DOLAR 17,2312
EURO 17,5537
ALTIN 963,667
BIST 2408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Akıllı Yazarkasa TBMM’de

17.12.2013
A+
A-
Milli Savunma Bakanlığı'nın cevabı,İş ve Meslek Danışmanları hakkında“üniversite öğrencilerinde kürtaj patlaması”TBMM gündemindeVerilmeyen İlaçlarla ilgili soru önergesi,CHP'li Tanal Sancaktar ve Yeni Akit'i şikayet etti!,CHP'li Av.Mahmut TANAL'dan suç duyurusu,Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı,Eczacılar ve Eczaneler sorunları TBMM'sinde,CHP Sayıştay raporları için önerge verdi,Greenpeace Üyesi Gizem Akhan'ın tutuklanması!,Muhabir ve kameramanların emeklilik şartları,Polis memurlarının sorunları TBMM'sinde,İtfaiye teşkilatıyla ilgili soru önergesi,İş kazaları ve hastalıklar için soru önergesiÖğrenci Andımızın kaldırılması,kılık kıyafet davalık oldu,Hukuka aykırı otopark işletmeleri ,Taksirle yaralama TBMM'sinde,Kamu Hastaneler Birliği ile ilgili soru önergesi ,Karakollarla ilgili sorunlar TBMM'sine taşındı,Mahmut TANAL örtülü ödenek konusunda teklif verdiCHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Mahmut TANAL’ın Maliye Bakanı tarafından cevaplandırmak üzere TBMM Başkanlığına sunmuş olduğu soru önergesi ile aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır.
01.07.2013 tarihinden itibaren Vergi Mükellefleri tarafından kullanılmasının T.C Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 15.06.2013 tarih ve 28678 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulan 426 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile zorunlu hale getirilmiş olan “Akıllı Yazarkasa – POS/EFT POS” cihazı hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması gereği doğmuştur.

 

1.      Akıllı Yazarkasa – POS/EFT POS cihazlarının üretim ve satışını yapan kaç firma vardır? Bu firmaların unvanları nedir?

2.      “Akıllı Yazarkasa – POS/EFT POS” cihazının, Türkiye’de üretimi ve satışını yapan tek firmanın MT Sistem Yönetim ve Bilişim Pazarlama Tic. A.Ş tarafından yapıldığı doğru mudur? Tek firma olması halinde bu durum, bakanlığınız kanalıyla firmanın özel kar ve gelir sağlaması sonucunu oluşturmaz mı?

3.      Tekel konumunda olan bu firma, Akıllı Yazarkasa cihazının fiyatını tek başına belirlemektedir. Bu durum rekabet kanunları ile kurallarına aykırı değil midir?

4.      MT Sistem Yönetim ve Bilişim Pazarlama Tic. A.Ş tarafından üretilen Akıllı Yazarkasa cihazlar hangi bankanın POS sistemleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır?

5.      Akıllı Yazarkasa cihazların sadece Denizbank A.Ş. POS sistemleriyle uyumlu olduğu doğru mudur? Doğru olması halinde bu durum, bakanlığınız kanalıyla Denizbank A.Ş’nin özel kar ve gelir sağlaması sonucunu oluşturmaz mı?

6.      Söz konusu yeni nesil ödeme kaydedici cihazın, tüm bankaların POS sistemleriyle uyumlu hale getirilmeden Vergi Mükellefleri için zorunlu hale getirilmesinin nedeni nedir?

7.      Önerge tarihi itibariyle, Akıllı Yazarkasa cihazın satış fiyatı ve Denizbank A.Ş’nin POS komisyon oranları ne kadardır?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.