DOLAR 8,0589
EURO 9,6654
ALTIN 451,803
BIST 1412,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Adalıların sırtına milyonlarca lira bir yük daha!

27.02.2021
A+
A-

Adalar Belediyesi’nde Pazartesi günü meclise gelecek borçlanma yetkisi kabul edilirse, Adalıların sırtına milyonlarca lira daha yük binecek.

Adalıların sırtına milyonlarca lira bir yük daha!

Belediyeler şeffaf olmalı

Adalar Belediyesi Mart Ayı Meclis Gündemine gelecek olan 3.700.000 TL (Üçmilyonyediyüzbin) borçlanma yetkisi kabul edilirse, Adalıların sırtına milyonlarca TL yük binecek. Belediyeler, artan hizmet taleplerini gelirleriyle karşılayamadıklarında borçlanmaya başvurabilmektedirler. Dikkatinizi çekelim, ‘artan hizmet taleplerini

Bu borçlanma neden yapılıyor?

Tahmini bütçeyi incelediğimizde, tahakkuk eden bütçe gelirleriyle tahsil edilen gelirler arasında çok büyük oranda eksiklikler var. Tahsilatın tahakkuku karşılama oranı %65 seviyelerinde. Tahsilatı artırmak için önlemler almak yerine borçlanmaya gitmek, faiz ödemek belediyeye artı yük getirecek.

31.12.2020 tarihi itibarıyla banka mevcudu nedir belli değil? Göreve geldiğiniz tarihindeki borç ile şimdiki borç nedir? Tahmini bütçede yatırım ile hiçbir kalem bulunmamakta. O zaman ne diye borçlanıyorsun? Bunlara rağmen borçlanmaya gitmek toplum nezdinde soru işaretlerine sebep oluyor.

Adalılara hizmet içinse sorun yok. Ama başka bir sebep ile borçlanılıyorsa niçin borçlandığı açıklanmalı. Hizmet hariç niçin borçlanılıyorsa bu borca kim ve kimler sebebiyet vermişlerdir. Bu ortaya çıkmalı ve bu borç yükü Adalıların sırtına değil buna sebebiyet verenlerin sırtına yüklenmeli. Adli olarak da hesabı sorulmalı. Meclise gelen teklifte niçin borçlanıldığı yazıyor mu? Hayır… Neden yazmıyorsun? Neden belediyenin panosunda Adalıların göreceği şekilde asmıyorsun? Zaten milyonlarca lira borcu olan batmış bir belediyesin. Neden her sene borçlanıp Adalıların sırtına bir yük daha ekliyorsun. Tabi yine baş rolde kim var derseniz cevap Adalar Belediye Başkan yardımcısı Engin Çelik…

Yeni ücret tarifesi birilerinin cebine mi hizmet edecek?

Pazartesi meclis gündemine gelecek olan bir başka şaibeli teklif yeni ücret tarifesi. Baş rolde kim var? Yine Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik…

Anlatmaya çalışalım…

Adalıların sırtına milyonlarca lira bir yük daha!

Pazartesi meclis gündemine gelecek olan yeni ücret tarifesi teklifine göre artık hafriyat taşıma işi ücret tarifesindeki 7. maddeye göre m3 olarak değil, çuval hesabına göre yapılacak! 2019, 2020, 2021 ücret tarifelerine bakıldığında, 2020 tarifesinde çuvalla ilgili hiçbir şey yok. 1 m3 hafriyat 150 TL’ye taşınmış. 2021’de yılbaşında meclise bir teklif getirilerek 160 TL’ye çıkarılmış. 7. Maddeyi ortadan kaldırırsan ki teklif o yönde, m3 fiyatını ortadan kaldırıyorsun, işi çuvala döküyorsun. Teklif, 1 m3’den az hafriyatla çuval başına ücret edilmiş. Peki 1 m3’ün üstünde hangi ücret tarifesi var? YOK! Çünkü 7.maddeyi ortadan kaldırırsan m3 başına alacağın fiyatta ücretlendirme tarifesinden kalkıyor. Yani teklif 1 m3 den az hafriyat için 10 TL. diyor… Peki 1 m3’den fazla hafriyatlarda ücret ne olacak. Teklife göre ÜCRET YOK!  7. maddeyi iptal edince (birbiriyle entegre olan 5-6-7 hafriyat tarifesinde 5: Belge Ücreti 6: Fiş Ücreti 7: Hafriyatın tutarı.) belge ücreti alacaksın. Üstüne fiş ücreti alacaksın. Arkadaş vatandaşı bitirdin! Her çuvala bir belge vereceksin o zaman. Allah akıl fikir versin! 7. maddeyi kaldırma ek madde düzenle. Bunu anlamayacak kafadaki bir müdürü de yerinde tutma.

Adalıların sırtına milyonlarca lira bir yük daha!

Yeni getirilen teklif bir öncekini ortadan kaldırıyor, tamamlamıyor. Çünkü yeni bir ücretlendirme kalemi açıyorsun. Bundan önceki ne idi? 1m3’e kadar olanları 1 m3 ücreti alıyordun. Tarifeye göre hafriyatlardan 300 TL belge parası alman lazım. Almıyorsun.  M3 fişi kesip bırakıyorsun. Al sana kamu zararı. 5-6-7 maddeleri hepsini içeriyor, diyor ki; 10 çuvalda olsa belgeyi keseceksin. 300 TL kafadan alacaksın. Üstüne 10 tl fiş parası…

Engin Çelik’in iki dudağının arasına bırakılıyor.

Var olan ücretlendirme ortadan kaldırılıyor. 7. Maddeyi kaldırdığın andan itibaren 1m3 üstünü neyle ücretlendireceksin? Yani ücretlendirmeyeceğim diyorsun. Tablo yok… Neyle taşıyacaksın… 0 (sıfır), mademki 5-6-7 birbirleriyle entegre, siz 2m3 hafriyatı olan vatandaşa neden 5. Maddenin belge ücretini tahsil etmiyorsun. İşte sana bütçeye katkı. Faizsiz para… Alamazlar. Fen İşleri kime bağlı… Adalar Belediye Başkanı Engin Çelik’e. Engin Çelik, taşıyın veya taşımayın diyecek. 1 kamyon vs. hafriyatı sen artık belgeyle değil Engin Çelik’in lafıyla taşıyacaksın!

Konuyu biraz daha açarsak geçen ay meclis toplantısında bir firmanın 120 kamyon inşaat malzemesi ile beton taşınması işi için belediyeden meclis kararı ve Sayıştay’ın olumsuz görüşü olmasına rağmen çıkarma gemileriyle taşınacak olan atık ve malzemelerde indirim isteği içeren ve duyarlı meclis üyelerinin olumsuz görüş bildirmesi üzerine 5 kabul oyuna karşılık 7 ret oyuyla reddedilen teklif, bu sefer kabuk değiştirilip ücret tarifesi adı altında pazartesi günü meclise getirilecek eğer kabul edilirse artık hafriyat taşıma işi Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik’in iki dudağının arasına bırakılacak.

Şükrü ABANOZ

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
En Çok Oy Verilen
En yeni En eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ali

1m3 160 lira 1m3 ten az bir torba 10 lira e iki torbayı birlestir 1m3 yap hangi matematik özürlü yazmış bunu yada hangi uyanık mı desek yani diyorki kısaca biz bu müteahhidin molozunu bedava taşıyıp belediye kasasına girecek parayı da cebe atmayı kafaya koyduk eski muteahitde kapıda bekliyor hergün sanki başkanı kendi seçtirmiş borçlanıp onada biraz verelim nasılsa adada herşey olur e kolaymı ev kirası ödenecek merkez bekler olmuşsunuz yedi kocalı hürmüz işiniz zor

Memure

Borçlanacağına Müteahhit ile anlaşma yetkisi istesene…!

Hüseyin

KUDEB diyor ki, siz benden izin aldıktan sonra siz gidip ilçe belediyesine tabela almak zorunda değilsiniz. Böyle bir zorunluluk yok. Vatandaş tek yetkili KUDEB’den izin aldıktan itibaren sadece harfiyatı attırmak konusunda ilçe belediyesine bağlı. Sen vatandaşa kalkıp imar teknik eleman ücreti 700 TL tabela ücreti 450 tl alamazsın. Bunlar yok aslında. Tabela asmak zorunda değil vatandaş. İnsanları kucağa çekiyorlar. Bak KUDEB sana izin verdi ama gerisi bizde. KUDEB’i de ikna edi,yorlar. Neden? Çünkü KUDEB’de onlarla beraber.

Mustafa

Hafriyat konusu fen işlerinin haraç kestiği yer. İmarı pek fazla karıştırmıyorlar. Vatandaş yeterki izin alsın almasın fark etmez ben molozo bulursam arkadaş oradan da giydiririm buradan da giydiririm belediyeye de biraz para gelsin çünkü kamyon şöförü dahil bu işten para kazanıyor. Büyükada bu işlerde Allahlık. İstediği hafriyatı istediği kamyonla taşıyor. Hiç hesap soran kontrol eden bir mekanizma yok. Aslında bu iş zabıtanın işi. O kamyon çıktığı andan itibaren ister atölyeden çıksın ister sahadan çıksın çıktığı an zabıtanın o kamyonu durdurup arkadaş ne taşıyorsun büyükşehirin yaptığı gibi. ne kadar taşıyorsun? Belgen nerede? Ama soracağı adam da belediyenin şöförü olduğu için kamyonda belediyenin kamyonu olduğu için ne yapıyor zabıta? kendini geri çekiyor. Sen beni görme bende seni görmeyeyim.

Kemal

Belediyenin amacı, 1 M3 ün üstünde hele hele burada büyük bir inşaat varken işi bedavaya getirmek. Sen çuval başı demişsin 10 TL. Peki vatandaşın 2000 çuvalı varsa vatandaşa 2000 cuvaldan 20000 TL mi alacaksın. 2000 çuval 20 M3 eder. Ama orada 300-400 M^harfiyat var. Belgeyi ortadan kaldırdığına göre engin efendinin ağzına kaldın. 1 kamyon hafriyatı sen belgeyle değil enginin ağzıyla taşıyacaksın. Engin de artık vatandaşı nereye oturtur !!!

Zaarrrrr

Bu uygulama nereden çıktı şimdi eski köye yeni adetmı geliyor adalar daha neler gorcek bakalım.

andrea dorya 2

Kafamda Deli Sorular!
120 kamyon hafriyat kaç metre küp eder?
1 metre küp hafriyat kaç çuval eder?
Bahis konusu çuvalın standardı nedir?
120 kamyon hafriyatın metre küp üzerinden ve çuval hesabı üzerinden maliyeti nedir?
Bakalım mecliste kim kimin kafasına çuvalı geçirecek?

demokrasi

Diğer meclis üyeleri bakalım ne yönde karar vercekler

Damat

Bir inşaatçı olarak yazayım.
1 kamyon (10 teker) ortalama 20 m3 hafriyat taşır.
Ortalama döküm maliyeti 5.000 – 6.000 TL dir. (Ana karada)
Bu bahsettiğim tarife Sabiha Gökçen hava alani için geçerlidir.
İstanbul’da bu iş için (döküm alanı) tek yetkili belediye iştiraki “istaç” firmasıdır.

Şimdi işin hile yapılabilecek kısmına gelelim.
Ben müteahhit olarak adada iş yapacaksam madem çuvala az para ödeyeceğim
(çuval ebadında herhangi bir belirtme ya da şartname yok anladığım kadarıyla )
o zaman m3 lük çuvallar var alirim onlardan koyarım insaat alanına molozumu taşıtırım. İtiraz gelse üşenmem dava açarım.

İstanbul’un gayri resmi nüfusu 20 milyon.
Adalarimizin nüfusu 15 bin.
Şu sayıya bile bakacak olursak şanslıyız diyeceğim ama gel gör ki bazı olaylar etrafımızda ki güzellikleri yaşamamıza mani oluyor.

Haluk

Köymenler Heybeliada’daki Değirmenburnu tesislerini almışlar ancak şimdi işleten Yahya itiraz etmiş. Kesinleşmesi bu ay sonunu bulur. Bir taraftan ASAF bir taraftan Değirmenburnu arayada kulübü alırlar o kıyıyı komple kapatırlar. Kolay kolay kimseyede rüşvet vermezler ama AYDOS ormanlarında sıkıştılar. Çünkü ormanların tamamına İBB giriyor. İBB ormanları halka açınca kapağı Adalara atıyorlar. Zaten Dilburnuna da girmişlerdi Büyükada’da…

Adali

Peki bunlara kim yol veriyor..