AİLE SİGORTASI UYGULAMASINI DÜŞÜNMEDİKLERİNİ AÇIKLADI

AİLE SİGORTASI UYGULAMASINI DÜŞÜNMEDİKLERİNİ AÇIKLADI

 

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM AİLE SİGORTASI UYGULAMASINI DÜŞÜNMEDİKLERİNİ AÇIKLADI

Yönetmelikle kimlere verileceği belirlenen ayni ve nakdi yardımlar, Meclis Genel Kurulu’nda gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, gündemlerinde Aile Sigortası olmadığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sağlık Enstitüleri Kurulmasına ilişkin yasanın görüşmeleri esnasında sözlü soruları yanıtlayan Bakan Ayşenur İslam’a devlet eliyle yapılan ayni ne nakdi yardımları, kaç kişinin bu yardımlardan faydalandığını ve yardımların bütçeye  toplam maliyetini sordu.

2022 sayılı  5 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık

Bağlanması Hakkında Kanundan 1 milyon 200 bin kişinin faydalandığını ifade eden İslam, evde bakımdan 450 bin kişinin, eşi vefat eden kadınlara ödenen aylıktan 250 bin kişinin ve asker ailesi yardımlarından da 60 bin kişinin faydalandığını söyledi.

Yardımların toplam bütçesi ile ilgili net bilgiyi yazılı olarak cevaplayabileceğini belirten Bakan Ayşenur İslam, toplam yardımların 3 milyon TL civarında olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam Ayrıca, Öğüt’ün aile kartı veya aile sigortası şeklinde bir çalışma olup olmadığını yönelik sorusuna ise, bu yönde bir çalışma olmadığı yanıtını verdi.

İslam “Bu tematik yardımların bir bütünlük içerisinde toparlanıp toparlanamayacağını düşünüyoruz, çalışıyoruz. Ama bir aile sigortası çalışması kapsamında değil bu, daha farklı birtakım çalışmalarımız var. Çalışmalar bitince, inşallah, sizi bunlardan haberdar edeceğiz” diye konuştu.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 5. Yasama Yılı 15. Birleşim 18/Kasım /2014 Salı

 

 

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Sayın Bakana şunu sormak istiyorum: Türkiye’de ayni olarak ve nakdî olarak kaç kişi Aile Bakanlığının ayni ve nakdî yardımından faydalanmaktadır? Kişi sayısını söylerseniz, sevinirim.

Sağ olun.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM (Kocaeli) –

Nakdî yardımları bir arkadaşım sordu, bugüne kadar. Ben şimdi arkadaşlarımın ilettiği notu size okuyorum ama bu soruya yazılı cevap vereceğim, tekrar cevap vereceğim: 2022’den 1 milyon 200 bin kişi faydalanıyor, evde bakımdan 450 bin kişi faydalanıyor, eşi vefat eden kadınlara ödenen aylıktan 250 bin kişi faydalanıyor, asker ailesi yardımlarından 60 bin kişi faydalanıyor.

Arkadaşlarıma bütün konuşmaları ve katkıları için teşekkür ediyorum.

///////////

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Az önce sorduğum soruda sayıları sormuştum, kaç kişiye yardım yapılıyor diye. Bunun bir de toplam rakamını, bütçesini söyleyebilme şansınız var mı? Onu sormak istiyorum.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM (Sakarya) –

Yardımların toplam bütçesini de yine müsaade ederseniz yazılı olarak bildireyim ama toplam sosyal yardımlarımızın 3 milyon civarında olduğunu hani şimdilik sözel olarak söyleyebilirim ama daha net bir cevap için yazılı bir cevap vereyim.

 

//////////////////////////

KADİR GÖKMEN ÖĞÜT (İstanbul) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

 

Bir önceki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız bir toplantıda şunu söylemişti: “Bu yardımların dağınıklığını toparlayamıyoruz. Artık, aile kartına veyahut da aile sigortasına geçmemiz lazım.” demişti. Bakanlığın böyle bir çalışması var mı? Yani, aile kartı veya aile sigortası şeklinde, toparlama şeklinde bir çalışma var mı onu sormak istiyorum. Dağınıklıktan kurtulmanın bir yöntemi…

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM (Sakarya) –

Yardımlarımızın dağınık olduğunu değil ama tematik olduğunu söyleyebiliriz. Sayın Bakanımız bu manada haklılar eğer böyle bir şey söyledilerse. Bu tematik yardımların bir bütünlük içerisinde toparlanıp toparlanamayacağını düşünüyoruz, çalışıyoruz. Ama bir aile sigortası çalışması kapsamında değil bu, daha farklı birtakım çalışmalarımız var. Çalışmalar bitince, inşallah, sizi bunlardan haberdar edeceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz