın her sokakta deli gibi tamirat ve inşaatlar yapılıyor bunların 31.12.2017 den sonra yapılanları kayıt altına alınıyor mu? Heybeli sahilde,Nizam da,kumsal da şemsimolla da yapılan kaçak işler de imar barışı dahilinde midir? Belediye imar müdürlüğünün değerli personeli bütün bu yapılanları göremiyor mu? Belediye içinde başkanından her birimdeki memuruna kadar herkes imar iş takipçisi olmuş durumda, kim kimin işini takip ediyor belli değil,bu yerlerin son durumu nedir? Bu imar barışı gerçekten mağdur olan vatandaşa mı yarayacak,yoksa belediyede tamamen duygusal bağları kuvvetli üç beş iyi aile çocuğu çakala mı yarayacak? Bekleyip göreceğiz.

  2. Belediye başkanı yapılan şikayetlere dayanamayıp kendi evinden kaçak çatı katını yıktı sadece kaçak havuzu ile kaçak balkonlarını muhafaza etti.Mahmut hoca ve Kazım hoca ile İsmail başkanın kaçak yerleri kurtarılacaksa başkana yazık değil mi?

  3. İmar barışı ile aykırı ya da kaçak yeri olanlar direkt çevre şehircilik bakanlığı İstanbul il müdürlüğüne başvuruda bulunarak form dolduracak ve iskan şartı aranmadan kat mülkiyetine de geçilecek. Belediyenin konu ile hiçbir ilgisi yok.Denetimi yeminli bürolar yapacak.Belediye sadece seyirci olur.

  4. Haberdeki resimlerden bir tanesi kapitalist rantçı şahsi hırsın ne kadar tavan yaptığını çok net anlatıyor.Büyükada Lalahatun Köşe başı kaçak binada adam kaçak çatı katı çıkıyor herhangi bir çevre koruma önlemi yok,dış cephe iskele ve maskeleme yok,yapılan işin kanuni sorumlusu yok,yola inşaat malzemesi düşse birine zarar verse ne olacak sanki hastane 100 metre ileride hemen ambulans çağırırlar! Yol okul yolu küçücük çocuklar o yoldan evden okullarına gidiyorlar kimin umurunda.Sosran basit onarım yapıyordur ama ufak bir sorun var izni de yok.Ada belediyesi bu konularda kamuoyuna güven telkin etmemektedir.Diğer kamu kurumlarının bu ve benzeri yerleri kayıt altına alması gerekmekte en azından kaymakamlık ve emniyete bu konuda çok iş düşüyor.

  5. Haberiniz eksik olmakla beraber en azından konuya parmak basıyor bu harbedeki resimlerdeki işler masum bile sayılır.Büyükada da nizam ve maden bölgesinde özellikle deniz taraflarında yoldan tamamen izole olan yerlerde neler oluyor görmeniz için denizden tekne ile gezmeniz lazım,tekne ile bir tur atın da görün kıyılar,iskeleler,plajlar,kaçak yapılaşmalar neler var neler son 4 ayda yapılanlar adanın normal inşai faaliyetlerinin 5-10 katı düzeylerinde.

  6. sayin gazete haberlerinizin altinda sesli okuma linki vermeniz iyi olmus malum bazi haberler cok uzun oldugundan okunamiyordu sizden ricam ayrica isaret dili ile de haberlerinizi yorumlayabilirseniz cok iyi olur malum bazi okuyuculariniz icin boyle bir ihtiyac var

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*