DOLAR 16,7549
EURO 17,5284
ALTIN 974,262
BIST 2443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

AK Partili vekile bir tepki de Erdoğan’dan

02.05.2013
A+
A-

AK Partili vekile bir tepki de Erdoğan'dan

 

AK Partili vekile bir tepki de Erdoğan’dan


Başbakan Erdoğan, AK Partili vekil Zeyid Aslan’ın Kamer Genç’e yönelik hakaret içeren sözleri için, “Asla tasvip etmiyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan, 30 Nisan 2013 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanlığına gönderilen mektuba mektupla cevap verdi.

Erdoğan, TBMM Başkanı Çiçek’e gönderdiği mektupta, Meclis’in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki hassasiyeti paylaştığına değinerek; “Bir CHP’li vekilin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik edep ve adap dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda, AK Parti’ye mensup bir vekil tarafından sarfedilmiş olan sözleri asla tasvip etmiyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan, söz konusu sözleri AK Parti olarak kınadıklarını, milletvekilini uyardıklarını ve Grup Disiplin Kurulu’na sevkettiklerini hatırlattığı mektubunda, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım” ifadelerini kullandı.

İşte o mektup

Başbakan Erdoğan tarafından gönderilen mektubun tam metni ise şöyle: “Sayın Başkan,
27.2. 2013 ve 30.4.2013 tarihli yazılarınızda ifade ettiğiniz,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda sarfedilen ve Gazi Meclis’in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki hassasiyetinizi yürekten paylaşıyorum.

AK Parti Grubu olarak, Genel Kurul’daki hal ve davranışlarımız, ayrıca sözlü ifadelerimiz noktasında, milletin yegane karar mercii olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin itibarını azami derecede gözettiğimizi, ecdadımızdan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin köklü geleneğinden tevarüs ettiğimiz Türkçe’nin güzel kullanımını çok büyük bir hassasiyetle korumaya çalıştığımızı özellikle belirtmek isterim.

30.4. 20013 tarihinde, bir üyemizin, çok ağır tahrik altında olsa da, kullandığı ifadeleri asla tasvip etmiyoruz. Nitekim bu sözleri AK Parti Meclis Grubu olarak kınadık, milletvekilimizi uyardık ve gereğini yapmak üzere Grup Disiplin Kurulu’na sevkettik. AK Parti olarak son derece hassas olduğumuz dil ve üslup konusunda, diğer partilerden de aynı hassasiyeti beklemek en tabii hakkımızdır.

Nitekim, sözkonusu vahim ifadeler, bir CHP Milletvekili’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik yakışıksız, edep ve adab dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda sarfedilmiştir. Elbette, Genel Kurul’da, bir CHP Milletvekilinin, alışkanlık haline getirdiği bir tarz ile,  ahlak dışı, edep ve adab dışı sözlü saldırıları ve tahrikleri, aynı üslup ve dil ile cevaplanmaya bahane teşkil etmez.

Ancak, Genel Kurulumuzda, parti ayrımı olmaksızın,  bu tür sözlü ve fiili saldırıların sürekli olmasından, bunlara karşı etkili yaptırım uygulanmamasından, bu tür saldırıların tekerrüründen çok rahatsız olduğumuz sizin de, kamuoyunun da malumudur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim.

Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım.
Özellikle, ahlaksızlığı, kaba ve yaralayıcı dili alışkanlık haline getiren, bu yolla şöhret elde etmiş, tavır ve sözleriyle Genel Kurul’u sürekli tahrik eden, kendi partisinden de kınama yada uyarı yerine teşvik gören üyelere yönelik caydırıcı ve cezalandırıcı tedbirleri gönülden destekleyeceğimizi bilmenizi isterim.

Benzeri vahim olayların tekrar yaşanmaması için her türlü tedbiri alacağımızı tekrar belirtiyor, hassasiyetinizi paylaşıyor, Yüce Meclis çatısı altında benzeri olayların yaşanmaması dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.