DOLAR 8,0871
EURO 9,5613
ALTIN 494,63
BIST 1144,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

Adamını bul işini hallet!

12.06.2020
A+
A-

Merhaba Sayın Adalılar,

Belediyemizde yeni atamalar olduğunu öğreniyoruz. Yeni atanan kişiden adalar da umutlu olmak için sebeplerimiz var mı bunu tartışmak istiyorum.

Sayın Arif ÇAĞLAR Beyin yazısını paylaştım. Üslubumuz farklı. Ben söyleyeceklerimi meslek alışkanlığı gereği pat pat söylemeye alışığım.

Son olay , bir adalının Belediye binasına bombalı tüfekle saldırması ateş etmesi. 70 yaşındaki bu Karadeniz’ li hemşehrimizin gerekçesi binasının suyunun kesilmiş olması. Suyu ya bağlanmamış ya da bağlandıktan sonra kesilmiş. Parti yöneticilerine göre ise ,”kendisine ait olmayan bir arsaya “ bina yapmış. Peki de benim anlamadığım yasa olarak gecekondu sayılan bu bina yapılırken gecekonduyu önlemekle görevli Belediye görevlileri neredeymiş ? Cevabı aranması gereken soru budur.

Bütün adaların ,adamını bulanın rahatlıkla gecekondu yaptığı bir yer olduğu bir sır değil. Doğru düzgün bir denetim yapılsa daha daha neler çıkar şaşırırsınız. Kimlerin canı yanar ,kimlerin karıştığını görürsünüz. Şimdilik bu kadar.

Beton hayranı muktedirlerimizin adaların 50/60 bin nüfusu barındıracak bir potansiyel taşıdığını söylemeleri hafızalarımızda hala canlı değil mi? Faytonları kaldırılmasının giderek adaların sit alanından çıkarılmasına neden olacak bir sürecin başlangıcı olacağını tartışmadık mı ?

Benim anlamadığım konulardan birini de paylaşmak istiyorum. Kıyı kenar çizgisi ile ilgili yasa ciddi, halk yararına bir yasadır. Kıyılara kimi yerler için 40 metre kimi yerler için daha fazla olmak üzere kamuya kapalı yer yapılamaz. Başkanın seçim döneminde “adalılar denizle buluşturacağım” vadini anımsayın.

Bazı sermaye sahipleri kıyı kanununa uymadan imalatlar yapıyor. Onca da para harcıyor. Oysa doğru düzgün bir projeyle tüm yasal zorunluluklara uyarak hazırlanıp ilgili makamlara başvursalar. Nasıl olur? Ancak bu yapılmıyor bir sürü de maddi manevi zarara uğruyorlar.

Bunu en açıklıkla anlatan İsmail Bey oldu. Mühendisin ben hallederim yollu önerisine güvenmişler. Cevahir bunu basına da böyle açıkladı. Mühendis beyin güvendiği ne ? Şimdiye kadar yasaya uymak uzun yolunu takip etmek yerine ,başımızın belası olan , adamını bul işini hallet anlayışının hayatımıza yerleşmiş olması.

İmalatlar o safhaya gelene kadar kıyıda iş makinalarının çalışmasından, ağaçların kesilmesinden görevli ve yetkililerin haberi yok muydu ? Böyle olmadığını çok kişi biliyor.

Gelelim yeni yetkilerle donatılan Engin Çelik Beye . Ben sanırım 3 veya 4 kez Belediye binasına gittim. İlk gittiğimde hem Başkanı tebrik hem de önem verdiğim bir öneriyi kendisine hatırlatmak içindi. Seçim döneminde anahtarı bizde olan bir müvekkilimin ve aile dostumun evini 50 yıllık arkadaşım ve müstakbel Başkanın eşi ve çocuklarının ikamet için açmıştım.

Belediyecilik ile fazla bilgim olmamakla beraber Seferihisar belediyesinin uygulamalarını biliyordum. Orasındaki uygulama gibi belediyeyi uluslararası veya ulusal denetim şirketlerin denetletilmesine açmasının iyi olacağını ve daha başka şeyler de konuşmuştuk.

Bunu hatırlattım çünkü belediye hakkında pek çok olumsuz söylenti vardı. Bu kendisine kolaylık sağlayacak ve neyin ne olduğunu bilecek ve ona göre hareket edecekti.Yapmadı.

Başlangıçta yapılması gereken bu öneriyi yerine getirmedi. Sonra bunu yazdım ve Seferihisar’da Meclis toplantılarının Dutlar altı mevkinde halka açık olarak yapıldığını da ilave ettim.Sonra da yazıp paylaştım . Bunu kabul etmiş olmalı ki dört adada da böyle toplantılar yaptı.

Sonraki gidişlerimde hep Engin Çelik’i odasında görüyordum. Kim ve ne iş yapığını öğrenince endişelenmedim dersem yalan olur. Başkanın içki zafiyetini ve tedavi olduğunu da öğrenmiştim.Engin Çelik zamanla gençlerin deyimi ile Başkanın kankası oldu. Meclis üyesi idi ,İBB meclis üyesi de ,belediye şirketinin sorumlusu da oldu. Şimdi ise daha geniş yetkilerle donatıldı.

Geçenlerde Belediyenin sitesine bir soru gönderdim. Büyükada ‘da ki bazı iş yerlerindeki hukuksuz uygulamaların giderilmesini isteniyordu. Bu yazı 3.Şubat 2020. tarih ve 42303748-754-816 . sayılı yazının gereğinin yapılması için İmar ve Şehircilik Daire başkanı Sayın Gürkan AKGÜN Belediye Başkanı adına Adalar Belediyesinden gereğinin yapılmasını istemişti. Aralarında Engin Çelik’in işletmesinin de bulunduğu bu iş yerleri hakkında hiçbir şey yapılmadı. Bunu sordum. Cevap yok. Şimdi bana çok safsın. Belediyede bu kadar yetki ile donatılmış bir kişinin iş yeri yıkılabilir mi diyebilirsiniz. Ve haklı da olursunuz.

Ekonomik hayatındaki önemli değişiklikler umarım dedikodudan ibarettir. Mevcut borçların kapatılması

Avrupa seyahati, yeni araçlar alınması gibi konular tekraren söylüyorum, umarım dedikodudan ibarettir. Adalarda öğrendiğim konulardan biri, dedikodunun oldukça bol olduğu bir yer olduğudur.

Ancak,bu tür görevlere atanan kişilerin atamadan önceki ve sonraki dönemle ilgili mal varlıklarındaki artış hep dikkat çeker. Belediye çalışanları ile ilgili olarak Kaymakamlığın mal varlığı araştırması ile ilgili istemine ne cevap verildi hala bilmiyoruz. Ancak bir yetkili görevlinin mesai arkadaşını mal varlığını açıkladı diye savcılığa şikayetçi olduğunu biliyoruz. Beklentimiz olan bir konu seçim döneminde vadedildiği gibi şeffaflık ve adaları adalılarla birlikte yönetilmesidir.

Adanın duyarlı halkına selam ve saygı ile…

Av.Mustafa Lütfi Kıyıcı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.