Akıllı konteynere atık şişe atan vatandaşlara ödül

Akıllı konteynere atık şişe atan vatandaşlara ödül

İle paylaş:


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, akıllı konteynere atık şişe atan vatandaşların İstanbulkart’larına belli bir miktar bakiye kazandıracak çevreci projeyi basına tanıttı

Akıllı konteynere atık şişe atan vatandaşlara ödülİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerli ve milli üretim çalışmaları kapsamında geliştirdiği, pet şişe ve alüminyum atık karşılığı İstanbulkart’a kredi yükleyen sistem olan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri”ni Başkan Mevlüt Uysal uygulamalı olarak basına tanıttı. Uysal, “İstanbulkart’a atık başına bakiye yükleyecek projeyle, ‘sıfır atık’ hedefi, çevrenin korunması ve ülkemiz adına ciddi bir ekonomik kazanç sağlanacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü ve İBB İştiraki İSBAK, “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” pet ve metal şişeleri geri dönüşüme kazandırıyor ve karşılığında İstanbulkart’a kredi yüklüyor

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, sıfır atık projesi kapsamında çöplerin toplanırken ayrıştırılması için önemli bir çalışma başlattıklarını belirterek, akıllı konteyner projesinin, pet şişe ve metal kutuların kaynağında ayrıştırılarak toplanmasıyla ilgili bir sistem olduğunu söyledi

“Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” projesinin, Türkiye’de ilk defa 2013 yılında başkanı olduğu Başakşehir Belediyesi ile gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Mevlüt Uysal, “Başakşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa evsel atıkların yer altı konteynerinde toplamıştık. Ayrıca dünyada ilk defa konteynerlerin içinde ne kadar çöp biriktiğini belediyeden yada çöp toplama araçlarından takip etme sistemini başlatmıştık” dedi.

İBB olarak da Türkiye’de ilk defa, bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan bir sistemi İstanbul’da oluşturduklarını ifade eden Mevlüt Uysal, projenin; doğada kaybolmayan, insan sağlığı adına muhakkak geri dönüşümünün sağlanması gereken pet ve metal şişelerin ekonomiye kazandırılmasına çok önemli bir katkı sunacağını söyledi

Akıllı konteynere atık şişe atan vatandaşlara ödülAtık, akıllı konteynere atıldığında makine üzerinden İstanbulkart’a bir bakiye yükleneceğini ve yüklenen bu paranın başta ulaşım olmak üzere İstanbulkart’ın geçerli olduğu her yerde kullanılabileceğini açıklayan Uysal, “Atıkları makineye atan ve İstanbulkart’ına para yüklenen herkesi takip eden bir sistemimiz de var. Haftada, ayda ve toplamda kaç adet atık atıldığını takip edeceğiz. Onlara İBB hizmetlerinden öncelikli yada indirimli istifade ettirme çalışmamız da olacak. Örnek olarak; 50-100 pet şişe atanlar Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz bilet alma, sosyal tesislerden indirimli yemek yiyebilme gibi imkanlara kavuşacaklar” diye konuştu.

Akıllı dönüşüm konteynerinin tamamen yerli ve milli bir proje olduğunun altını çizen Başkan Uysal, sözlerine şöyle devam etti; “Makineyi dizayn eden, yazılımını yapan bizim belediye iştirakimiz olan İSBAK AŞ. Şu anda 10 akıllı konteyner hazır. Bir ay içerisinde 100 makinemizi hazırlamış olacağız. Ülkemizde bu kültürü yaygınlaştırma ve benimsetme adına öncelikle pilot olarak seçeceğimiz okullara ve yoğun geçişlerin olduğu metro istasyonlarımıza koyacağız. Bu kültürü sahiplenme adına nasıl pet şişeleri akıllı konteynere atanlara teşviklerimiz olacaksa, konteynerleri koyacağımız okullara yönelik ayrıca ödüllendirme çalışması da yapacağız.”

Akıllı konteynerlerin sıfır atık projesine önemli bir katkı sunacağını belirten Uysal, “Şu anda alüminyum ve pet şişeleri toplayabiliyoruz. Geri dönüşümü muhakkak yapılması gereken cam ve atık pillerin de bu makinelerde toplanması için çalışma yapıyoruz” dedi.

Bütün İstanbul’a hitap eden projeyle, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklara toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırılması amaçlanıyor. Kaynakta ayırma yöntemi ile atık yönetim sisteminin omurgası oluşturulacak. Atık geri kazanımının başlangıç ayağı oluşturularak ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Yerli ve milli tasarım ve üretim ile yurt dışına kaynak çıkışı engellenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*